fabia I güncel lpg yakıtı lütfen yardımcı olun

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia I güncel lpg yakıtı lütfen yardımcı olun

İleti rnabs » 20 Eyl 2011, 13:06

merhaba arkadaşlar 2001 model 68hp skoda fabiam var. 2 hafta önce servisten baskı balata zincir ve marş otomatiğini değiştirdim hava filtresi yeni yağ yeni bujiler yeni. Arabamda atiker sıralı sistem vardı onu da söktürdüm hafta sonu gittim lovato taktırdım. Ama ben bu arabayı aldım alalı yüzüm gülmedi arkadaşlar. lovatonun son sistemi smart'tan taktırdım sadece şamandıra ve tüpü değiştirmedim. montaj bittikten sonra 10liralık lpg aldım ayar yapıldı (mogaz litre fiyatı 2,43'den) şehir içi kullanımın sonunda bitti 31km gitti. sonra montaj yapılan yere gittim bakalım dediler 5tl'lik lpg aldık (aynı yerden aynı litre fiyatına) şehir trafiği ile birlikte (hemen hemen her ışıkta bekledik) birazda şehir dışına doğru gittik. (arabayı yine ben sürdüm) lpg bitti 5tl ile 27km yaptım bu iş nasıl oluyor arkadaşlar başına gelen varmı? lütfen bilgi paylaşımı yapalım bıktım inanın artık lütfen yardım. yada gazı hangi firmadan alalım

Kullanıcı avatarı
rnabs
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Rifat
Nereden: Kayseri
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 68hp

İleti Bluedays » 20 Eyl 2011, 14:32

Doğru yakıt verilerine ulaşabilmek için depoyu komple bitirin. Daha sonra fulleyin. Bu full deponuz bittiğinde kalan kmye aldığınız yakıtı bölünce ne kadar yaktığını görebilirsiniz.

İçinde azda olsa yakıt varken alıp, yaptığınız ölçümler doğru sonuçlar vermeyebilir.

Ben shellin otogazını kullanıyorum ve gayet memnunum.

Genelde aynı istasyondan, hatta aynı pompadan alınması önerilir.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti SER53 » 20 Eyl 2011, 16:42

Kardeş geçmiş olsun çok masraf yapmışsın, aynı araç bende de var lpg yi bende lovato taktırdım temmuzda, gazıda hep aynı yerden hatta aynı pompadan almaya dikkat ediyorum, ilk ölçümlerimde bendede farklılıklar oldu ama seninki kadar değil, ama şuan 215-220 civarı yakıyo km de şehir içi, tavsiyem 5 yada 10 TL lik gazla deneme, gazı tam bitir enaz 50TL al ve bitirene kadar kullan, bitince tekrar sıfırlayıp aynı yerden aynı pompadan alıp tekrar dene, böyle daha sağlıklı ölçüm yapabilirsin.
Kullanıcı avatarı
SER53
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ümit
Arabanız: fabia 2001 1.4 mpi

İleti dominik » 20 Eyl 2011, 20:10

5lira gaz ile 27 km gayet iyi bir deger 50 tl lik gaz ile demek ki 270 km lik yol yapacaksin s.ici km de 18,5 kurus bence normal
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil demir
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia 2001 101bg 16v

İleti diseqc » 21 Eyl 2011, 07:33

5 - 10 tl lik gaz ile ölçüm yapılmaz ayrıca arabaların ne yaktığı uzun yolda ölçülür depo tam fıullenir bitene kadar kullanılıp tekrar fullendiğin de 3 aşşağı 5 yukarı ne yaktığı bulunur lpg de ortam sıcaklığı arabanın bulunduğu ortamdaki oksijen oranı depo basıncı hepsi hesaplamayı etkiler şehir içi yanlış hesaplar yüzünden arabaya dolu masraf edersiniz...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti rnabs » 21 Eyl 2011, 08:00

arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi depoyu fulleyip deneyim ben en iyisi. Arkadaşlar birde o gün usta sistem daha yeni olduğu için oturmadı henüz dedi biraz daha alışması lazım hani en azından 2 depo bitirip gelirsen birdaha ayar yapacağız dedi. Bakalım dediğiniz gibi yapıp deneyeceğim. çok para harcadım inanın arabama
Kullanıcı avatarı
rnabs
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 21 Eyl 2011, 09:05

rnabs yazdı:arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi depoyu fulleyip deneyim ben en iyisi. Arkadaşlar birde o gün usta sistem daha yeni olduğu için oturmadı henüz dedi biraz daha alışması lazım hani en azından 2 depo bitirip gelirsen birdaha ayar yapacağız dedi. Bakalım dediğiniz gibi yapıp deneyeceğim. çok para harcadım inanın arabama

Bu muhabbeti çok duyuyorum fakat inanasım gelmiyor. Ne demek oturmadı? Ben brc taktırdım 2 yıldır hiç ayar yaptırmadım. İlk gün ne kadar sarfiyat var ise bugün halen aynı. Ayrıca bana kimse git bi süre sonra gel demedi. Kite göre değişiyor galiba...
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti rnabs » 21 Eyl 2011, 09:47

Bluedays yazdı:
rnabs yazdı:arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi depoyu fulleyip deneyim ben en iyisi. Arkadaşlar birde o gün usta sistem daha yeni olduğu için oturmadı henüz dedi biraz daha alışması lazım hani en azından 2 depo bitirip gelirsen birdaha ayar yapacağız dedi. Bakalım dediğiniz gibi yapıp deneyeceğim. çok para harcadım inanın arabama

Bu muhabbeti çok duyuyorum fakat inanasım gelmiyor. Ne demek oturmadı? Ben brc taktırdım 2 yıldır hiç ayar yaptırmadım. İlk gün ne kadar sarfiyat var ise bugün halen aynı. Ayrıca bana kimse git bi süre sonra gel demedi. Kite göre değişiyor galiba...

hocam sizin araçtamı 68hp olanlardanmı?
Kullanıcı avatarı
rnabs
CLASSIC
CLASSIC

İleti rnabs » 21 Eyl 2011, 22:07

dün aracıma 20liralık lpg aldım (2,43 litre fiyatı mogaz) full şehir içi kullandım 3000 deviri geçmedim hatta 2000devirde vites değiştirdim. 20liralık lpg ile 73 km yaptım normal mi yakıtım sizce. ilk montajdan sonra 10tl lik lpg ile de 31 km yaptım şimdi ise 20tl ile 73km yol yaptım
Kullanıcı avatarı
rnabs
CLASSIC
CLASSIC

İleti zurna1788 » 21 Eyl 2011, 23:02

rnabs yazdı:dün aracıma 20liralık lpg aldım (2,43 litre fiyatı mogaz) full şehir içi kullandım 3000 deviri geçmedim hatta 2000devirde vites değiştirdim. 20liralık lpg ile 73 km yaptım normal mi yakıtım sizce. ilk montajdan sonra 10tl lik lpg ile de 31 km yaptım şimdi ise 20tl ile 73km yol yaptım

ustanında dediği gibi montaj yeni olduğu için biraz fazla yakar. o değerler 85-90 km ye çıkacaktır. aynı aracı ben 5 yıl kullandım lpg de. normal tüketimi 100 km de 10 lt gazdır. ayrıca demeden geçemicem.nasıl bir sabır varmış sizde ya. ben çoktan satmıştım arabayı. :) inş. emeklerinizin karşılığını alırsınız.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti zurna1788 » 21 Eyl 2011, 23:06

şimdi baktımda 20 tl lik gaz. lt si 2.43 den 8.2 lt yapıyor. yani ideal menzil 82 civarıdır. düzelecektir tüketim değeri merak etmeyin. 68 hp lerde ilginç motorlardır zaten tuhaf tüketimleri olur. şehir içinde 11 lt benzin tüketenler gördüm ben. oda normal kullanımda.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti rnabs » 21 Eyl 2011, 23:36

zurna1788 yazdı:şimdi baktımda 20 tl lik gaz. lt si 2.43 den 8.2 lt yapıyor. yani ideal menzil 82 civarıdır. düzelecektir tüketim değeri merak etmeyin. 68 hp lerde ilginç motorlardır zaten tuhaf tüketimleri olur. şehir içinde 11 lt benzin tüketenler gördüm ben. oda normal kullanımda.

cevabınız için teşekkür ederim
:) aldığımdan beri şurası şöyle burası böyle derken baya masraf yaptım. Bir ara satmayı düşündüm. (Allahtan komple boyalı felan değil) sadece ön tamponu ben değiştirdim (küçük bir kaza o kazada da yine lpg ayarı için sanayiye gidiyordum :D ) ilanda verdim hemde piyasa fiyatının 2-2,5 milyar üzerinde arayan baya oldu ama ben bekledim sabırla. Arabamın rahatlığından vazgeçemedim dedim bunu satayım palio alayım kara düzen bineyim ama alacağım arabanın ne sorunu var bilemem ki (kafadan yeni arabaya 300-400 masraf yaparsın haksızmıyım) arkadaşımın paliosu var sürdüm sert araba koltuğu koltuk değil konforu yok.(benim fikrim) Dur dedim kendi kendime bizim fabia (latincede fabia fasulye demekmiş) rahat vazgeçemedim. Yıkatıyorum pırıl pırıl oluyor balkondan bakıyorum arabama içim elvermiyor satmaya:D sabır rıfat sabır diyorum. :? bakalım hala sabırla bekliyorum 3kuruş 5 kuruşun hesabını yapmayı sevmiyorum ama çevredekiler çok yakıyormuş senin araba benim ki bu kadar yakıyor dedikleri zaman inanın cinlerim tepeme geliyor soldan soldan geliyor :( ama artık ben de takmayacam galiba binicem arabamın tadını çıkarırım herhalde bundan sonra zaten şu yüksek lpg fiyatlarıyla 200kuruşun altında yakan yoktur (yakanda şehir dışında yakar) hatta 200-250kuruş arasında geziniyorlar değerler varsın benimki de şuan 270kuruş yaksın ne yapayım. Arabamın arka camına da "öfkeli ve tüplü" yazdırayım tam olsun :D ha bu arada baskı balata seti yeni değiştiği zaman ilk zamanlar yakıt tüketimi biraz artarmı?
Kullanıcı avatarı
rnabs
CLASSIC
CLASSIC

İleti yabani » 22 Eyl 2011, 13:13

Yakıt sarfiyatı her arabada aynı olmaz, olamaz. Çünkü sizin gittiğiniz yol, trafik farklıdır, diğerinin gittiği farklı. Adam dümdüz yolda, akan trafikte gider 18,5 kuruş yakıyorum der, siz yokuşu bol, trafiği sıkışık yerde sürersiniz 30 krş bile çıkar. Eğer muhakeme yapılacaksa ancak şehirdışı tüketimleri baz alınabilir (ki bu bile tam kriter değildir, fakat yaklaşık sonuç çıkarır)

Ben aracımın 14,5 krş yaktığını da bilirim (lpg 2.47) 22 krş yaktığını da, eğer sıkışık trafiğe girersem bu rakamın 25 krş ve üzerinde çıkmasını da normal karşılarım.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti cineration » 03 Ekm 2011, 14:41

yakıt tüketim verilerinizi litre olarak hesaplamanızı ve litre olarak karşılaştırmanızı öneririm
Bu arada Ahmet-Mehmet senin araba çok yakıyormuş derse gülüp geçin. Çünki onlar fiyata göre kıyas yaparlar ve onların hesapladıkları zamana göre akaryakıt fiyatları çok arttı.
Ben depomu fulleyerek ölçüm yaparım. Hesaplamalarımı litre üzerinden yaparım. Nerde ucuz LPG varsa ordan yakıt alırım (yaklaşık 3 senedir (79000km) yakıt sistemimde hiç bir arıza yaşamadım)
Benim hanım bile ucuz LPG fiyatı takip etmeyi öğrendi :)
Artık o da fabia çok yakıyor diyenlere akaryakıt fiyatlarının ne kadar arttığından haberiniz yok galiba diyor Siz geçen senede kalmışsınız diyor
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir