sallantılı rolanti

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

sallantılı rolanti

İleti toGah » 30 Haz 2007, 10:09

selamlar...
aracımda bir sorun var ama nedir bilmiyorum..

sabah ilk çalıştırdığımda motor soğuk ve çok sallantılı çalışıyor devirde oynuyor arabada oynuyor araç ısınana kadar dans ediyoruz resmen..

bi arkadaş motor sarsınbtı takozlarındandır dedi ama değiştirsende az kesilir komple kesilmez dedi.

ya peki bu arabalar sıfır alınıncada sallantı yapıyor mu ?

eğer elin gavuru bunu sallanmayan yaptıysa şimdi sallanıyorsa bunun elbetki bir çözümü olması gerekmiyor mu?

toGah
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 30 Haz 2007, 10:50

ne sorunlu arabaymış bunlarda yahu :) alacan hyundai dümdüz araç :)

hamza o sarsıntı olayı motor takozundan yapabilir.veya subap veya bujilerdende yapabilir sanıyorum..öncelikle sarsıntı engelleyicileri kontrol etmek lazım .daha sonra ne sarsıntılı çalıştırır motoru ona bakmak lazım..gerçi soğukken yapıyor demişsin.sonuçta her motor soğukken sarsıntılıdır..ama ısındıktan sonra düzelir..öncelikle motor takozlarına baktır derim
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti toGah » 30 Haz 2007, 11:49

o takozlardan dediler ama değiştirsekte kesmez diyorlar..
az bşi fark eder diyorlar..

bujiler yeni değiştirdim.
toGah
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 10TOPRAK » 30 Haz 2007, 11:57

Cool Hamza dostum sana başka servis yolları gözüküyor;servisini değiştir parayı düşünme..!!
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti toGah » 30 Haz 2007, 12:05

parayı düşünme derken sen mi ödeyeceksin faturayı LOL
toGah
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ErTaN06 » 30 Haz 2007, 15:52

buna benzer bi sorunla konu açtım bende benim araçtaki titremenin %90 yakıttan olduğunu düşünüyorum 1100 km lik uzun yol yaptım geçen hafta ve dönüşte yakıt aldım geldiğimde araba resmen dans ediodu durduğu yerde o benzin bitti tekrar eski aldıüğım yerden aldım sabah çalıştırınca yaptığı ses ve titreme kesildi
ErTaN06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ertan TEMEL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Skoda Fabia Special

İleti fabiamania » 01 Tem 2007, 00:27

togah devirde oynama oluyor yazmış, sallantı başka bir sebepten olabilir bence. ben 2 gün önce boğaz kelebeğini temizlettim, arabaya vag-com la tekrar ayar yaptılar benimkide sallantılı çalışmaya başladı, devir rolantide 1100 - 750 arasında gezinip duruyordu, yeni yeni düzelmeye başladı! boğaz kelebeğim resmen kurum olmuş!! usta 2 gün sonra gel tekrar bi ayar yaparız dedi..
fabiamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 01 Tem 2007, 09:54

Açık hava filtresi var mı? Varsa nedeni odur, zira fazla hava girişi rölantide titremeye neden olabiliyor.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti guvenxoca » 01 Tem 2007, 14:05

[quote="mygokhan"]ne sorunlu arabaymış bunlarda yahu :) alacan hyundai dümdüz araç :)

[/QUOTE]

aynen katılıyorum kardeş,bunu söyleyecek kişi benim heralde ,son zamanlarda yaşamadığım problem kalmadıCry gözünü seveyim şahini doğanı tak tüpü koy gazı bas gaza,bu ne yaaa servisten çıkamaz olduk
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti toGah » 02 Tem 2007, 10:25

yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar hafta sonu özel servisdte boğaz kelebeğini söktürdüm içi kapkaraydı komple temizlediler sonra tekrar programladılar titreme var ama eskisi kadar çok değil.

benzinimi hep aynı yerden alırım yıllardır benzinden şüphem yok..

en son ihtimal motor sarsıntı takozlarınıda değiştiricem belki komple keser.
toGah
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ressam » 04 Tem 2007, 13:20

aynı sorun bendede var. titreme motor arızası olsa devir yükseldiğinde de olur.ayrıca km gösterge cubuğu inip çıkmıyor. ama araba rolanti de kasada hafif sallama yapıyor gibi dimi.motor takozları arızalıdır.geçen sordum185 ytl tanesi.
ressam
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Konya
Arabanız: octavia collection plus

İleti don q » 06 Tem 2007, 02:22

arkadaşlar egr valfi arızalıysada motor da sallantı yapıyor.aklınızda olsun
don q
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aykuttasdelen » 06 Tem 2007, 15:29

önce neden yapıyor bu vibrasyonu onu anlayın. belki buji kablolarından birisi yerine tam oturmuyor belki başka birşey. Ama takoz dediğiniz ki tamirciler kulak der o parçaya, çok zor bozulabilecek birşey. sorunun kulaklarda olduğunu sanmam. bu arada egzos ve manifoldlara da bakmak gerekebilir. belki de egzos kırık ve titreşim yapıyordur. rölanti devri çok düşük olabilir vs vs.
aykuttasdelen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti zacman » 07 Tem 2007, 01:19

zaten bu hayalet bir arıza olarak tanımlanır skodalarda ve benim arabadada var ve ahh bir çözebilsem neden olduğunu, çözenede 1 şişe viski alacağımı her ustaya söylüyorum ama nafile bulan yok.iki şey kaldı zincir değişecek,onuda değiştirirken üst ölü noktamı kaçırıyo olabilir dediler ona bakacak sevgili ustam ki eğer o da değilse ya eksoz ya da egr valfdir diyor. onlarda uçuk fiyatlı olduğu için hiç uğraşamam ama biryerlerden duydum EGR valf yazılımlamı neyle düzeltiliyormuş onu daha sonra araştıracam. birde bu motor takozu olayı parçacıya sordum 50 tane takoz saydı bana hangisi????
zacman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aykuttasdelen » 07 Tem 2007, 04:00

Arkadaşlar takoz dediğimiz şey; motorun şasiye oturmasını sağlayan kauçuk kulaklardır, motorun ürettiği vibrasyonu sönümleyip kasayı etkilememesini sağlar. 50 tane de yok bunlardan...

aykuttasdelen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aykuttasdelen » 07 Tem 2007, 04:03

bu arada boğaz kelebeği temizlenince bir süre uyum yapana kadar zaman geçer bu sürede yaşanan tuhaflıklar normaldir. bir de rölanti senserü dediğimiz bir parça asıl bu rölanti devrini ayarlar, bu da arıza sebebi olabilir.
aykuttasdelen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti toGah » 07 Tem 2007, 14:36

ya ben bulamadım bugün yine gidicem sanayiye...

gecen hafta temizlettim boğaz kelebeğini..

ama titremeler aynı değişiklik yok...

bide araç çok yakıyor. 50 ytl yakı ile 200-210 km den fazla gitmiyor. ve bunun 150 km si şehir dışı..
toGah
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti don q » 06 Ağu 2007, 04:18

arkadaşlar aynı sorun bendede var.geçende usta egr valfi dedi,söktü temizledi.motor ışığıda yanıyodu.bilgisayara soktu falan filan.motor ışığı söndü ama sallanma devam.sonra sanırsam subablarda kaçak var gibi bişey dedi.bujileri söktü,bi tanesinin rengi farklı falan dedi,sonuçta yapılması gereken motor inecek aşağı 3 gün burda durması lazım deyince ben sonra hallederiz diye kaçtım.güvenemedim yani.araba daha 80.000de ve motor inince bir çok parçadan bahsetti ve masrafın hayli kabarıklıkıgından.sadece işçilik 200ytl.parçaları siz düşünün.rolantide sallanıyor araba ama hareket halinde motorda öyle bir şey yok.bulan varsa buraya yazsın sebeblerini çünkü bende motor söküldükten sonra arıza burda değilmiş denmesini istemem.ve kazık yemiyelim durup durur.ken
don q
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir