FaBiA Ve PoLo

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FaBiA Ve PoLo

İleti ffguldas » 19 Tem 2007, 17:01

merhabalar fabia ile polonun motorlarının boyutları ve hatta motorlarının aynı oldugu hakkındakı bılgıler dogru mudur şase uzunlukları da aynı ise bu demek oluyorkı polo hava filtresi kiti yayı ve kule gergisi fabia ile aynıdır... bu konuda bilgisi olan varmı?

ffguldas
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 19 Tem 2007, 17:03

Yaylar ve kule gergisi uyar diye biliyorum, ama Fabia'da bile benim bildiğim 3 farklı hava filtresi tipi var, yıl ve motor hacmine göre değişik ebatlarda.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti ffguldas » 19 Tem 2007, 17:09

2006 model 1.4 75 beygir anlayacagınız az yaksın gıtmesın tıplı bı model omp yay 50 lık yay dusunuyorum  kule gergisi bıraz gereksız kacıyor onun yerıne ziebart arac altı korumam yapacagım ... ses versın die headers artı fıltre kıt dusunuyoruz egsoza gerek kalmadan ses almam gerek... ama arac sonucta 1.4  75 beygır :(( 
ffguldas
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 19 Tem 2007, 17:09

Bazı yıllarda birebir aynı motorları farklı motor işletim sistemleri ile kullanmaktadırlar. Fakat hava filitresi ve kule gergisi gibi parçalarının birbirine uyduğu pek görülmüş bir durum değildir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti ffguldas » 19 Tem 2007, 17:11

fabia hava filtresi kiti nasıl bulacagım ınternette neredeyse yok  headerslar el yapımı olur ama fıltre kıt bulmak lazım sonucta sıcak hava ıle aracı bogmamam lazım.

ffguldas
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 19 Tem 2007, 17:11

Ibiza, Polo, Fabia kule aralıkları aynı olması lazım!

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 19 Tem 2007, 17:49

[quote="ffguldas"]

fabia hava filtresi kiti nasıl bulacagım ınternette neredeyse yok  headerslar el yapımı olur ama fıltre kıt bulmak lazım sonucta sıcak hava ıle aracı bogmamam lazım.

[/QUOTE]

Yolcu tarafındaki ön farın arkasına bir bölme yaptırabilirsin. Ayrıca o bölmeyi sis farının oradan ayrı bir hortumla taze hava ile besleyebilirsin.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti engint » 20 Tem 2007, 13:06

Skoda Fabia, VW Polo ve Seat Ibiza'nin da uretildigi A04 platformunda uretilmektedir. Onceleri Skoda tarafindan gelistirilen Fabia'ya ozel motor ile uretilen bu model, daha sonra yuksek gelen yakit tuketimi nedeniyle daha performansli ve ekonomik olan VW Polo motoru ile uretilmeye baslanmistir.
Sevgiler
engint
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 20 Tem 2007, 17:36

[quote="engint"]Skoda Fabia, VW Polo ve Seat Ibiza'nin da uretildigi A04 platformunda uretilmektedir. Onceleri Skoda tarafindan gelistirilen Fabia'ya ozel motor ile uretilen bu model, daha sonra yuksek gelen yakit tuketimi nedeniyle daha performansli ve ekonomik olan VW Polo motoru ile uretilmeye baslanmistir.
Sevgiler [/QUOTE]

Engint bey çok teknik olduğunuz belli de.Şu A04 platformunu biraz açarmısınız?

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti irfant » 20 Tem 2007, 17:46

Naçizane,

A04, VW grubunun süpermini sınıf araçlarının bulunduğu grubun adıdır.

Polo, Ibiza, Fabia, Cordoba.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 20 Tem 2007, 17:48

Bu forumdan çok şey öğrendim.Herkese teşekkür.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti engint » 20 Tem 2007, 18:32

Estagfurullah... Teknik olmaktan cok genel literaturu takip ederim diyelim... Eskiden bir motor ustasi kadar da tamirden anlardim... Ehliyetimi de 74'te aldigima gore epey bir tecrube sahibi oldum... Aslinda motor tecrubem biraz da zorunluluktan oldu... Rahmetli Babam, 71 yilinda anlayan usta bulunmadigindan 70 model Audi satan birinden acaip ucuza bir Audi 100 aldi... Cidden o donem Audi'den anlayan da, parcasi da yoktu...
Ben de yurt disindan getirttigim ansikopedi gibi bir Audi tamir katalogundan, motor dahil her seyi sokup takmayi ve ayarlari ogrenmistim...
Neyse... Sorunuza gelirsek:
Her arabanin uretimi belli bir altyapi uzerine kurulur... Ve bu altyapiya da platform denir: Uzunluk, genislik, yukseklik, aks mesafeleri, oranlar, motor tipi, sanziman, agirlik, ruzgar katsayisi, jant, lastikler... Ortaya cikan bu hesaplamalara gore de prototip uretilir... Genelde her platforma bir no. verilir... Mesela Anadol, 1965 Ford Cortina platformu uzerine oturtulmustur (kod. FW5)... Fabia; Polo, Seat Ibiza platformu esas alinarak tasarlanmistir(kod AO4)... Octavia; Audi A3, Golf IV, Bora ve Toledo'nun platformu uzerine tasarlanmistir... Superb; Audi A6, Passat platformu uzerine tasarlanmistir... Bir platformu yaratmak ciddi bir AR-GE gerektirir, masrafli bir istir ve zaman alir... O nedenle, bircok otomobil ureticisi bir model icin urettigi platformu, ya isteyen baska bir ureticiye satar veya kendi uretim grubu icinde degisik markalarda kullanir...
Sevgiler

engint
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 20 Tem 2007, 18:52

[quote="engint"]Estagfurullah... Teknik olmaktan cok genel literaturu takip ederim diyelim... Eskiden bir motor ustasi kadar da tamirden anlardim... Ehliyetimi de 74'te aldigima gore epey bir tecrube sahibi oldum... Aslinda motor tecrubem biraz da zorunluluktan oldu... Rahmetli Babam, 71 yilinda anlayan usta bulunmadigindan 70 model Audi satan birinden acaip ucuza bir Audi 100 aldi... Cidden o donem Audi'den anlayan da, parcasi da yoktu...
Ben de yurt disindan getirttigim ansikopedi gibi bir Audi tamir katalogundan, motor dahil her seyi sokup takmayi ve ayarlari ogrenmistim...
Her arabanin uretimi belli bir altyapi uzerine kurulur... Ve bu altyapiya da platform denir: Uzunluk, genislik, yukseklik, aks mesafeleri, oranlar, motor tipi, sanziman, agirlik, ruzgar katsayisi, jant, lastikler... Ortaya cikan bu hesaplamalara gore de prototip uretilir... Genelde her platforma bir no. verilir... Mesela Anadol, 1965 Ford Cortina platformu uzerine oturtulmustur (kod. FW5)... Fabia; Polo, Seat Ibiza platformu esas alinarak tasarlanmistir(kod AO4)... Octavia; Audi A3, Golf IV, Bora ve Toledo'nun platformu uzerine tasarlanmistir... Superb; Audi A6, Passat platformu uzerine tasarlanmistir... Bir platformu yaratmak ciddi bir AR-GE gerektirir, masrafli bir istir ve zaman alir... O nedenle, bircok otomobil ureticisi bir model icin urettigi platformu, ya isteyen baska bir ureticiye satar veya kendi uretim grubu icinde degisik markalarda kullanir...
Sevgiler
      [/QUOTE]

Bu ayrıntılar içinde size teşekkür.Peki segment'i bu yazdıklarınızın aralarında biryerlere oturtabilirmiyiz?

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti BÜLENT » 26 Tem 2007, 12:36

[quote="engint"]Estagfurullah... Teknik olmaktan cok genel literaturu takip ederim diyelim... Eskiden bir motor ustasi kadar da tamirden anlardim... Ehliyetimi de 74'te aldigima gore epey bir tecrube sahibi oldum... Aslinda motor tecrubem biraz da zorunluluktan oldu... Rahmetli Babam, 71 yilinda anlayan usta bulunmadigindan 70 model Audi satan birinden acaip ucuza bir Audi 100 aldi... Cidden o donem Audi'den anlayan da, parcasi da yoktu...
Sevgiler
      [/QUOTE]
BÜLENT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BÜLENT » 26 Tem 2007, 12:42

MERHABALAR BENİM SİZE BİR SORUM OLACAK BENDE ERZURUMDA YAŞIYORUM VE 2004 MODEL SKODA FABİA MARKA ARABAM VAR 101 BEYGİR BENZİNLİ 16WALF YALNIZ YAKIT KONUSUNDAN TAM EMİN DEĞİLİM NE KADAR YAKTIĞINIDA TAM HESAPLAYAMADIM ACABA NE KADAR YAKTIĞI KONUSUNDA KESİN YADA ORTALAMA Bİ FİKRİNİZ VARMIDIR BİRDE YAKIT TÜKETİMİNİ AZALTMAK İÇİN NE GİBİ TEDBİRLER ALINABİLİR? İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER .
BÜLENT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 26 Tem 2007, 13:15

[quote="BÜLENT"]MERHABALAR BENİM SİZE BİR SORUM OLACAK BENDE ERZURUMDA YAŞIYORUM VE 2004 MODEL SKODA FABİA MARKA ARABAM VAR 101 BEYGİR BENZİNLİ 16WALF YALNIZ YAKIT KONUSUNDAN TAM EMİN DEĞİLİM NE KADAR YAKTIĞINIDA TAM HESAPLAYAMADIM ACABA NE KADAR YAKTIĞI KONUSUNDA KESİN YADA ORTALAMA Bİ FİKRİNİZ VARMIDIR BİRDE YAKIT TÜKETİMİNİ AZALTMAK İÇİN NE GİBİ TEDBİRLER ALINABİLİR? İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER .[/QUOTE]

Yol bilgisayarı doğru bilgi aktarmaktadır. Ortalama tüketim kısmına bakarak harcamanızı hesap edebilirsiniz.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti engint » 26 Tem 2007, 15:40

Segment, bildigim kadariyla aracin hitap ettigi musteri bazini esas alir... Yani; Superb: buyuk boy,lux; Octavia: orta buyukluk; aile; Fabia; kucuk boy, ekonomik segment'leri ifade eder...
Bu orenekleri cogaltabiliriz:
Buyuk super lux segment : A8, VW Phaeton, Peugeot 706, vs...
Buyuk lux segment: A6, VW Passat, Peugeot 407, vs...
Orta, aile: A4, VW Jetta, Peugeot 307, Seat Toledo, vs...
Kucuk Ekonomik: A3, VW Polo, Peugeot 207, Seat Ibiza, vs...

Biraz daha cesitlersek; sport modeller (Golf GTI, Audi S serisi) genc segmente hitap eden modeller (Octavia RS, Fabia RS, Seat Leon), bayanlara hitap eden modeller (VW EOS) vs... olarak da alt segmentler olarak uretilir...
Ayrica; bircok marka, SUV ve ticari model segmentinde de yeni konseptlere gore arac uretmektedirler...      
Bir de Cangoo, Doblo gibi hem ekonomik aile, hem ticari amacli ic donanima gore degisen bir segment var... Skoda Roomster de bu segment'te mi kabul ediliyor???

Sevgiler
engint
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir