Yağ Filtresinden Yağ Kaçırma

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yağ Filtresinden Yağ Kaçırma

İleti aher » 27 Kas 2011, 20:41

Arkadaşlar aranıza yeni katılacağım inşaallah :).
Bugün 2007 Fabia 1.2 Sedan pazarlığına girdik 17650 TL ye anlaştık. Yarın Kısmetse arabayı sanayide gösterip bir sorun yoksa alıcam. Arabada değişen boya yok. 46000 km de temiz duruyor fakat tek kusuru yakıt pompasının olduğu yerden dışarıya yağ attırmış (baya yağ akmış) Sahibi arabasına güveniyor herhalde varsa bir kusuru bana ait yaptırırım diyor. Fazla yağ koyduğunu belki bundan dolayı atmış olabileceğini ya da yağ değişimi geldiği için incelmiş olabilir falan dedi. Tabi pek anlamadığını ve göstericeğimizi arıza varsa ona ait olmak üzere anlaştık.
Sizce bu yağ atma neden olabilir. Motor sorunu olabilir mi? ve fiyat nasıl sizce?

aher
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet ERCAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: Fabia 1.2 2007 Clsc

İleti aher » 28 Kas 2011, 22:11

Valla ilgi alaka süper hızlı cevap falan... Neyse herhalde kimsenin başına gelmemiştir diye düşüneyim bari de bundan sonra merak edenler cevap bulsun bari; Yağ filtresinin olduğu yerde özel bi ismi vardı ama unuttum conta diyelim biz ona o yıpranmış dediler özel serviste. Önemli bişey değilmiş anlıyacağınız zaten yağ değişimi gelmiş. en kısa zamanda değiştiriceğim için inşaallah sorunu çözecez bakalım.
aher
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 28 Kas 2011, 22:58

Gözden kaçmış bu :)

muhtemelen o-ring denen conta sıkıntılıdır. Büyük miktarlarda yağ sızmıyorsa genel itibari ile üstüne düşülesi bir sorun değil gibi duruyor.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 29 Kas 2011, 01:12

1.2 HTP'ler çok çok az yağ alır ama 4 litrelik bidonu boca etmeye alışmış ustaların sıklıkla yaptığı hatalardan biridir 1.2 motorlara fazla yağ koyup filtreyı sıkıştırmak. Basit bir işlem, yağ değişirken yağ filtre kutusunun içinden çıkan conta da düzgün takılırsa sıkıntısı kalmaz.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti aher » 30 Kas 2011, 23:53

Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim yalnız bugün yağ değişimini gerçekleştirdim fakat dediğiniz gibi yine 4 LT nin tamamını boşalttılar motara, Usta kontrol ettiğinde yine göstergenin çok üstündeydi ama ben nasıl olsa adam biliyordur diye bişey demedim zararı olur mu acaba? Araştırdığım kadarıyla fazla yağın; katalitik konvertör müydü tam emin değilim şu eksozda bulunup geri dönüşümü sağlayan parça ona zararı oluyormuş diye okumuştum.

Bir şey daha sormak istiyorum; Koydukları yağ markası da Fluds diye bir marka hiç duymamıştım. Sitesine baktım göçmüş, nette de pek bilgi bulamadım bir satış sitesinde 36 TL ilanını buldum sadece. Ben 60 Tl verdim servise:) bilgilendirirseniz sevinirim zira içim hiç rahat değil...
aher
CLASSIC
CLASSIC

İleti isozfer » 01 Arl 2011, 08:32

Geçenlerde bende de oldu aynısı. Arabayı yıkatıp temizlerken dedim birde şu kaputu bir açayım bakayım ne var ne yok içinde uzun zamandır açmadım diye, anaaa bir baktım göz yaşı gibi sızıntı var yağ filtrenin kapak kısmından. Aradım ustayı gel bakalım dedi. Baktık contadan incecik olmuş. Değiştirdik sorun kalmadı.
isozfer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İsmail BIÇAKCIOĞLU
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia II 1.2 Classic

İleti isozfer » 01 Arl 2011, 08:35

Yağların kalitesi veya isimleri hakkında çok fazla bir bilgim yok ama zaten piyasada çoğunlukla kullanılar, mobil, petrol ofisi, castrol. O dediğinizi bende duymadım. :(
isozfer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İsmail BIÇAKCIOĞLU
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia II 1.2 Classic

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir