Şanzıman Yağı Tavsiye

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Şanzıman Yağı Tavsiye

İleti f_conq » 28 Kas 2011, 15:56

Arkadaşlar şanzıman yağını değiştirmek istiyorum: Erzurumda bir özel servis Total 75w-80 önerdi, İstanbul atik plazayı aradım servis elemanı 80 numara yağ olsun marka fark etmez dedi (80w-90 kastediyor muhtemelen), dolaştığım forumlarda Mobilube SHC 75w-90 öneriliyor fakat sitesinde herhangi bir vw onayı yok. Doğal olarak kafam karıştı sizce en uygun yağ hangisi? Castrol TAF-X 75w-90 sitesinde VW 501 50 onayı var bu ürünü mü kullanmalıyım acaba.

Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih
Nereden: Erzurum
Arabanız: Fiesta '11 1.4TX

İleti bulicuk » 30 Kas 2011, 11:16

Bir soru da ben ekleyeyim... Şanzıman yağı ortalama kaç kilometrede değişmesi gerekir? Veya değişmesi gerektiği nerden anlaşılır?
bulicuk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: orhan akdamar
Nereden: Trabzon
Arabanız: Fabia 1,4 TDI 2004

İleti diseqc » 30 Kas 2011, 12:52

bana kalırsa şanzuman yağını değişmeyin eksik varsa tamamlatın farklı bir kaç konuda bunu baya tartıştık, önceki arabamda değiştirdim sanana kadar değiştiğime hergün pişam oldum değişimden sonra ses yapıyor viteş geçişleri problem oluyor v.s bir sürü sıkıntı bence sakın değişme yağı tamamlattır bişey olmaz ama karar senin numara olarak da 80 ve kırmızı bir yağ koyuluyor sanırım...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti f_conq » 30 Kas 2011, 17:35

Benim değiştirmeyi istememdeki amaç, sabah ilk çalıştırmada şanzıman ısınana kadar (yaklaşık 4-5 km) rölantide ses yapıyor olması. ısındıktan sonra hiç problem yok, yağda eksilme de yok vites geçişleri de pamuk gibi. Yalnız malumunuz Erzurumdayım sabahları -10 ları buluyor bu günlerde, Daha bunun -40 ları falan var. Yani şanzıman yağı özelliğini yitirmiş, soğukta tam olarak işlevini yerine getirmiyor olabilir. Mobilube SHC 75W-90 yağ öneriliyor (soğuk yerler için akma noktası -56 derece) üzerine yağ yokmuş litresi 40 tl muhtemelen 2 litre yeterli olacak.

Gelelim Murat beyin dediğine, dediklerinizde haklılık payınız var çünkü yağ değiştiripte daha büyük sıkıntı yaşayanlar var, şanzımanın eski yağa alışmış olmasıyla alakalı yağ değişiminden sonra aşınmış bazı parçaların arızalarının daha net hissedilmesi gibi, ama şu da gerçek çok sık sıcaklık farklılıklarına maruz kalan yağlar zamanla özelliğini kaybeder hiç bir yağ ömürlük değildir. illaki şanzıman yağını da değiştirmek gerekir. Otomatik şanzımanlarda 60.000 km ile sınırlıdır hatta. Manuel araçlar için olsun olsun 100.000 km olsun...

Birde bu ilk çalıştırmadaki sesi kafama takmalı mıyım? Yazın olmuyor kışın da çok soğuklarda oluyor. Bazılarına göre prizdirek bilyasından yapıyormuş ve çokta önemli değilmiş, başıma daha büyük bir sorun açmazmış sesi duyma fala diyorlar ama güvenemiyorum. Siz olsaydınız ne yapardınız?
Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 01 Arl 2011, 08:34

Bize hep böyle yapıyorlar içine atıyorlar bir kuşku gelde yaptırma daha sonra başıma iş açmasın diye ne paralar ödüyoruz... yağ mutlaka ömürlük değildir bir çok arkadaş durduk yere sorun yokken bakım zamanı gelmiştir diye şanzıman yağlarını değiştiriyorlar ve sonrasnda her gün isyan ediyorlar bende arabamda sabahları viteş geçişlerinde sorun oluyor diye yağı değiştim ilk konulan yağ arabama uymadı resmen vasat bir durum aldı vites artık hiç geçmez oldu gecerken katır kutur sesler bazen çift debriyaj falan yapıyordum yani bildiğin kamyon misali sonra başka bir yerde arabamın rotiline baktırırken yağ seviyesine bakan usta bu yağ bu na olmaz çok kalın dedi kırmızı bir yağ koydu o yağdan sonra en azından eski halini yakaladım o günden sonra politikam sorun yoksa kurcalama :) netice de kapalı bir sistem havayla bir teması yok baya uzun bir süre yağ özelliğini yitirmez özellikle rize gibi ılıman bir mevsimde bozulmaz ama senin orası baya soğukmuş denemekten başka caren yok inşallah sorunun düzelir..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti f_conq » 01 Arl 2011, 10:59

Sen ustanın gazabına uğramışsın, şanzımana rastgele bir yağ konulmaz eminim doğru yağı baştan koysalardı sıkıntı yaşamazdın. Bu yüzden bu başlığı açtım farklı yağları kullanıpta sıkıntı yaşayanlar var mı diye. Zaten binek araçlar için benim almayı düşündüğüm yağ piyasadaki en iyi yağlardan. Şu an şanzımanın içindeki yağdan bile iyi olduğunu düşünüyorum umarım sıkıntı çıkarmaz. Hafta sonu nasipse yağı değiştireceğim burada paylaşırım değişimleri.
Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 01 Arl 2011, 15:55

hadi hayırlısı bismillah de dal bakalım inşallah derdine derman olur paylaşımı bekliyoruz.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti f_conq » 03 Arl 2011, 15:48

Evet dün itibarıyla şanzıman yağını Mobilube SHC 75W-90 ile değiştirdim şanzımandan boşalan yağ 1.5 litre idi yani 0.4 litre kadar içinde kalıyor. Acemi usta yağı döke saça şanzımana doldurdu, yağın bir kısmı heba oldu ya neyse. İçinden çıkan yağa baktım bal renginde bir yağ (bazı arkadaşlar kırmızı renkli bir yağdan bahsediyorlardı ama alakası yok) sanki yağda hiç bozulma olmamış gayet temiz ve şeffaftı. Aracım şu an 60.000 km de yağda görünüş itibarıyla bir bozulma vs. olmamış, içeriğini bilemem tabi. Bana kalırsa, sanayideki işgüzar ustaların dediği gibi şanzıman yağı uzun ömürlü.

Gelelim sonuca; bu sabah aracı çalıştırdım aynı ses yine var :o hüsrana uğradım çok az bir azalma oldu ama 80 TL ye değecek bir azalma değil yani %80 ses devam ediyor. Bende servisle görüştüm yaklaşık 300 TL gibi bir fiyatla pirzdirek bilyasını değiştireceğim. Sonuç olarak şanzıman yağını değiştirdiğime pişman oldum, olan bizim 80 TL ye oldu ve sorundan kurtulamadık.
Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir