Fabia tdı kalkış sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia tdı kalkış sorunu

İleti titanyum » 17 Nis 2006, 01:16

Merhabalar,

Fabia 1.4 TDİ combi aracım her kalkışta titreme yapıyor ve kalkarken çok zorlanıyor. Yetkili servise sorduğumda; 3 silindir dizel motor olduğundan bunu yapması normalmiş. özellikle rampa yukarı kalkışlarda yarım debriyaj yapmak zorunda kalıyorum. Ayrıca ani hızlanmalarda sırasıyla vites büyütürken, ayağımı debriyajdan çektiğim esnada bir vurma veya kesiklik oluyor sonra tekrar toparlanıyor.Ben aracın 2. sahibiyim ve şu an 77500 km.de.merak ettiğim konu; araç yaklaşık 1200 kg ağırlık mı çok, yoksa baskı balatada mı bir sorun var? Aynı sorundan şikayeti olan arkadaşlarda cevap yazarlarsa sevinirim.   

titanyum
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ileli-61 » 17 Nis 2006, 01:21

KARDEŞ MERHABALAR ;

BENDE DE 1,2 FABİA VAR.KALKIŞTA TİTREME YOK BENDE FAKAT.KALKIŞLARDA VE VİTES DEĞİŞİMLERİNDE BENDE DE VURMA OLUYOR.RAMPALARDA BENDE YARIM DEBRİYAJLA KALKIYORUM.ZANNEDERSEM GENEL BİR SIKINTIDIR.BAKALIM ADMİN NE DÜŞÜNÜR BU KONUDA.BİZİM ARAÇLARDAMI SIKINTI VAR YOKSA KÜÇÜK MOTORLU ARAÇLARIN GENEL SIKINTISIMI.

KAZASIZ GÜNLERRR

ileli-61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti titanyum » 17 Nis 2006, 01:27

teşekkürler, size de kazasız ve sorunsuz günler.
titanyum
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 17 Nis 2006, 19:37

Ayağınızı debriyajdan çekerken gelen vurma sesi normaldir sert çekerseniz baskı balata volana hızlıca vurur oda ses yapar. Kalkışlardaki titremede uygun devirde kalkış yapılmadığından kaynaklanıyor olabilir yada baskı balatanız eskimiştir kaçırıyordur. Bir deneme yapın hafif eğimli bir yolda tırmanma yönüne doğru normal bir kalkış yapmaya çalışın titreme esnasında aracınızın devir saati 1000 devir/dakika nın altında olmamalıdır. Daha yüksek devirlerde olmasına rağmen titreme var ise debriyaj balatanızı değiştirmeniz gerekiyor diyebiliriz.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti lazianke » 11 Kas 2006, 00:37

BEN DEBRİYAJ BALATASINI DEĞİŞTİRDİKTEN SONRA HEM TİTREME OLUYOR HEM DE VİTES DEĞİŞTİRİRKEN VE HIZ KESERKEN "ÇKATT"DİYE BİR SES DUYUYORDUM. MOTOR ÇELİK MAHFAZASININ ARKA KISIMINDA BİR MOTOR BAĞLANTI CIVATASI VAR O GEVŞEMİŞ.SIKINCA HEPSİ DÜZELDİ.UMARIM SİZİNKİ DE BÖYLE BASİT BİR ŞEYDİR.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti wrc84 » 11 Kas 2006, 01:25

arkadaşlar motor kulagının bozulmasıda bu tür sorunlara titremeye yol acabilir diye düşünüyorum..
wrc84
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 11 Kas 2006, 01:42

egzozu çıkış noktasında orta egzoza bağlantı noktasın daki parça zamanla özelliğini yitiriyo(metal bi halka egzoz kaçırmasın diye konuyo ve orta kısımda olduğundan titreme yapıyo kalkışlarda) bu şekilde titreme oluyo söküp yenisini takıyolar ama anladığım kadarıyla siz ayağınızı hızlı çekiyosunuz debriyajdan veya motor soğuk iken denk geliyo olabilirmi?
bide yavaşça çekmeyi deneyin yapaçakmı....
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti hakanerdogan » 11 Kas 2006, 19:26

ya bence araçta başka bi sorun var. yani sonuçtata bende 1.4 TDI 80 hp var, 1276  kg boş ağırlığı 3 pistonlu PD teknolojili ve tazı gibi.... ama benzinlilere göre biraz daha çok basmak gerekir gaza sonuçta dizeldir yani..
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir