LPG'li araçta yol bilgisayarı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG'li araçta yol bilgisayarı

İleti behram » 29 Nis 2011, 01:00

Merhaba arkadaşlar

2001 model 1.4 68hp arabamda lpg takılı. Lpg'li araçta yol bilgisayarı verileri (yakıt tüketimi) düzgün çalışır mı?

Mesela seyir halinde iken ilerde 50 metre sonra trafik ışıkları var vitesi boşa almadan örneğin 2.vitesde gidiyorum ayağımı gazdan çekiyorum yakıt tüketimi sıfır görünüyor. ışıkta durduğumda 0.8 - 0,9 görüyorum.

yine aynı olayı denemek için yaptım trafik ışıklarına yaklaşırken vitesi boşa atıyorum yol bilgisayarında 3.2 .4.5 vs. gibi değerler görüyorum. (3.2 - 4.5 değerlerini tam hatırlamıyorum)

Sizce trafik ışıklarına veya durmayı yakın vitesi boşa atıp fren pompalayıp yavaş yavaş durmak mı mantıklı?

yoksa ışığa kadar atıyorum 2.vitesde gidip ayağını gaz pedalından çekip yavaş yavaş frene basıp dururken mi boşa almak mantıklı

(biraz saçma olmuş olabilir sorum kusura bakmayın. Bilmemek bu kadar kötü olsa gerek ne yapalım arabayla doğmadığımız için zamanla birşeyler öğreniyoruz.:D inanın çok merak ettim:oops: )

behram
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri
Arabanız: 2001 mdl Skoda Fabia 1.4 MPI

İleti zurna1788 » 29 Nis 2011, 01:17

anılarım canlandı gözümde :) benim sattığım arabanın aynısından kullanıyorsunuz. oda lpg li idi. öncelikle şunu belirtim yol bilgisayarına hiç bakmayın sizi yanıltır. ben onun hesabını 75296225785421545454694894 kes yaptım işe yaramadı hep farklı çıkıyordu ışıklara gelirkenki mevzu ise şahsen ben bazen yaklaşınca boşa atıyorum bazen viteste gidip son anda boşa atıyorum. takılıyorum kafama göre yani onuda çok dert etmeyin. aracınızla ilgili bir sorun yaşarsanız elimden geleni yaparım. elimin altında 5 yılı geçti gavurun
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti behram » 29 Nis 2011, 07:05

zurna1788 yazdı:anılarım canlandı gözümde :) benim sattığım arabanın aynısından kullanıyorsunuz. oda lpg li idi. öncelikle şunu belirtim yol bilgisayarına hiç bakmayın sizi yanıltır. ben onun hesabını 75296225785421545454694894 kes yaptım işe yaramadı hep farklı çıkıyordu ışıklara gelirkenki mevzu ise şahsen ben bazen yaklaşınca boşa atıyorum bazen viteste gidip son anda boşa atıyorum. takılıyorum kafama göre yani onuda çok dert etmeyin. aracınızla ilgili bir sorun yaşarsanız elimden geleni yaparım. elimin altında 5 yılı geçti gavurun

hocam teşekkür ederim benim ilk arabamda favoritti 90 model sattım 98 model hyundai accent almıştım. ama o 90 model favomdaki rahatlığı hiçbir şekilde alamadım. Şuan ki arabamda 2001 model skodadan vazgeçemedim ben
behram
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 29 Nis 2011, 07:22

yakıt verileri arabanın bircok sensörden aldığı verilerle hesaplıyarak gösteririr lpg nin benzine göre arabada %15 ila 20 arasında fazla yaktığını düşünürsek bilgisayarın verdiği değerlere bu rakamı eklersek doğru sonuclara ulaşırsın ben benzinde biniyorum ne zaman hesap edersem edeyim hep doğru sonuc veriyor bizim arabaların hesaplaması iyi bundan önceki arabam passat tı onda da aynı bilgisayar sistemi vardı ona lpg ile biniyırdum doğru takip edince o da doğru sonuç veriyor ama biraz zor hesap oluyor arabayıda iyi tanıman gerekiyor gelelim cut-off olayına ışıklara yaklaşırken ayağını gazdan çekip ekranda 0.00 göriyorsan araban yakıt harcamıyor demektir lpg sistemide göndereceği yakıt sinyalini arabanın orjinal yazılımını taklit ederek yapıyor orjinal yazılım ayağını gazdan cekince 00 yazıyorsa enjektörler kapanmış demektir bu durumda lpg enjektörleride kapanır ve yakıt sarfiyatın azalır,ayrca viteste durdurmak ve durma anına yakın debriyaja basmak her zaman daha güvenlidir bu konuda güvenli sürüş tekniklerini izleyebilirsin.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti behram » 29 Nis 2011, 07:54

diseqc yazdı:yakıt verileri arabanın bircok sensörden aldığı verilerle hesaplıyarak gösteririr lpg nin benzine göre arabada %15 ila 20 arasında fazla yaktığını düşünürsek bilgisayarın verdiği değerlere bu rakamı eklersek doğru sonuclara ulaşırsın ben benzinde biniyorum ne zaman hesap edersem edeyim hep doğru sonuc veriyor bizim arabaların hesaplaması iyi bundan önceki arabam passat tı onda da aynı bilgisayar sistemi vardı ona lpg ile biniyırdum doğru takip edince o da doğru sonuç veriyor ama biraz zor hesap oluyor arabayıda iyi tanıman gerekiyor gelelim cut-off olayına ışıklara yaklaşırken ayağını gazdan çekip ekranda 0.00 göriyorsan araban yakıt harcamıyor demektir lpg sistemide göndereceği yakıt sinyalini arabanın orjinal yazılımını taklit ederek yapıyor orjinal yazılım ayağını gazdan cekince 00 yazıyorsa enjektörler kapanmış demektir bu durumda lpg enjektörleride kapanır ve yakıt sarfiyatın azalır,ayrca viteste durdurmak ve durma anına yakın debriyaja basmak her zaman daha güvenlidir bu konuda güvenli sürüş tekniklerini izleyebilirsin.

paylaşımınız için teşekkür ederim.
behram
CLASSIC
CLASSIC

İleti ayhani » 29 Nis 2011, 08:17

Bazı arkadaşlara garip gelebilir ama benim 2008 octi ambiantenin (1.6 mpi) yol bilgisayarı LPG'yi ölçüyür. LPG Sistemi Zavolli.

Benzinde yol bilgisayarım 7-7.5 litre olurken LPG taktırdığımda LPG'de kullandığımda 9-10 litre gösteriyor

100 km ortalama 9 litre yaktığında lpg 2.33 iken 9*2,33=20,97 lira eder. Onuda 100 km'ye böldüğümde 20,97/100 0,2097 yapıyorki depoyu hep fullerim bu çıkan sonuç doğru olduğu hesapladım.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cineration » 06 May 2011, 16:02

diseqc yazdı:yakıt verileri arabanın bircok sensörden aldığı verilerle hesaplıyarak gösteririr lpg nin benzine göre arabada %15 ila 20 arasında fazla yaktığını düşünürsek bilgisayarın verdiği değerlere bu rakamı eklersek doğru sonuclara ulaşırsın ben benzinde biniyorum ne zaman hesap edersem edeyim hep doğru sonuc veriyor bizim arabaların hesaplaması iyi bundan önceki arabam passat tı onda da aynı bilgisayar sistemi vardı ona lpg ile biniyırdum doğru takip edince o da doğru sonuç veriyor ama biraz zor hesap oluyor arabayıda iyi tanıman gerekiyor gelelim cut-off olayına ışıklara yaklaşırken ayağını gazdan çekip ekranda 0.00 göriyorsan araban yakıt harcamıyor demektir lpg sistemide göndereceği yakıt sinyalini arabanın orjinal yazılımını taklit ederek yapıyor orjinal yazılım ayağını gazdan cekince 00 yazıyorsa enjektörler kapanmış demektir bu durumda lpg enjektörleride kapanır ve yakıt sarfiyatın azalır,ayrca viteste durdurmak ve durma anına yakın debriyaja basmak her zaman daha güvenlidir bu konuda güvenli sürüş tekniklerini izleyebilirsin.

Diseqc'in yazdığına ek olarak şunu belirtebilirim.
1.6MPI motorların karakteristik özelliği araç yokuşaşağı giderken yada ışıklara yaklaşırken vitesi boşa alırsan aracın harcadığı yakıt miktarı vitesteyken yaktığı yakıttan daha fazladır.
1.6MPI motorların boşta iken yakıt verileri yüksektir.
Bilginize
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir