Fabia Parça değişimler Ve Yağ Eksiltme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Parça değişimler Ve Yağ Eksiltme

İleti Bluedays » 12 Kas 2011, 00:01

skodaizm yazdı:''Benim araç gram yağ eksiltmez.''lafını çokça duyarız.

Yağın eksilmemesi içten yanmalı motorlarda olmaz diye bir durum yoktur. Teoride de, pratikte de parçalar arası sıfır boşluk olamayacağından yağın buradan kaçması ve eksilmesi çok doğaldır.

Ancak bu eksilme kabul edilebilir sınırlarda olmalıdır. Zamanla, yanlış yağ seçimi ve parça aşınması da olacağından eksilmenin artmasıyla rahatsızlık verici bir durum hasıl olur

Bu aşamaya gelmeden iyi yağ seçimi ve değişim aralığının kontrolü ile yağ eksiltme kabul edilebilir seviyede tutulabilir ki bu durumada ''aracım yağ eksiltmiyor'' deriz zira eksiltme göze çarpan seviyede değildir.

Gelelim BBZ motor kodlu 101 hp lik Fabia yağ eksiltme sorununa . Bu motor VW nin motoru olup makul seviyede yağ eksiltmekte ve bu eksiltme motor sıkıştırılıp iç sıcaklığının artması yüzünden sibop lastikleri deformasyonu ile fazlalaşmakta yani ısı ile buharlaşan yağ genelde lastikten uçmaktadır.

Bu duruma gelen motorda da kullanılacak yağlar üretilmiş olup yağ eksilmesini tekrar makul sınıra geri getirir.

Başıma geldiğinden de kullandığım yağın yararını diğer arkadaşlarla paylaşmakta yarar görüyorum

Arkadaşım, verdiğin bilgiler çok güzel. Yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. Castrol yağ konusunda çok iyidir. Mobil de aynı oranda iyidir fakat hangi marka yağı koyarsak koyalım motorun çalışma prensibi gereği yağ eksiltmesi kaçınılmazdır. Yani castrol yada mobilin çok farkettireceğini sanmıyorum. Bunu bizzat sordum, ustalardan da aynı yanıtı aldım.

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir