direksiyon arıza ışığı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

direksiyon arıza ışığı

İleti ATASAYAR » 27 Eyl 2011, 22:18

Arkadaşlar dün akşam arabayı kullanırken birden ekranda direksiyon ışığı yandı yandı direksiyonu çor zor çevirdim. hemen sağa çektim ve motoru stop ettirdim. tekrar çalıştırdım herşey normaldi. sizce neden olabilir. ileride problem çıkarırmı? teşekkürler.

ATASAYAR
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti ATASAYAR » 27 Eyl 2011, 22:19

aracım 2004 faiba 1.4 101 beygir
ATASAYAR
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 28 Eyl 2011, 07:44

sanırım senide kara günler bekliyor moralini bozmak istemem ama fabia direksiyonları cok sorun cıkaran ve pahalı sistemlerdir forumda bir araştır istersen 300 ila 2500 tl arası masraf yapanlarla dolu bunlardan biride benim...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti jamesdean » 28 Eyl 2011, 08:28

Paradan ziyade, çok uğraştıracak seni çook.
AKü müydü, açı sensörü mü, yoksa direksiyon kutusu muydu.. Her serviste ayrı bir teşhis :)

Deneme yanılması çok olan bir arıza...

''Hidrolik yağıdır'' diye dua et, et ki servise gittiğinde yağ seviyen eksik çıksın. Yoksa kara bulutlar dolaşıyor üzerinde ,bilgine. Bir Pompazede :)
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti Bluedays » 28 Eyl 2011, 09:05

Aramıza hoşgeldin diye söze başlamak istiyorum.
Bu husus hem sevindirici hemde üzücü özellik taşıyor.
Sevindirici yanı, aracında başına gelebilecek en büyük problem (mekanik olarak) başına gelmiş durumda. Bundan daha kötüsü olmayacak. Artık arabana güvenle binebilirsin :)
Kötü yanı, arkadaşların bahsettiği gibi başını bayağı ağrıtacak ve çözüm bulamayacak olman.

Bu durumu 2 ay önce yaşadım. Daha doğrusu 1 yıl önce aynen bahsettiğin gibi birsey başıma geldi. Sonra servise gittim geçici elektronik hata dediler sildiler. Neyse 2 ay önce yine yandı. Kendi bir gün sonra söndü. Yine ustaya götürdüm. Hidrolik yağına baktırdım biraz eksik gibime geldi. İlave ettirdim.

Düzeldi. Geçenlerde yine yandı ve kendi yine söndü. Bir sıkıntı yok çok şükür şimdilik.

Ustalar şiddetle bu yağı değiştirmemeyi öneriyorlar. Gerek yok diyorlar ama bence başımıza bu gelen şey yağdan kaynaklanıyor. Orjinal kullanım klavuzunda iki yılda bir yağı değiştirin diyor ama bizim ustalar çok biliyor ya hani değiştirmiyorlar. Gerek yok diyorlar.
Bende değiştirmedim çünkü nereye gitsem caydırdılar. Bende açıkcası tırstım. Yağ değişir de başıma bir hal gelir diye tırstım. Elletmedim, öylece duruyor.

Allah yardımcın olsun diyorum. Eğer dünkü gibi bir sorun yaşarsan ve düzelmez ise işte o zaman yandın demektir. EN kötü ihtimal ile 2.000 TL masrafın çıkar.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti ATASAYAR » 28 Eyl 2011, 13:31

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler umarım sadece hidralik yağ problemidir. fazla masraf çıkarmaz
ATASAYAR
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 28 Eyl 2011, 16:14

kullanım kitpçığında acıkca yazar bu uyarı lambası hidrolik azaldığı zaman yanmaz diye hidrolikle alakası yok ama akünün üstündeki sigortalardan olabilir gevşeyip arasıra akımı kesiyor olabilir ilk önce sağlam olsun olmasın ordaki sigortaları değiştirmekte fayda var zira bu şekilfe cok cüzi bir rakama sorunu çözen arkadaşlar var..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti felicia042 » 28 Eyl 2011, 17:32

akünü kontrol ettir. çoğunlukla zayıflamış akü ilk önce hidrolik servo pompadan sinyal veriyor, bende bu problemi yaşadım. 1.5 aydır tık yok şükür. sadece akü başı gevşek kalmış sıkıştırınca direksiyon lambası yanmadı hiç, akü başı gevşek iken günde 3 kez yanıyordu stop edip tekrar çalıştırınca düzeliyordu. buradan da anlaşılıyorki akımın düşük olması servo direksiyonun çalışması için çok önemli.
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti abrek » 28 Eyl 2011, 19:12

mrhblar sırf bu sorun yüzünde direksiyon ponpası almıştım 1382 ytl kdv dahil 2001 confort modeli şimdi usta var ustacık var bu sorun yüzünden kime gitcem diye düşün allah düşün her usta anlamıyor benim lambanın yanmasının sebebi akünn üzerindeki elektirek akımının iyi geçmemesi vida gevşemiş galiba sigortalar var onu söktü zımparaladıo usta sıktın arızayı pcden sildi allaha şükür şu ana kadar bi sıkıontı olmadı inş senin sebebpte bundandır ponpa kaldı elimde ne olur olmaz diye duruyo
Kullanıcı avatarı
abrek
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EMİN KAYA
Nereden: Düzce
Arabanız: FABİA TDI CLASIC

İleti ATASAYAR » 29 Eyl 2011, 01:50

sizlerdede direksiyon çok zor dönüyormuydy. tıpkı araba çalışmadığı zamanki gibi oldu..
ATASAYAR
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia042 » 29 Eyl 2011, 08:27

bende de ışık yandığı zaman direksiyon zor dönüyordu sertleşiyordu, stop edip çalıştırınca düzeliyordu. aküyü değiştirmeye karar verdim ne görüyüm akü başı gevşek, güzelce sıktım. o gün bugündür hiç bir arıza ışığı vermedi. yalnız akünü mutlaka kontrol ettir.akünün üzerindeki sigortaları kontrol ettir. bağlantıları kontrol ettir. bişey görünmüyorsa bile elden geçsin sigortaları mutlaka kontrol ettir
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti zurna1788 » 29 Eyl 2011, 10:00

forumda bile herkes başka birşey demeye başlamış. ustaları düşünemiyorum. aynı sorun benimde başıma geldi. sadece açı sensörü problemi çıkmıştı bende. onuda 180 tl ye halletmiştim. ustam 101 hp lerde bu parçanın daha uygun fiyatta olduğunu söylemişti. aracı servise götürüp vagcom cihazına bağladıkları zaman zaten problem çıkar ortaya. burada biz ne kadar konuşsak az.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti yabani » 29 Eyl 2011, 12:48

Bende direkt pompadan çıkmıştı :D

Arkadaşların yazdıklarını deneyin, yani akü başını söküp, temizleyip tekrar sıkın, mümkünse sağlam olduğundan emin olduğunuz bir akü ile deneyin, akü üzerindeki sigortaları değiştirin. bunlardan sonra düzelmediyse o zaman açı sensörü ve pompa'ya bakarsınız.

Bu arıza insanı şüphede bırakan, tabiri caiz ise gıcık bir arıza durumu. direksiyon ışığı yanar, direksiyon sertleşir, sonra düzelir. gıcık olan durum tekrar nerede, nasıl bir pozisyonda sertleşeceğidir. (belkide birdaha hiç sorun çıkarmayacaktır ama belirsizlikler insanı gıcık eder işte)
Ben arabayı 2. el almıştım, üzerine 45A akü takılıydı, ama olması gereken 60A akü idi, bendeki pompa arızası büyük ihtimalle düşük kapasiteli akü yüzünden olmuştu.

EK: 101 beygirliklerde genel olarak parça fiyatları daha yüksek oluyor. Ben pompayı değiştirirken 101 beygirliğin pompası 900, diğerlerinin 750 TL idi. Bugün lambda sensörünü değiştirttim (bozuk değildi ama doğru ölçmediğinden süpheleniyordum, evet, belkide paranoyağım, motorun mükemmel durumda olmasına dair takıntım var) 101'liğin sensörü 344 TL'ye değişirken, diğerleri 210 TL idi. (bosch car service fiyatı)
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti HakanAydın » 24 Ağu 2015, 07:38

Pompa Arızalı , Pıompayı Tamir ettim . masrafınız 500 lira - 1000 lira diyenlere İnanmayın. Öncelikle o pompayı görmüş biri olarak söylüyorum , parça oldukça kompakt , onu tamir edebilecek kaç kişi çıkar siz düşünün.

Arızalar %90 sigorta kaynaklı. ( 50 amper sigorta). Sigorta yı yandaki boş duran ile değiştirin işlem tamam.

AKÜ NÜN HEMEN ÜSTÜNDE

www.detaylazer.com

Hakan Aydın

NOT : BU TÜR SİGORTALAR ATTIKLARI GENELLİKLE GÖZLE BELLİ OLMUYOR. ÇOK İNCE BİR ÇATLAK ÇİZGİ HALİNDE KESİKLİK OLUYOR. SÖKÜP ÖYLE KONTROL ETMEKTE FAYDA VAR
Eklentiler
Adsız.jpg
ÖN KAPUTTAKİ SİGORTA LAR
Adsız.jpg (31.78 KiB) 6404 defa görüntülendi
HakanAydın
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Hakan Aydın
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia 1.4

İleti hsnUSTA » 07 Arl 2015, 08:14

2 gündür bende de aynı ışık yanmaya başladı. Ancak direksiyonda hiçbir fonksiyon kaybı, sertleşme vs yok. Akü ve sigortalardan mı şüphelenmeliyim :)
hsnUSTA
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Hasan Hüseyin DUĞAN
Arabanız: 2004 Fabia Choice 1.4 16v 101hp

İleti mustklc » 07 Arl 2015, 19:12

Arıza çözmeye en ucuzdan başlanır. En ucuz sigorta olduğuna göre, değiştirerek başlayabilirsiniz
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti simurg66 » 08 Arl 2015, 13:15

Benim arabada da park ederken veya keskin dönüşlerde falan bazan direksiyon kısa süreli sertleşiyor ama hemen geri normale dönüyor. Arıza ışığı park esnasında çok zorladığımda bir iki kere yandı ve direksiyon sertleşmiş vaziyette kaldı ama arabayı stop edip çalıştırdığımda normale döndü. Bir de direksiyonun bu sertleşmesi esnasında farların ışığı da zayıflıyor. Bu durum aldığımdan beri yani 2 yıldır böyle. İnşaallah en azından ilerlemez, böyle kalır.
simurg66
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bozoklu
Arabanız: Fabia 1.4 Choice

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir