fabia TDI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia TDI

İleti kmc34 » 08 Nis 2006, 01:59

selam,

2006 model 1.4 TDI 75bg arabam var.

bu arabada kullanılacak yakıtın tam olarak ne olduğu hakkında bilgi verirmisiniz.

benim sorunum 7500 yağ değişimi ile ilgili.

ARABANIN TEKNİK BROŞÜRÜNDE NORMAL DİZEL YAZMASINA RAĞMEN YÜCE OTO KALİTELİ DİZEL KULLANIN DEMEKTE VE BROŞÜRLERE GÖRE KALİTELİ MAZOT KULLANILIRSA YAĞ DEĞİŞİMİ 15000 DE BİR OLMAKTA.

BU KONU HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM.

kmc34
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 08 Nis 2006, 11:28

Kaliteli dizelden kasıt EuroDizel denilendir diğeride zaten daha ucuz olan motorin. Öncelikle bu iki yakıt arasında akışkanlık farkı var. Euro Dizel daha akışkan bir yakıttır ve dizelin çok yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon sisteminden daha rahat geçer. Diğer motorin ise özellikle ülkemizdeki malum durumlardan dolayı (Kaçak mazot, uçucu madde ve yanmış yağ karıştırılması, kirli tankerlerle taşınması) kalitesizdir. Yeni nesil dizel motor diye tabir edilen motorlarda motorin kullanımı aracın yakıt sistemleri üzerinde pahalı arızalara neden olabilir. Dizel motorların enjeksiyon sistemi hassastır kolay tıkanırlar ve ciddi masraf çıkarırlar bu yüzden dizel yakıt alımına dikkat etmelisiniz. Bu konuda aracınızın modeline has bir bilgim yok ama genel manada dizel yakıt konusunda bildiklerim bunlar.

Dizel enjeksiyon sistemleri ile ilgili daha detaylı bilgi için:
http://www.mmo.org.tr/muhendismakina/ar ... san/makale _dizel.htm

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti kmc34 » 09 Nis 2006, 03:16

ilginizden dolayı teşekkür ederim,

ancak sorum mazotun kalitesinden çok ki çok araştırdım internette , kaliteli mazot kullanıldığında avrupada aynı araç 15000 de bir yağ değiştirirken Türkiye'de 7500 de bir yağ değiştiriyor ki ben kaliteli mazot kullanmaktayım.

( zaten bir depoda şu anda 6,30 ytl fark var,bu kadar para için riske girmeye değmez)

benim gibi düşünen skodacılar varsa hepbirlikte Yüce otoya bu konu hakkında devamlı yazı yazarak durumun kesinlik kazanması ...

bence yüce oto mazot kullandığımızı farz edip ona göre bir prosedür işliyor.....

kmc34
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 10 Nis 2006, 01:31

Yüce Oto'dan bu konuda bir bilgi almak zaman alacaktır bunun yerine 1-2 tane yetkili servise telefonla danışırsanız hızlıca yanıt alabilirsiniz. Ben benzinli fabia için sentetik yağ kullanıyor ve 15.000 de bir değiştiriyorum ve kitapçıkta kullanılabilir yakıtların kalitelerinden bahsedilmesine rağmen bunlarla motor yağı arasında bir ilişki kurulmamış. Sonuçta yeni nesil bir dizel aracın yağını yakıtla kirletmesini beklememiz pek doğru olmaz. 7.500km yada 15.000km yağ değişimi dizel araçlardada yağın sentetik olup olmadığı ile alakalıdır diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti lazianke » 11 Kas 2006, 00:33

BEN YETKİLİ SERVİSTE DURUMU SORDUĞUMDA 7500 KM DE YAĞ DEĞİŞTİRMEOLAYININ ÜLKEMİZDEKİ EURO MAZOTA GÜVENİLEMEYECEĞİ GEREKÇESİYLE OLDUĞUNU SÖYLEDİLER.İNANDIRICI GELMEDİ.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti titanyum » 11 Kas 2006, 19:38

kmc34 bende size katılıyorum,üstelik vw tdi grubuna özel; castrol 505.01  yağ konuluyor ve diğer yağlardan %50 pahalı ve birde bu yağı eurodizel kullanmamıza rağmen 7500km.de değişim yapıyorlar.bu sürekli benimde kafamda soru işareti?
titanyum
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 11 Kas 2006, 20:08

arkadaşım sana aynen katılıyorum neden skoda dizel araçların bakım aralığı 7500 de bir.yetkili servisler dahi bunun mantıklı bir açıklamasını yapamamakta.çünkü onlarda çok iyi biliyorlar ki 7500 tamamen duygusal bir km aralığı....neden wv binek dizller 10,000 km bir bakım görüyorlarda bizim skoda dizeller illa 7500 bir bakım görecek.sırf bu yüzden sıfır dizel skoda almadım.ve almayan çok insanın var olduğuna inanıyorum.burdan yüce oto ya sitemlerimizi belirtelim arkadaşlar...aracı garantili olan dizel skoda sahibi biri 7500 de bire bakım yaptırmasa aracına 2 yıl garantiden hiç bi şekilde faydanalamıyor...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 12 Kas 2006, 18:34

emir bey,bir yönetici olarak sizinde görüşlerinizi almak istiyorum...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 12 Kas 2006, 20:22

Ben bu ülkede sıfır kilometre araba almaktan vazgeçeli baya zaman oldu başka bir söze gerek var mı? Smile
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir