Aküyü Yeniledim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aküyü Yeniledim

İleti hakanerdogan » 10 Oca 2011, 23:17

Hani hiç çalışmamazlık etmemiş olsada ufaktan bitme emarelerini sezdim, sert direksiyon, saçma sapan gösterge uyarıları falan derken bi yerlerde kalmayayım dedim, gittim sanayiye.

Aklımda jel tip akü vardı ama zamanımda azdı, biraz dolandım akücüler namını duymuş ama onlarada görmek nasip olmamış. Marin tip malzeme satan yerlere bakmak lazım sanırsam, zira tekne aküsü. Sarsıntılı deniz ortamında çalkalanmadığı için jel kullanıyorlar.

Hasılı alamadık .

Bende madem sülfirik asitli tip akü alacaz dedim iyi bişey olsun. Gittim AC Delco akü aldım. Sanayide "BMW Aküsü" olarakta bilinir. Amerikan malıdır, sanırsam fabrikası Avrupa pazarı için İtalya'da.

Varta düşündüm ama methiyesinide duyduydum, içe sinme meselesi, almadım Varta filan.

Çoğu sanayici Delco dedi. Zaten alacağım şeydi, duydukçada iyice kaldırdım AC Delco'ya.

Üzerinden 61A Akuma (stock skoda aküsü) çıktı. İyide durumdaydı valla acıdım ama napak, yasal zorunluluk verdik.

AC Delco'nun 74A olanını aldım. Artık 3 silindir araba motorun startına gerek yok akü çevirir götürür.

Çıkan akü

Olurda teyp şifre mifre ister (gerçi belli bi süre için istemez) camların tek dokunuş özelliği kaybolur falan diye takviye çektirdim alternatöre.

Bu da yeni bataryam 74A Delco. Marşa dokun çek Baya fark oldu eskimiş aküme nazaran, direksiyonda daha hafif

Bu da arttı (yeni aküye ufak geliyor )

3 yılda garanti verdiler, hususi araca Delco 3 yıl veriyormuş, 3 yıl gitse zaten yeter

Akü takılırken baktım usta orda bişeylerle uğraşıyor, bi tarafları kırmasın diye ben söktüydüm aküyü, bu ne yav diyor Benim sislere bağladığım röle, kafasına göre takmış Haliyle çalışmadı sisler 3-4 kiş toplanmış onu tartışıyor ben kenarda cigara içip bi amcayla muhabbet ediyordum.

Beceremediler, dedim geri bass.... bağladım mis gibi yeniden.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti HASSAN » 11 Oca 2011, 00:01

yeni akünüz hayırlı olsun,kazasız belasız kullanın,bende yeni değiştirdim ben mutlu akü aldım
dediğiniz gibi üç sene gitse yeter bencede
RENORENORENORENO
Kullanıcı avatarı
HASSAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Nereden: İzmir
Arabanız: 1998 GLX FELİCİA

İleti 34SCU59 » 11 Oca 2011, 00:26

hakan yakalamısken sorayım...(akün hayırlı olsun bu arada)

benim marşa basınca ilk basta bir hırlama sesi geliyor gggıııırrrr diyee 1 - 1.5 sn sürüyor sürmüyor..
birde abs-asr- biliyorum var..Esp ve diğer bole 3 harflilerden neler var kıyıya köşeye sıkıstırırsan sevinirim..
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti hakanerdogan » 11 Oca 2011, 01:37

Saolun.

Barbaros ağbey marş dişlin sıyırıyor. Marş motoruna para sıkışmış, yarın bi gün çıkar beni diyebilir hazırlıklı ol.

Zaten bi tek o saydığın iki tanesi var, ABS-ASR.

ESP 1.4 hiç bir Fabia MK1'de yok :)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 11 Oca 2011, 09:06

Güle güle kullan, tam zamanında değiştirmişsin, benim akü de hiç sinyal vermeden gitti, giderken de direksiyon pompasını götürdü...Eski arabalar gibi beklememek gerek tam bitmesini...Yine de 4 yılı aştı ömrü...
Yalnız o röleyi beğenmedim, risk oluşturuyor, bir adet ''röle soketi'' bağlamanı öneririm.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti onurson » 11 Oca 2011, 09:21

34 UY 1616 yazdı:hakan yakalamısken sorayım...(akün hayırlı olsun bu arada)

benim marşa basınca ilk basta bir hırlama sesi geliyor gggıııırrrr diyee 1 - 1.5 sn sürüyor sürmüyor..
birde abs-asr- biliyorum var..Esp ve diğer bole 3 harflilerden neler var kıyıya köşeye sıkıstırırsan sevinirim..

Merhaba senin sorun bendede vardı. akşam resimli anlatımını ve ankarada ustasını sana söyleyeceğim. 70 tl tuttu. güzelce bakımını yaptı. şimdi mükemmel. akşam takip et lütfen.
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti onurson » 11 Oca 2011, 09:22

hakanım güle güle kullan akünü. süper adamsın.. kısa zamanda görüşmek üzere. her farımı açtığımda aklıma sen geliyorsun bitanesin..
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti hetepe » 11 Oca 2011, 09:34

Farı açtığında mı? :?:
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti hakanerdogan » 11 Oca 2011, 17:14

Onur Agabeyefendinin hoş muhabettinnen bir yemeğini yedik, eski anılarımızı paylaştık, beni gülmekten ağlattı şerefsizim, Nightbreakerları vermek için buluştuyduk Optimum'da. (kızmayın kısa bi buluşma oldu, evlerimiz yakın :D )

Yav Engin Abi sigorta taktım röleye insaf yakmaz heralde arabayı önce sigortası atmaz mı :D Bağladım ya iki saat uğraştım :D
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 11 Oca 2011, 17:15

Uykum gelsin diye telefondan geziniyordum bu sabah. Güç bela bu konu açıldı.

Okurken yahu Hakanın üslubuna ne kadar benziyor diyorum Halbuki konuyu başkasının açtığını zannediyorum.. allah allah diyorum ula arabada aynı.

sonra şu noktaya geldim gülmekten kendimi alamadım ya bu bizim Hakandan başkası olamaz dedim geri döndüm sayfa başına hakkaten o :lol:

hakanerdogan yazdı:Çoğu sanayici Delco dedi. Zaten alacağım şeydi, duydukçada iyice kaldırdım AC Delco'ya.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 11 Oca 2011, 17:32

AhmetH yazdı:Uykum gelsin diye telefondan geziniyordum bu sabah. Güç bela bu konu açıldı.

Okurken yahu Hakanın üslubuna ne kadar benziyor diyorum Halbuki konuyu başkasının açtığını zannediyorum.. allah allah diyorum ula arabada aynı.

sonra şu noktaya geldim gülmekten kendimi alamadım ya bu bizim Hakandan başkası olamaz dedim geri döndüm sayfa başına hakkaten o :lol:

hakanerdogan yazdı:Çoğu sanayici Delco dedi. Zaten alacağım şeydi, duydukçada iyice kaldırdım AC Delco'ya.

He ya baba :D Güzel mal dediler
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir