Sürücü koltuk ayarı.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sürücü koltuk ayarı.

İleti mcicek79 » 27 May 2011, 23:53

Arkadaşlar merhaba, beni uzun süredir meşgul eden bir durum var. Fabia mın sürücü koltuğunda bir türlü rahat edemiyorum,ya bacaklarım debriyaja basmaktan ağrıyor,ya boynum ağrıyor,yada koltuğu çok geride veya çok ilerde hissedip sürekli yerini oynatıyorum.
ÇOk merak ettim sizde de aynı sorun oldu mu? koltuğun ayarı nasıl olmalı? bilen ve fikri olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.

FABİA 2004 101HP SPC
Kullanıcı avatarı
mcicek79
CLASSIC
CLASSIC

İleti murat11h1 » 28 May 2011, 00:05

Koltuğun mesafesi; kolunu direksiyon üst kısmına rahatça uzattığında el bileğine gelecek şekilde olmalı.
Dediğin sorunu koltuğu tam istediğim noktayı bulana kadar yaşıyorum. En iyisi hafızalı koltuk. Koltuk konumunu değiştirmek zorunda kaldığında bi düğme eski konumunda... Oto yıkamacı koltuğun ayarını kendine göre ayarlayınca bir hafta sinir küpüydüm.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti mcicek79 » 28 May 2011, 00:07

Aynen bendede ,bir başkası oturunca koltuğa uzun süre rahat pozisyonumu bulamıyorum,
FABİA 2004 101HP SPC
Kullanıcı avatarı
mcicek79
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 28 May 2011, 00:27

Sürüş pozisyonunda dikkat edilecekler

Herhangi bir tehlike anında en çabuk tepkiyi verebilmek için doğru oturma pozisyonunu belirlemektir. Doğru bir oturma pozisyonu şu şekilde belirlenir:

1. Koltuk sırt ayarı yapılmalı: Koltuğa oturduğunuzda omuzlarınızın koltuk sırtıyla sıkı bağlantısı olmalı, sol ayaktan kuvvet alarak vücudun koltuk sırtlığına tamamen yapışması gerekir. Bu pozisyon alındıktan sonra ellerin direksiyon simidininin üst bölümünü kolaylıkla kavrayabileceği kadar koltuk ileri alınmalıdır. Aksi takdirde direksiyondan uzak kalınır. Bu pozisyon vücudun rahat hareket etmesine ve reaksiyon süresinin daha uzun sürmesine sebep olur, sert manevralarda da öne savrulmayı önler.

2. Ayakların pozisyonu: Sol ayağınız bacak ile düzgün bir açı oluşturacak şekilde döşemeye yerleştirilmeli. Debriyaj pedalına tam basıldığında sol bacak dizden biraz kırık olmalı. Bu konumda sürücü, vücudunu koltukta tutabilir ve fren pedalına gereken gücü tam olarak uygulayabilir. Herhangi bir kaza anında da bu pozisyon, bacağın yaralanma riskini en aza indirir. Bilek ve ayakların sürüşte birinci derecede önemli görevi vardır. Bilekler üç pedal üzerinde çalışırlar. Pedalların kullanımı sırasında topukların tabana dayanması zorunludur. Ayaklar pedallar arasında yer değiştirirken ayak kalkmadan, topuklar sağa sola hareket ettirilir. Vites değiştirildiğinde kullanılan sol ayak, dinlenme anında, debriyaj pedalının soluna yerleştirilir.

3. Koltuk yüksekliği ayarı: Koltuk yüksekliği iyi bir görüş sağlamak amacıyla en doğru pozisyonda ayarlanmalıdır. Sürücü, koltuğunu otomobilin önünü, caddeye ve önemli tüm göstergeleri görebileceği yükseklikte ayarlanmalıdır.

4. Direksiyon ayarı: Koltuğa oturulduğunda, direksiyon 9'u çeyrek geçe pozisyonunda tutulmalıdır. Yani sol el 9'u, sağ el ise 3'ü göstermelidir. Parmaklar direksiyonu kavramalı, bilek ve dirsekler hafif bir şekilde kırılarak direksiyona yakın bir pozisyon alınmalıdır.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti mcicek79 » 28 May 2011, 00:41

Güzel açıklamalar,sabah bu kurallara uygun olarak koltuğumu ayarlayacağım,teşekkür ederim.
FABİA 2004 101HP SPC
Kullanıcı avatarı
mcicek79
CLASSIC
CLASSIC

İleti mustklc » 28 May 2011, 11:16

fabianın koltuğu cidden rahatsız. son kasa vectranın koltuğuna oturum. oh be koltuk bu dedim , inmek istemedim.

sizinkini bilmem ama benim debriyaj pedalı çok uzun. basınca yarım metre ayağım iniyor. o da adamı çok yoruyor.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti embriyom » 28 May 2011, 22:10

koltuğu yükseltin bence ben en yüksekte kamyoncu gibi gidiyorum.koltuğu da çok öne almayın
embriyom
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: arzu turgut
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: skoda fabia

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir