Direksiyon Açı Sensörü ve Pompa Arızası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Direksiyon Açı Sensörü ve Pompa Arızası

İleti cetinomer » 08 Nis 2011, 19:36

Başlıktaki arızalar tam olarak birbirinden nasıl ayırt edilir. Forumlarda dünden beri okuyorum, ama aklımda kesin bir fikir oluşmadı. Pompa arızalı olduğunda direksiyon sürekli mi sert olur. Arada bir sert olması sonra yumuşaması, direksiyonun kafasına göre takılması sinir etti beni. Bozulacaksan adam gibi bozul değil mi? :)

cetinomer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Çetin
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia 1.2 64 BG 2007

İleti cetinomer » 08 Nis 2011, 22:53

Farkı bilen yok mu arkadaşlar. Servislerin pek yardımcı olduğu söylenemez. Bugün gittiğim servis direksiyon uyarısını bilgisayara bağlayıp silmiş düzelir belki diyerek. Böyle adamların eline kaldım. Bir de bu iş için 20 tl aldı. Mekanik hatanın uyarısını, başka türlü yorumladı usta. Belki dedi geçici hata olmuştur bu hata sensörden beyine gitmiştir. Sonra mekanik bir hata olmasa da beyinde kaydedilen (sanal demek istedi herhalde) hata, direksiyon sertleşmesine yol açabilir dedi.
cetinomer
CLASSIC
CLASSIC

İleti pusu » 09 Nis 2011, 23:23

direksiyon pompasınsında arıza varsa direksiyon taş gibi olur toros direksiyonundan beter olur. devamlı yapmıyorsa bence pompa arızalı değildir. yanlış yönlendirmeyeyim ama servo direksiyonlarda gücün bir kısmı aküden alındığından akünüz zayıfsa bundan da yapabilir bence forumda direksiyon açı sensörü ve direksiyon pompası olarak iki ayrı arama yapın. ikisinise inceleyin.
pusu
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 10 Nis 2011, 07:29

Aynı arıza benim arabada oldu, arada bir direksiyon kütük gibi oluyordu, bu sırada direksiyon lambası yanıyor ve belli bir süre sonunda da sönüyordu.Aynı anda airbag lambası da kesintili olarak yanıp sönüyordu.bilgisayara bağlandı, 3 yetkili servis çözemedi,2-3 ay böyle kullandım.Sonra ben de ezbere direksiyon pompasını yenisiyle değiştirdim, 9 ay oldu, şu ana kadar bir sorun yok, yani sizin sorun %99 pompa bence.Pompa 1000 tl civarlarında, ankara Z.Ünaldıda taktırdım.Garantili.Bu konuyu forumda araştırırsanız detaylara da ulaşabilirsiniz.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti cetinomer » 10 Nis 2011, 21:54

Direksiyon arıza lambası her zaman yanmıyor. Bir kere yanmıştı arabayı stop edip tekrar çalıştırdığımda yanmadı. Şu an sürekli yanmasını bekliyorum. Servise gittiğimde garantili tamir isteyebileceğim. Açı sensörü desem buna göre değiştirseler ve arıza devam etse sorumluluk almayacaklar. Bu arada izmirde renk otoya götürmeyi düşünüyorum.Nasıldır bilmiyorum. Telefonla aradığımda 20 yıllık skodacılar hizmet veriyor dediler. Kimse kötü demez gerçi. Ama denemeyi düşünüyorum.
cetinomer
CLASSIC
CLASSIC

İleti agros » 11 Nis 2011, 06:48

açı sensöründen olsa aydınlatmalarda göz kırpmalar oluyor. ayrıca sensör tarafından yani aracın sol ön tarafından ses geliyor viiiuvv viiuv die bilginize.
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti cineration » 19 Nis 2011, 10:26

Merhaba,
öncelikle direksiyon pompası ön tampon içerisinde olduğu için yağmurlu havalarda daha fazla arıza yapıyor.
size tavsiyem
öncelikle aracınızın sol ön tarafında tampon içinde olan direksiyon pompanızın soketini söküp balata spreyi sıkmanız ve basınçlı hava ile iyice kurutmanız. Sonra soketi yerine takıp sokete su girişini engelleyecek şekilde silikonla izole etmeniz. Silikon olarak inşaat işlerinde kullanılan şeffaf silikonu tercih etmenizi öneririm.
Bu yapmış olduğunuz işlem de hiç bir parça değiştirmediğiniz için pek masrafı yok
Eğer aracınızın direksiyonu direksiyon pompa soketine giren sudan dolayı arıza gösteriyorsa bunu böylece engellemiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözülmezse önce açı sensörünü kontrol etmenizi öneririm.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti hetepe » 19 Nis 2011, 12:16

Çözüm öneriniz mantıklı ama o pompa zaten kesinlikle su almaz, yani suya dirençlidir her tarafı.
Ama bir defa tamir gördüyse sözüm yok, tamir sonrası kullanımda su alabilir ve önerdiğiniz çözüm işe yarayabilir.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti cineration » 20 Nis 2011, 14:52

hetepe yazdı:Çözüm öneriniz mantıklı ama o pompa zaten kesinlikle su almaz, yani suya dirençlidir her tarafı.
Ama bir defa tamir gördüyse sözüm yok, tamir sonrası kullanımda su alabilir ve önerdiğiniz çözüm işe yarayabilir.

ben pompa üzerindeki sokete su girip de oksitleme yapmasın diye izole edilmesinden bahsettim.
sanırım yanlış anlaşılacak şekilde yazdım
Sadece sokete su girip oksitleme yapmasını engelleyecek kadar şeffaf silikonla izole edilmesinden bahsettim
selamlar

kazasız sürüşler
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti Ömer ERDEM » 22 Nis 2011, 14:15

Bu konu başlığında benim derdimin dermanı da var gibi. Şimdiye kadar yaptıklarım şöyle;
Servise gittiğimde meşhur cihaz ile sıfırlama yaptılar, yola çıktıktan 5 dakika sonra aynı arızayı yaşadım. Direksiyonum ağırlaştı ve panelde direksiyon ışığı yandı. Ardından Akü değişecek dediler. Sıfır akü de aldım. Bir müddet düzeldi. Büyük ihtimalle havaların ısınması veya soğuması etkili oluyor. Bir müddet sonra yine başladı. Sonrasında serviste bir sürü yerini temizlediler falan. teslim aldım bir kaç gün içinde yine başladı direksiyon arızamız. Şu an bu noktadayım. Yapmam gereken Açı sensürünü değiştirmek mi? yoksa Pompa değiştirmek mi?
Acil cevaplarsanız sevinirim
Ömer ERDEM
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ömer ERDEM
Arabanız: FABİA SEDAN

İleti hetepe » 22 Nis 2011, 14:26

Ömer ERDEM yazdı:Bu konu başlığında benim derdimin dermanı da var gibi. Şimdiye kadar yaptıklarım şöyle;
Servise gittiğimde meşhur cihaz ile sıfırlama yaptılar, yola çıktıktan 5 dakika sonra aynı arızayı yaşadım. Direksiyonum ağırlaştı ve panelde direksiyon ışığı yandı. Ardından Akü değişecek dediler. Sıfır akü de aldım. Bir müddet düzeldi. Büyük ihtimalle havaların ısınması veya soğuması etkili oluyor. Bir müddet sonra yine başladı. Sonrasında serviste bir sürü yerini temizlediler falan. teslim aldım bir kaç gün içinde yine başladı direksiyon arızamız. Şu an bu noktadayım. Yapmam gereken Açı sensürünü değiştirmek mi? yoksa Pompa değiştirmek mi?
Acil cevaplarsanız sevinirim

Benim yaşadıklarımın hemen hemen aynısını yaşamışsınız.
Ben bayağı uzun bir süre bu şekilde bindim, sonunda Servise gittim ve ''Arabamın direksiyon pompasını değiştirin '' dedim, ondan sonra söylenenleri hiç dinlemedim, yeni pompa takıldığı an arıza düzeldi, olan benim 1100 lirama oldu.geçen ağustostan bu zamana kadar sorun çıkarmadı, 1 yıl da garanti vermişlerdi, ağustosa kadar devam ediyor.
%99.9 sizde de pompa arızalı bence.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti sampionibo » 22 Nis 2011, 19:37

enginin dert yandığı zamanları atırlar oldum :D Bahsettiklerin 1 sene önce enginni problemi ile aynı sağa sola daha fazla para dökmeden pompanı değiştir.Geçmiş olsun.
2012 VW Passat 1.4 TSİ Highline DSG
+
2004 Skoda Octavia Collection Plus
Kullanıcı avatarı
sampionibo
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil ibrahim üvet
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2004 Octavia Collection Plus

İleti C@GL@R » 22 Nis 2011, 19:41

yetkili servise götür onlar ne diyorsa doğrudur..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti 34SCU59 » 22 Nis 2011, 23:13

AYNI SORUN BENDEDE OLDU AKUNUN ÜZERİNDEKİ SİGORTALARDAN KESİKLİK YAPIYORMUS..MUTLAKA BAKTIR.DURUP DURURKEN SERTLESİYOR SONRA KAFASINA GORE DUZGUN OLUYOR BENİMKİDE AMA SİGORTAYI DEĞİŞTİRDEİKTEN SONRA MAŞALLAH TIK YOK.BU ARADA SIGORTASI ACAYIP BİŞİ )
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti Ömer ERDEM » 25 Nis 2011, 16:18

Arkadaşlar teşekkür ederim. İlk olarak en ucuzdan başlayacağım. Sigortayı kontrol edeceğim. Sonrasında mecburen pompa değişikliği yaparım heralde. Arıza sigortadansa sizinle paylaşırım
Ömer ERDEM
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ömer ERDEM
Arabanız: FABİA SEDAN

İleti cetinomer » 26 Nis 2011, 22:52

Konu başlığını açtıktan 2 gün sonra direksiyonda sertleşme sona erdi. Eminim geçici bir durum olacak. Bakalım hangi umulmadık zamanda sertleşecek. Bu arada far açıkken direksiyonu çevirdiğimde farlarda güç kaybı oluyor. Emin olmasam da sanki sorun akü veya yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi sigortadan kaynaklanabilir. 2007 model araç olduğu için yazın sonuna doğru aküyü değiştireceğim. Şu an sorunun kesinlik kazanmasını bekliyorum.
cetinomer
CLASSIC
CLASSIC

İleti 34SCU59 » 27 Nis 2011, 00:02

sadece tek yapman yereken akunun kapagını açıp soldan 3 ncü olması lazım yadsa sıra ile uzun olan sigortalara bak renk değişimi vs yanındakı ile bırbırını tutmayan bir değişim varsa sadece değiştir masrafı çok değil hatta ve hatta soldan 3 ncü yu sigortayı cıkardıgında aracını bir çalıstır eğer direksiyon arızası aynısı gibi oluyorsa yada tekrardan aynı sigortanın uzerine vur yada sarsını bir hareket (sallama-tahta ile üzerine vurma gibi) yaptıgında anlık arıza veriyorsa bilki kesinlikle sigorta inşallahta oledir..
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti Romeo » 27 Nis 2011, 23:34

Merhaba arkadaşlar bende de 2001 model var fakat direksiyondaki sertlik tam sağ yada tam sol yaptığım zaman oluyor ışıkta direk yanıyor pompadan mıdır acaba ?
Romeo
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Gökhan AKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir