havalandırma fanının sigortası sürekli atıyor!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

havalandırma fanının sigortası sürekli atıyor!!!

İleti cetrefilli » 11 Haz 2011, 10:28

Selam arkadaşlar, son 1-2 haftadır klimayı açsamda açmasamda havlandırmayı açınca havalandırma fanının sigortası atıyor 25 amperlik sigorta ile değiştiriyorum sonra çalıştırıyorum 1-2 gün sonra yine atıyor... 3 defa değiştirdim sigortayı... oto elektrik işinden anlayan bir yakınım 30 amperlik sigorta ile değiştir 25 amperlik kaldırmıyordur yine atarsa gösteririsin dedi ancak tam emin olamadım bugüne kadar atmayan sigortaya ne olduda arabada hiçbir değişiklik yokken atmaya başladı şayet kısa devre varsa neden kaynaklanıyor olabilir... 5-6 ay kadar önce fandan ses geliyor diye temizletmiştim sıvı gres sıkmışlardı sıkılan sıvı gres havalandırma motorunun bakır sargılarına falan kısmende olsa değmişti her nekadar 5-6 ay geçsede neticede bu etkilemiş olabilir mi... ve 30 amperlik sigorta kullanmam fan motorunun yanması gibi daha büyük bir probleme yol açabilir mi... siz ne önerirsiniz ilgilenip cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum... saygılarımla

cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti cetrefilli » 13 Haz 2011, 12:47

Slm arkadaşlar, sanırım okuyanlardan hiçkimsenin konu hakkında yorum yapabilecek en ufak teknik bilgisi yok... neyse en azından zahmet edip okumuşunuz.... teşekkürler
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti erişskoda42 » 13 Haz 2011, 13:04

tesisatında bi şase vardır.
erişskoda42
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: adem erten
Nereden: Konya
Arabanız: felicia

İleti alwaysloser » 13 Haz 2011, 19:33

şase şase şase

daha büyük amperli sigortalar takmak çözüm değil risktir
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti orhun » 13 Haz 2011, 21:01

Arkadaşım öncelikle sıvı gres yağı motora hiç bir zarar vermaz çünkü tüm elektrik motorlarının bakır sargıları vernik ile yalıtılmıştır ancak sargılar yanınca kısa devre olur aracın sigorta tablasında veya elektrik şemasında 25 amper yazıyorsa 30 amper sigorta kullanmak uygun olmaz elektrik te çekilen akıma göre sigorta matamatiksel olarak hasaplanır uygun olan amperdeki sigorta devreye konulur sigortanın ordaki görevi yüksek akımlara karşı fan motorunu ve kablolarını korumaktır sigortayı büyütüğünüzde ise yüksek akımlar motoru yakabilir tesisat kabloları aşırı ısınınca sigorta atamaz kablolar yanar araçta yangın çıkar sigortayı büyütmek çüzüm degil iyi bir oto elektrikçiye gidip fan açma kapama anahtarının arkasındaki kablolar ve fişler kontrol edilmeli ,fana giden kablolar kontrol edilmeli ,fan motorun üstündeki iki kablo kontrol edilmeli fan motorunun gövdesine artı kablo temas etmemeli bunları yaptıktan sonra hala sigorta atıyorsa fan motorunun sargılarının bir kısmı hasar görmüş olabilir motorun degişmesi gerekebilir.
Kullanıcı avatarı
orhun
CLASSIC
CLASSIC

İleti yabani » 13 Haz 2011, 23:11

Sigortanın atma sebebi motorun rahat dönmesi için sıkılan gres olabilir fakat dolaylı olarak;
Şöyleki; sıkılan gres gerçektende motorun rahat dönmesini sağlar fakat gres yağlarının hiçbir türevi uçucu değildir, yani kalıcıdır ve hava sirkülasyonu olan bir yerde gres kullanılmaz, nedeni ise havadaki toz'un yağa yapışması ve zamanla yağın işlevini tam tersine çevirmesidir, yani yağın topladığı tozlar şu anda tam tersine motorun çalışmasını zorlaştırıyor ve motorda zorlandığı için fazla akım çekiyor, bu da sigortayı attırıyor.

Eğer durum bu ise; (benimki sadece tahmin, bu olmayabilir) öncelikle motor tekrar sökülecek, yanlış hatırlamıyorsam motorun sökülmesi biraz zahmetli, var olan tüm gres temizlenecek fakat temizleme esnasında kesinlikle tiner/benzin kullanılmayacak (bakır tel sarımların üzerindeki vernik kaplamaya zarar verecektir, geri dünüşü olmayacak şekilde motora elveda dersin, yada motoru tekrar sardırtırsın) balata spreyi ve bir fırça iş görür.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti furunotr » 13 Haz 2011, 23:19

Gres sıkılan yer tozlanmış ve fan tekrar sıkışmış olabilir; eğer durum böyle ise zorlanma olduğundan dolayı sigorta atıyordur... WD 40 türevi bir temizleyici sprey ile uygulama yapılırsa sorun çözülebilir... Eğer çözülmez ise fanı sökmek, temizliğini yapıp tekrar takmak gerekebilir... Elbet bunların tümü tamamen olasılık...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti diseqc » 14 Haz 2011, 08:26

yabani yazdı:Sigortanın atma sebebi motorun rahat dönmesi için sıkılan gres olabilir fakat dolaylı olarak;
Şöyleki; sıkılan gres gerçektende motorun rahat dönmesini sağlar fakat gres yağlarının hiçbir türevi uçucu değildir, yani kalıcıdır ve hava sirkülasyonu olan bir yerde gres kullanılmaz, nedeni ise havadaki toz'un yağa yapışması ve zamanla yağın işlevini tam tersine çevirmesidir, yani yağın topladığı tozlar şu anda tam tersine motorun çalışmasını zorlaştırıyor ve motorda zorlandığı için fazla akım çekiyor, bu da sigortayı attırıyor.

Eğer durum bu ise; (benimki sadece tahmin, bu olmayabilir) öncelikle motor tekrar sökülecek, yanlış hatırlamıyorsam motorun sökülmesi biraz zahmetli, var olan tüm gres temizlenecek fakat temizleme esnasında kesinlikle tiner/benzin kullanılmayacak (bakır tel sarımların üzerindeki vernik kaplamaya zarar verecektir, geri dünüşü olmayacak şekilde motora elveda dersin, yada motoru tekrar sardırtırsın) balata spreyi ve bir fırça iş görür.

+1111

sorunlarında cok aceleci olma bir iki saatte cevap gelmeyebilir ama mutlaka bilenler sana yardımcı olacakır..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti cineration » 14 Haz 2011, 11:00

sistemde kısa devre olmadıkça yada fazla akım çekmedikce sigorta atmaz
öncelikle anahtarı kontrol ettir.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti cetrefilli » 14 Haz 2011, 14:04

sevgili arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum o halde sigortayla oynamayıp yani daha yüksek amperli sigorta takmayıp doğruca oto elektrikçinin yolunu tutuyorum yada biraz zahmetli ama önce fanı açıp wd-40 yada balata spreyi ile temizliğini yapıp (hangisi daha iyi olur sizce?) tekrar 25 amperlik sigorta ile deneyip yine atarsa götürürüm.... cevap veren arkadaşlara tekrar tesekkür ediyorum ... Saygılarımla
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti pusu » 18 Haz 2011, 18:13

aynı sorun bendede oldu önce fan motorundan ses gelmeye başladı. açtırıp wd 40 ile temizlettim. bir kaç ay sonra tekrar aynı ses gelmeye başladı. bu sefer sıvı gres yağı sıktılar. 10-15 gün sonra sigorta atmaya başladı. elektirikçi motora sarılı bakırların yalıtımının aşırı ısınmadan dolayı yandığını motoru değişmem gerektiğini söyledi. geçen yıl 475 tl fiyat çekti servis bana. ben istanbuldan çıkma alıp taktım 150 tl ye allaha şükür daha sorun yapmadı. tesisatla falan alakası yok. direk motoru değiş olsun bitsin. geçmiş olsun
pusu
CLASSIC
CLASSIC

İleti cetrefilli » 04 Tem 2011, 13:42

slm arkadaşlar, fandaki sorun çözüldü bir süre bekleyip sorun çıkmazsa yazmak istemiştim şuana kadar sorun çıkmadı... yiğit ustamın belirttiği gibi fan açıldı temizleme spreyiyle sıvı gres temizlendi tozlu kısımlar havayla temizlendi yeniden takıldı (malum havalarda iyice ısındı klimayı mecburen açıyoruz) ve fan şimdilik sorunsuz çalışıyor inşallah böyle gider... ileride tahminim yine ses yapar... sesten dolayı açtıran arkadaşlar kesinlikle sıvı gres yağı kullandırmasınlar.... ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum saygılarımla
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti cetrefilli » 15 Tem 2011, 16:37

slm arkadaşlar öncelikle hepinizin kandilini mübarek ederim... özellikle son 3-4 gündür yoğun klima kullanımında dahi şükür fan problem çıkarmadı yani problem inşallah çözülmüş oldu... fan sesinden dolayı fanı açtıracaklar bu başlığı okumadan kesinlikle açtırmasınlar... saygılarımla
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir