Aracın motorunu yıkattım ön kızdırma arızası verdi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracın motorunu yıkattım ön kızdırma arızası verdi

İleti erdemguner35 » 03 Arl 2010, 23:12

Arkadaşlar 2 gün önce bi oto yıkayıcısına verdim arabayı motoruda yıkayalımmı dedi e hadi yıka dedim yıkadı filan sonra bu gün araç ön kızdırma arızası verdi... ekranda sürekli yanıp yanıp söndü bugün kullanırken... yarın manisada götürcem artık bi yerlere gerçi hiç bi yer bilmiyorum ama bakalım artık... bu arada dizelciler motor yıkatırken dikkatli olun

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti önder38 » 03 Arl 2010, 23:20

iyi cesaret etmişsiniz motora su değdirmeye. geçmiş olsun, arıza lambası kendiliğinden söndüyse arızası düzelmiş olabilir. ama yinede bi gösterin.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti veteran » 03 Arl 2010, 23:24

hocam ön kızdırma arızası nedir ... ayrıca bildiğim ve gördüğüm kadarıyla motorunuzun hali hazırda bir arızası ya da kırığı patlağı yoksa beyin denen zımbırtıda su almadıysa... bu işlemin sağlıklı olmadığını düşünmekle birlikte motora bir sıkıntı doğuracağını sanmıyorum... çünkü kapalı bir sistem... saygılar...
KAPILMA RÜZGARIMA, SENDE ALDANIRSIN...
Kullanıcı avatarı
veteran
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FABIA 1.4 16V 101 BG.

İleti erdemguner35 » 03 Arl 2010, 23:30

yav mekanik aksamlık bi sorun değil elektronik bu dizelerin ön kızdırma diye bi sistemi var kontağı ilk çevirince devreye giriyo sonra marşa basıyosun filan... dur kullanma kılavuzu linki vereyim.... http://www.skoda.com.tr/new/Resimler/Si ... KLAVUZ.pdf
sayfa 23 benimki tahmin yıkatmadan oldu diye belki de ömrü bitti ondan yanıp sönüyo işaret.

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mustklc » 03 Arl 2010, 23:33

ön kızdırma dediği kızdırma bujisi sanırım. buji su aldıysa oksitlenme yapabilir, haftasonu bir açıp kurutmakta fayda var. motoru hiç yıkatmadım. yıkat diyeni de sevmem. eski aracımın motorunu nerdeyse bok götürüyordu. en son satarken baktım örümcek ağı falan çıkmıştı. değil su bez dahi vurmamıştım :D
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti erdemguner35 » 03 Arl 2010, 23:39

sormayın bi anlık gaflet ve dalalet.....

Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erdemguner35 » 03 Arl 2010, 23:39

sormayın bi anlık gaflet ve dalalet.....

Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Balıkcı » 03 Arl 2010, 23:45

Özellikle dizelin yıkanmadan ötürü bir arıza vermesi pek mümkün olmasa da yeni nesil dizellerde tecrübem olmadığı için kesin konuşamayacağım. Fakat verdiğiniz linkte (kullanım klavuzu) bu lambanın sürüş esnasında "yanıp/sönmesi" durumunda "motor kumanda arızası" gibi bir şeyden bahsediyor, bunun yeni nesil dizellerde ne anlama geldiğini bilemiyorum, fakat ön kızdırma sistemi (kızdırma bujisi) ile ilgili bir arızası olmadığı anlaşılıyor. Yani lamba sürüş esnasında hala yanıp sönüyorsa, en iyi çözüm kısa zamanda bir servise göstermeniz.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti hakanerdogan » 04 Arl 2010, 01:37

Herhangi bir ampül patlasada yahut LED falan takarsanızda arıza lambası olarak o yanar. Öncelikle kontrol edin bütün ampuller sağlam mı.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti erdemguner35 » 04 Arl 2010, 09:18

hakanerdogan yazdı:Herhangi bir ampül patlasada yahut LED falan takarsanızda arıza lambası olarak o yanar. Öncelikle kontrol edin bütün ampuller sağlam mı.

Hmm ilginç arka sol stop lambam patlamış evet. ama kitapçıkta hiç öyle bir bilgi vermiyor ama dur bakalım dediğinizi bi yapayım ampülü değiştireyim... bakalım yanıp sönmeye devam edecekmi?

Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kurunc » 04 Arl 2010, 09:54

Bende Basınçlı suyla yıkatmıştım Fabianın motorunu, bir süre motor arıza lambası yandı ama sonra kendiliğinden söndü, sanırım sensörler ıslanınca ikaz vermiş kuruyuncada düzelmiş! Fakat tekrar yıkatmam :D

kurunc
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Fabia Special

İleti onurhan2006 » 04 Arl 2010, 09:56

arkadaşlar ne olursa olsun motorunuzu yıkattırmayın, arabalarımız artık basit mekanik sistemlerden oluşmuyor aynı zamanda üzerlerinde çok sayıda elektronik algılıyıcalarda mevcut ve bu parçaların uzun ömürlü olmasını istiyorsanız böylesi hareketler içine girmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum ama eğer motor kısmı gözünüze çok çirkin görünüyorsa alın bir WD-40 sprey ve tertemiz bir kadife bez istediğiniz yeri tertemiz yapın hemde plastik parçaların ömürlerini uzatmış olursunuz...
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti skinoske » 04 Arl 2010, 10:00

Benim bildiğim motor yıkama yapıldığı zaman benzinli araçlar sorun çıkarır, dizeller çıkarmaz.Hatta çok yağmur yağıpta yollar gölleştiği zaman benzinli araçlar yolda kalır dizeller sorunsuz olarak geçer gider.
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurhan2006 » 04 Arl 2010, 10:11

skinoske yazdı:Benim bildiğim motor yıkama yapıldığı zaman benzinli araçlar sorun çıkarır, dizeller çıkarmaz.Hatta çok yağmur yağıpta yollar gölleştiği zaman benzinli araçlar yolda kalır dizeller sorunsuz olarak geçer gider.

o artık eskidenmiş yeni nesil araçların kaputunu bir açıyorsunuz el sokacak yer yok heryer kablo ve algılayıcı dolu
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti erdemguner35 » 04 Arl 2010, 10:28

erdemguner35 yazdı:
hakanerdogan yazdı:Herhangi bir ampül patlasada yahut LED falan takarsanızda arıza lambası olarak o yanar. Öncelikle kontrol edin bütün ampuller sağlam mı.

Hmm ilginç arka sol stop lambam patlamış evet. ama kitapçıkta hiç öyle bir bilgi vermiyor ama dur bakalım dediğinizi bi yapayım ampülü değiştireyim... bakalım yanıp sönmeye devam edecekmi?

hakan kardeş çok sağolasın beni büyük bir kazık yemekten kurtardın... evet arkadaşlar bu forumun gerekliliği bir kez daha kanıtlandı! gittim patlak olan ampülü değiştirdim bütün ampülleri kontrol ettirdim filan uyarı anında gitti kitapçığa uysak serviste köseceklerdi. tekrar çok teşekkür ederim yardımı dokunan herkese...

Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 04 Arl 2010, 10:48

Eeee bu saçları kitapçıkta ağartmadık :lol: :lol:
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alirıza » 04 Arl 2010, 11:04

fren şalteri arızası oldugundada aynı arıza lambası yanıyor bilginize sunulur ..
alirıza
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali rıza
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 tdi fabia 1

İleti hakanerdogan » 04 Arl 2010, 11:55

Her basit arızada o lambayı yakar zaten.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir