Fabia Yağ Eksiltiyor... Ne yapmalı?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Yağ Eksiltiyor... Ne yapmalı?

İleti tom ripley » 18 Tem 2007, 22:19

2005 model Fabia 1.4 Choice aracım şu anda 29,000 kilometre'de. Bugüne kadar iki defa periyodik bakımı yapıldı (2005 ve 2006 Kasım aylarında - yetkili serviste).

Geçtiğimiz günlerde aracın yağ eksilttiğini fark ettim. Servisle görüştüm, araca yağ eklendi ve durumu gözlemeye başladım, bu arada tatil için yola çıktım. Maximum olan yağ seviyesi 1500 km. ve 10 gün sonra minimum noktasına düştü.

Gün boyu hareket etmeden duran aracın altında herhangi bir sızıntı görmedim. Ölçümleri araç en az 2-3 saat park halinde durduktan sonra yaptım.

Şimdi servis, aracın yağ yaktığını, 1 hafta - 10 gün sürecek bir tamirat görmesi gerektiğini, motorun indirileceğini söylüyor...Shocked

Sizin yorumlarınızı ve önerilerinizi almak istiyorum... Ben motordan anlamam, yağ eksiltmenin tek çaresi motor indirmek midir?

İşin bir başka boyutu: Bu durum kullanıcı hatası mıdır? 29,000 km'de bir aracın yağ yakması olağan kabul edilebilir mi, yoksa... Yoksa nedir?

Uzun sürelerle, Fabia dışında 4 farklı araç kullandım, ilk defa "yağ yakma" ile karşılaşıyorum... Kafam bozuldu bu işe anlıyacağınız Angry...

tom ripley
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 18 Tem 2007, 22:29

ya arkadaş 2005 model arabada yağmı yakarmış??? çok geçmiş olsun...
bu arada yerinde olsam sanayide başka yerlere gösterirdim bu forumu takip ediyorsan yetkili servislerin çoğu zaman anlamadıkları şeyler için gereksiz ne işler yaptığını görürsün u yüzden mutlaka sanayide birkaç yere sorr...
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 18 Tem 2007, 22:51

bu tür problemlerde yetkili servis in dışına çıkmama taraftarıyım...aracın yağ yakma nedeni tamami ile kullanıcıya bağlanamaz...motor indirilmeden net bir teşhis konulamaz.piston ve segmanlar aşınmış olabilir?motor rektifiye görebilir?yanlız anlamadığım nokta yağ ilavesinde ne kadar bulundular ki yağ seviyesi max noktaya ulaştı...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 18 Tem 2007, 22:52

Zannedersem aracınızın garantisi bitmiş durumda.Bu da sizi yetkili servise bağımlılıktan kurtarıyor.Tabi bunları yağ yakma problemini var sayarak yazıyorum.Gözlemleriniz kaçağın olmadığı yönünde ise mutlaka motorla ilgili problem vardır.Bu tamamen kullanıcı hatası olmayabilir ki daha önceki araçlarınızda böyle birşey yaşamamışsınız.Biraz motor şans işi.Olmaması lazım ama teknik hatalar malesef var.Bu arada eğer motor,yağı yakarak eksiltiyorsa (yani bir kaçak ve sızıntı yoksa)malesef motor iner ve sorun ancak böyle giderilir.Geçmiş olsun..

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti skodacı » 18 Tem 2007, 22:58

tom ripley soruma cevap alamadım...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 18 Tem 2007, 23:07

Mesela benim başıma şöyle bir olay geldi.Isparta'dan Ankara'ya gelirken Konya'da yağ lambası yandı.Hemen arabayı çekip stop ettim,kaputu açtım ve yağ filitresinin kenarından kaçağı gördüm.Tabi ilk iş Konya'daki yetkili servisi aradım.(Araç garantide)Neyse uzatmayalım bizim dizellerin yağ filitresi 7-8cm çapta conta ile (conta ayrıca takılıyor) sıkılıyor.Conta kopuk çıktı.Hatanın nedeni ise aşırı sıkmaktan.Bunu kim yaptı?Ankara yetkili servis.Conta değişti ve  yağ ilavesiyle Ankara'ya ulaştım.Durumu ilk iş olarak anlattım ama kime.He hü geçmiş olsun bir problem gözükmüyor dendi sepet havası.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Arabanız: fabia

İleti emirkaansbp » 18 Tem 2007, 23:09

[quote="tom ripley"]2005 model Fabia 1.4 Choice aracım şu anda 29,000 kilometre'de. Bugüne kadar iki defa periyodik bakımı yapıldı (2005 ve 2006 Kasım aylarında - yetkili serviste).

Geçtiğimiz günlerde aracın yağ eksilttiğini fark ettim. Servisle görüştüm, araca yağ eklendi ve durumu gözlemeye başladım, bu arada tatil için yola çıktım. Maximum olan yağ seviyesi 1500 km. ve 10 gün sonra minimum noktasına düştü.

Gün boyu hareket etmeden duran aracın altında herhangi bir sızıntı görmedim. Ölçümleri araç en az 2-3 saat park halinde durduktan sonra yaptım.

Şimdi servis, aracın yağ yaktığını, 1 hafta - 10 gün sürecek bir tamirat görmesi gerektiğini, motorun indirileceğini söylüyor...Shocked

Sizin yorumlarınızı ve önerilerinizi almak istiyorum... Ben motordan anlamam, yağ eksiltmenin tek çaresi motor indirmek midir?

İşin bir başka boyutu: Bu durum kullanıcı hatası mıdır? 29,000 km'de bir aracın yağ yakması olağan kabul edilebilir mi, yoksa... Yoksa nedir?

Uzun sürelerle, Fabia dışında 4 farklı araç kullandım, ilk defa "yağ yakma" ile karşılaşıyorum... Kafam bozuldu bu işe anlıyacağınız Angry...
[/QUOTE]

bu yağ yakmak die söyleyemeyiz 1500 km de ölçüm çubuğunda 1cm düştü diye yağ yakıyo sayılmaz.. anlaşılan doğan slx yada tempra hiç kullanmamışsın. her benzinlikte benzinle birlikte yağ almak zorunda kalırdın.....

benim çükütayda da aynı sorunu yaşadım ben. a ay içinde max. min noktasına iniyordu... kışın yapmaz sadece yazın yapıyor. bide yüksek devirde sürüyorsan kaçınılmaz olarak yağ seviyesi düşüyor. ben servise götürdüğümde, abi istesen motoru açar bakarız ama sorun çıkacağını sanmam diyordu... çünkü araban ne yağ sızdırıyor nede yakıyor diyebiliriz.... yaz sıcağından ve yüksek devirde sürüşlerden oluyor demişti...

ama sen genede yağ kapağını kontrol et. kaçak varmı? inan kafana takacak birşey yok. yakında arabada motor suyu eksiliyo neyapabilirim die bi başlık açarsan şaşırmam..... çünkü yazın motor suda eksiltiyor choice da..... 
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 18 Tem 2007, 23:17

tom ripley daha detaylı bir açıklama yaparsan,sana daha detaylı yorumlarda bulunuruz...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aykuttasdelen » 19 Tem 2007, 03:15

Bu hiç normal değil. 29000 km de araç yağ yakmamalı. Ama motor hararet yapmıştır ya da görünür derecede eksiltmeye neden olabilecek bir sızıntı vardır o başka. Servisin ifadesinden anladığıma göre arabanıza motor yapılacak başka çare yok.  Bu da motorun indirilmesini gerektirir. Bir de şehir dışı kullanımda, normalde eksiltse bile daha az eksiltmesi gerekirdi.
geçmiş olsun
aykuttasdelen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ErTaN06 » 19 Tem 2007, 11:14

Yüksek devirde kullanınca yakıyo emirkaansbp arkadaşımızın dediği gibi kışın yok bu olay genelde yazın çıkıyor. Benim araç 9000 km de 0.600 ml yaz eksiltmiş uzun yolda ve yüksek devirde kullanmadan dolayı.

ErTaN06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ertan TEMEL
Arabanız: 2004 Skoda Fabia Special

İleti tom ripley » 19 Tem 2007, 11:35

[quote="skodacı"]daha detaylı bir açıklama yaparsan,sana daha detaylı yorumlarda bulunuruz... [/QUOTE]

Cevap yazmakta geciktiğim için kusura bakmayın...

Serviste yapılan kontrolde çubukta yağ yoktu!... 2 litre yağ eklendi.
Daha sonra minimum seviyesine düşünce bu sefer ben 1 litre ekledim.

[quote="emirkaansbp"]
bu yağ yakmak die söyleyemeyiz 1500 km de ölçüm çubuğunda 1cm
düştü diye yağ yakıyo sayılmaz.. anlaşılan doğan slx yada tempra hiç
kullanmamışsın. her benzinlikte benzinle birlikte yağ almak zorunda
kalırdın.....
[/QUOTE]

75 model Renault SW, sonra Toros SW, sonra Toyota Corolla, sonra Tipo 1.4 S, sonra Alfa 156 2.0 kullandım... Vallahi hiç birinde yağ eksiltme ile karşılaşmadım. Fabia'yı 2004 Kasım ayından beri kullanıyorum, bu üçüncü yaz mevsimi, önceki 2 yaz ayında da böyle bir şey olmadı.

Bu derece eksiltme bana mevsimle ilgiliymiş gibi gelmiyor ama keşke öyle olsa... Servise gitmeyi erteleyip, bu şekilde bir süre daha olayı gözlemeye devam etsem, motora zarar verir miyim?

tom ripley
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar5306 » 19 Tem 2007, 11:54

benimde 2005 model choice var aynı sorun bendede var tabiki bu sorun değil motor yüksek devirlerde kullanıldığı için yağ eksiltiyor kafana takma 5000 km de bir kontrol et eksilmişse eklersin tamire versn sonuç değişmez bence yazık parana
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti ErTaN06 » 19 Tem 2007, 12:12

Cevap yazmakta geciktiğim için kusura bakmayın...

Serviste yapılan kontrolde çubukta yağ yoktu!... 2 litre yağ eklendi.
Daha sonra minimum seviyesine düşünce bu sefer ben 1 litre ekledim.

Eksiltmenin ötesine geçmiş sanırım bence iyi bi özel servise baktır en azından fikir olur.
ErTaN06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ertan TEMEL
Arabanız: 2004 Skoda Fabia Special

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir