bakım için bi kaç sorum var

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

bakım için bi kaç sorum var

İleti mataramasukoy » 14 Kas 2011, 12:51

mrb arkadaşalr bende 2005 model 40 bin de fabia special sahibi oldum lastikleri yeniledim prellli aldım.. 4 tane 440 tl ye... triger kayışı yaşından dolayı değişmesi gerekirmiş. yaglar filtreler de değişme zamanı gelmiş olabilir .. izmirdeyim sizce yetkili servise mi gideyim yoksa özel servis olarak tavsiyeniz varmı . toplamda özel ile yetkilide ne kadar bi fark olur sizce işçiliği dahil.. birde orjinal anahtarlıgı bozuk uzaktan açılmıyor anahtarla kapıları açabiliyom. bunun maliyeti ne olur bize.. sizin verdiğiniz paralarla örnekler yazarsanız sevinirim..
değişmesi muhtemel parça ve yaglar.. teşekkürler

Triger
fren hidrolkiği
direksiyon hidroliği
şanzıman yagı
motor yağı
filtreler
anahtarlık

mataramasukoy
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: AD
Nereden: İzmir
Arabanız: skoda fabia special

İleti ErTaN06 » 14 Kas 2011, 12:58

Ankara'da triger değişimi için özel servis işçilik dahil 480 TL fiyat veriyor yağ değişimi bujiler ve filtreleri 130 TL ye değiştirdim sanayide yetkili servisler hakkında bi bilgim yok. İyi bi ustan varsa parçaları kendin al ve değiştirsinler daha hesaplı olur.
ErTaN06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ertan TEMEL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Skoda Fabia Special

İleti Bluedays » 14 Kas 2011, 13:01

mataramasukoy yazdı:mrb arkadaşalr bende 2005 model 40 bin de fabia special sahibi oldum lastikleri yeniledim prellli aldım.. 4 tane 440 tl ye... triger kayışı yaşından dolayı değişmesi gerekirmiş. yaglar filtreler de değişme zamanı gelmiş olabilir .. izmirdeyim sizce yetkili servise mi gideyim yoksa özel servis olarak tavsiyeniz varmı . toplamda özel ile yetkilide ne kadar bi fark olur sizce işçiliği dahil.. birde orjinal anahtarlıgı bozuk uzaktan açılmıyor anahtarla kapıları açabiliyom. bunun maliyeti ne olur bize.. sizin verdiğiniz paralarla örnekler yazarsanız sevinirim..
değişmesi muhtemel parça ve yaglar.. teşekkürler

Triger
fren hidrolkiği
direksiyon hidroliği
şanzıman yagı
motor yağı
filtreler
anahtarlık

Dostum, bulunduğun bölgede sanayide bir usta bulmanı tavsiye ederim. Skoda'ya bakan bir yer bulman daha iyi tabi. Özel servis ile yetkili servis fiyatını hemen yazayım. Geçenlerde bakımı yaptırdım. Yağ, filtreler vs. işçilik dahil 120 TL hallettim. Yetkili serviste bunun bedeli 300 TL. Gerisini sen düşün...

Ben yerinde olsam trigeri değiştirmem. 40.000 km orjinal kmsi ise boşa masraf yapmaya gerek yok. Bu kayışlar normalden 2-3 kat sağlam yapılıyor. Dolayısıyla 90.000 diyorlar ya 150.000 e kadar bile dayanabiliyor. Yinede seni yanıltmak istemem karar senin. Benim aracım 73.000 kmde ve halen değiştirmedim. 2005 model olmasına rağmen.

Direksiyon hidroliğini nereye gidersen, git değiştirmek istemeyecekler. Gereği yok diyecekler. Direksiyon ile ilgili sorunun yoksa bende değiştirmeni tavsiye etmiyorum. Nedeni de herkes bu işten tam anlamıyor. Değişim sonrası sıkıntı yaşaman muhtemel.

Anahtar konusuna gelince, sorun anahtarında mı yoksa merkezi kilit mekanizmasında mı bilmiyorum fakat hangisi olursa olsun biraz maliyetli çıkacağına eminim.

Güle güle kullan aracını. Hayırlı uğurlu olsun.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti tuzsuz » 14 Kas 2011, 13:19

arabanız hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız sürüşler dilerim. ramazan bayramından sonra triger seti ve fren, direksiyon hidroliğini 400 liraya, arabayı aldığım mayıs ortasında motor yağı, hava, benzini, yağ, polen filtreleri ile bujileri 200 liraya fren balatalarını da 130 liraya değiştirmiştim wv özel servisinde, yetkili servis sadece 700 lira dedi triger setinin değişimine. sustalı uzaktan kumandalı anahtarı da 560 liraya kopyalıyorlar yetkili serviste.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti mataramasukoy » 14 Kas 2011, 13:59

bilgiler için sagolun arkadaşlar.. wv servisleri iyi anlıyorsa bana yakın servisleri var aslında .. özel servis ler arasında belliki yarı yarı ya fark var sanırım.. anahtar sorunu değişecek kadar büyükse değiştirmem herhalde bu paraya .. direksiyonda bir sıkıntım yok ama diğer yagların değişmesi kafamın rahat olması bakımından gerekli görüyorum biraz.. bu baskı balata ne zman değişmeli acaba .. önceki sahibi sadece debraj balatasını değiştirdim dedi ama . baskı balata farklı bir şey sanırım
mataramasukoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 14 Kas 2011, 14:10

Baskı balata dediği şey zaten debriyaj. Bunun bir zamanı yok. Kullanıma bağlı olarak değişir. Balata bitmeye başladığında debriyaj yukarıda kavramaya başlar. Balata azaldıkça yukarı doğru seviye artar. 30.000 de de bitebilir, 120.000 de de.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tuzsuz » 14 Kas 2011, 14:14

Bluedays yazdı:Baskı balata dediği şey zaten debriyaj. Bunun bir zamanı yok. Kullanıma bağlı olarak değişir. Balata bitmeye başladığında debriyaj yukarıda kavramaya başlar. Balata azaldıkça yukarı doğru seviye artar. 30.000 de de bitebilir, 120.000 de de.

abi, masraf çıkarttın bana ya :)
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti mataramasukoy » 14 Kas 2011, 14:14

Bluedays yazdı:Baskı balata dediği şey zaten debriyaj. Bunun bir zamanı yok. Kullanıma bağlı olarak değişir. Balata bitmeye başladığında debriyaj yukarıda kavramaya başlar. Balata azaldıkça yukarı doğru seviye artar. 30.000 de de bitebilir, 120.000 de de.

tmmdır ozman çok sagol benim debraj biraz ortalarda kavrıyor ustaya gösterdik ama ayarı yapılmaz bunun otomaik kendi ayarlıyor dedi.. satan adamda yeni değiştirdim 1-2 ay oldu dedi sanmıyorum yediğinide :D o idare eder şimdilik.. yagı tuzu neysede triger değişecekse işin ehli bir yerde değiştirmek gerekli sanırım .. yetkili servisinden hepsine bi maliyet çıkarmasını istesek önce bi 50 tl alır oda sanırsam :D bakalım napcaz.. yetkili servisin tek cezbedici yanı orjinal parça takması ve garanti vermesi sanırım .. özdaş skoda yada götürebilirim özel servis olrak yada bir wv servisine eş dost soruşturuyoruz şimdilik arac ne kadar ınsp desede :D
mataramasukoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti umutgiray » 16 Kas 2011, 16:02

mataramasukoy yazdı:anahtar sorunu değişecek kadar büyükse değiştirmem herhalde bu paraya ..

. hayırlı olsun.
sıfır km orjinal (sustasız) anahtar serviste 125 tl kdv dahil. 560 tl kaç tl haberiniz varmı sizin. bu arada anahtarın yenisini almadan bir anahtarcıya baktırın. içinde bir lehim arızası oluyor bazen 10-20 tl ye hallolabilir.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti Bluedays » 16 Kas 2011, 16:14

umutgiray yazdı:
mataramasukoy yazdı:anahtar sorunu değişecek kadar büyükse değiştirmem herhalde bu paraya ..

. hayırlı olsun.
sıfır km orjinal (sustasız) anahtar serviste 125 tl kdv dahil. 560 tl kaç tl haberiniz varmı sizin. bu arada anahtarın yenisini almadan bir anahtarcıya baktırın. içinde bir lehim arızası oluyor bazen 10-20 tl ye hallolabilir.

:D :D :D
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mataramasukoy » 17 Kas 2011, 11:58

sanırsam özelde bu masraflara 600 tl gibi bi fiyat a servisinde 100b tl gibi bi fiyata halledebilirim.. özel servisler parça kalitesi nasıl
mataramasukoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti cineration » 23 Kas 2011, 18:55

anahtar için iyi bir anahtarcıya gitmeni öneririm (ehil birini bulana kadar fazla acele etme)
triger ve diğer bakımları skoda ya da volkswagen araclara bakan özel servise gitmeni tavsiye ederim
direksiyon ve fren hidroliğini değiştirmemek için bütün ustalar seni ikna etmeye çalışacaktır haberin olsun
debriyaj baskı balatan için acele etme çünki skoda fabiaların klasik özelliği debriyaj yukarda kavrar ve otomatik ayarlar
debriyaj baskı balatayı ne zaman vites takılı el freni çekikken ayağını debriyajdan çektiğinde araba stop etmiorsa o zaman değiştir
bence böyle ama karar senin
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti mataramasukoy » 24 Kas 2011, 22:17

cineration yazdı:anahtar için iyi bir anahtarcıya gitmeni öneririm (ehil birini bulana kadar fazla acele etme)
triger ve diğer bakımları skoda ya da volkswagen araclara bakan özel servise gitmeni tavsiye ederim
direksiyon ve fren hidroliğini değiştirmemek için bütün ustalar seni ikna etmeye çalışacaktır haberin olsun
debriyaj baskı balatan için acele etme çünki skoda fabiaların klasik özelliği debriyaj yukarda kavrar ve otomatik ayarlar
debriyaj baskı balatayı ne zaman vites takılı el freni çekikken ayağını debriyajdan çektiğinde araba stop etmiorsa o zaman değiştir
bence böyle ama karar senin

sagol bilgi için .. debriyaj zaten yenimiş onu değiştirmeyiz ki kavraması filan iyi .. yag filtre ve triger şimdilik baska bi masraf olmaz ise..
mataramasukoy
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir