FABİA MI ALIR MIYDINIZ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FABİA MI ALIR MIYDINIZ?

İleti jamesdean » 07 Arl 2011, 17:52

Aracı satma durumum olabilir :
...
a) Aracı almadan önce önden bir kazası vardı. Ön tampon, farlar, ızgara falan değişti.(orjinal parçalarla)
b) Bu kazadan dolayı ön kaputa lokal boya girdi. Sağ ve sol çamurluklar tümüyle boyandı.
c) Otobanda Ufak bir Köpeğe çarptım.Sağ önden. Orjinal İntercooler taktırdım. Yeni tampon taktırıp, boyattırdım. ( Ne çamurluk, ne farlar, ne de kaputta çizik dahi olmadı)
d) Araca 2 defa beyan tuttum kaskomdan. Ön ve Arka tamponu boyattım.
e) Aracın arka çamurluğuna aracım park halindeyken bir kadın sürttü. Onun trafik sigortasına rücu edilmek üzere yine kendi kaskomdan yaptırdım. Arka Çamurluk kısmına lokal boya girdi.
f) Bu 3 Hasardan dolayı kasko poliçem feshedildi. Tramer kaydıma '' Hasar Çokluğundan İptal '' şerhi işlendi. ( toplam 1.200 TL'lik fatura etmişler bu 3 hasarla ilgili, başka birşey değil )
g)Aracımın tavanında arkadaşımın sevinç gösterisi için arka camdan tavana abanması sonucunda, o kısımda dirseğinin baskısıyla birkaç göçük meydana geldi.
h) Motorun sesli çalışmasından dolayı götürdüğüm serviste, 2 adet enjektör , sibop kadehleri ve keçesini değiştirdiler (orjinal)
i) Direksiyon Pompası arızası yüzünden serviste açı sensörü değişti (orjinal)
j) Direksiyon pompasından kaynaklı hala direksiyonda bir sertlik var. Özellikle dururken çevirmede. ( Başkası oturduğunda problem olduğunu anlamıyor , ama benim bilmem kâfi )
k) Araca gözüm gibi bakıyorum. Her 10 Binde orjinal filtre ve 150 TL'lik motor yağı kullanıyorum...Euro Dizel yakıt kullanıyorum ( Shell )
l) Araç 2006 Model, Fabia Sedan Classic TDI 1,4 51kw ve 120.000 KM'de...granit Gri.
m) Sağ arka kapının ordan gelen gıcırtıdan başka , ses ,motor sesi, vs ile ilgili hiç bir problemi yok..(maşallah)
n) Ağır Bakımları 90 Binde Yetkili Serviste ve Orjinal parçalarla yapıldı.
o) İçi, dışı tertemiz bir araç görünümü alenen mevcut.
ö) Yakıt tasarrufu konusunda aracımın üzerine tanımam. (Ş.Dışı : 3,1 - 3,8 LT/100KM)
...
Sorum Şu :
..Ben dürüst bir şekilde aracımın seceresini yazdım. Satarken karşı tarafa da aynen tefhim edeceğim. Siz olsanız benim aracımı alır mıydınız?
..Ben 17-18 Bin Tl düşünüyorum? İstediğim fiyata ne dersiniz?

Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti Kindred Brujah » 07 Arl 2011, 20:59

Hocam aracın piyasası nedir bilmiyorum ama piyasadan biraz daha uyguna veriyorsanız, ben aracı alırdım. Neden derseniz sizin gibi insanlar çok az, bize araba cillop gibi hiçbi sorunu yok diyorlar, bi bakıyoruz aldıktan sonra aracın pert kaydı varmış meğersem, yada orjinal denmiş ama değişen bir sürü parça varmış vs.. vs.. bunun gibi örnekler çok, ne yazık ki bizim üklemizde en dürüst adam bile iş araba satmaya gelince yalan söyleyebiliyor, hatta aracını arkadaşına bile kakalayabiliyor, işte bu yüzden ben en azından aracın neyi var neyi yok bilerek alacağım için içim daha rahat olurdu.
Örneğin ben Felicia'mı alırken aracın hiçbi sorunu yok sadece ön çamurluklarda boya var dediler, expertize sokunca aracın sağındaki tüm parçalarda boya çıktı, 2 kapı + ön arka çamurlukta boya varmış meğersem, ha ben aracı yine de aldım orası ayrı ama, araç stop ediyordu aldığımda, yakıt sistemindendir vs.. dendi, iyi dedim ne kadar olabilir ki 100 lira tutar en fazla dedim, aldım aracı, çünkü araç 60 bindeydi aldığımda benzinde kullanılmış hep lpg takılmamış, ufak tefeğiyle de ben uğraşırım dedim kaçırmak istemedim hazır temiz bulmuşken, meğersem aracın devir sensörü arızalıymış, o parçanın arızalı olduğunu bulana kadarda para harcadım ben, 100 liraya mal olacakmış gerçekten de ama o 100 lirayı nereye harcayacağımı bilmediğim için 200-300 lira harcadım, onun dışında debriyajını almadan önce adamlara sorduk değişti mi ne durumda diye, biz tam bilmiyoruz ama aracı yeni muayeneden geçirdik, serviste balataları değişti dediler dendi, debriyaj bitmiş çıktı, debriyaj setini orjinal parçayla değiştirdim bir ton para bayıldım vs.. Sonra mesela ben özellikle sormuştum aracın ön camlarında bir sorun var mı bu arabaların en pahalı kısımları onlarmış diye, yok hiçbi sorun dediler, aracın noter satışını aldım, ertesi gün servise götürdüm işte debrijay setini değiştirmek, yağını suyunu koydurmak buji vs.. ne lazımsa yapılsın diye, yolda giderken sağ camı indirdim komple, bir daha yukarı çıkmadı, araç halatları dağıtmış, bir gün önce çalışıyordu denemiştim emindim ama sonuna kadar indirmemiştim camı, banada sorun yok demişlerdi, bir 120 lirada ona harcadım açtılar kapıyı halatları değiştirdiler, yani kısaca araçta görünmeyen ne varsa söylemeyelim, sonra elinde patlarsa kendinden bilsin mantığı var bizim ülkemizde ne yazık ki... Aracı aldıktan sonra 1000 liraya yakın para harcadım ki alırken 500 lira indirmemişti sahibi, 150 lirayı zor indirttik. Birde utanmadan noter satışından sonra aracı almaya gittiğimde ilk yardım seti ve yangın tüpünü çıkarmışlar arabadan, aradım hemen söyledim ben baktığımda araçta bunlar vardı, yaptığınız ayıp dedim, hayır 10-11 bin lira ödemişim araba için bir sürü sorundan da bahsetmemişler, servise gittikçe sorun çıktıkça öğrendim, bide üstüne ilk yardım setine göz dikmişler, bi insanın ilkyardım seti ve yangın tüpünü alması ona ne kar ettirir ne kadar ayıp birşey, gittim aldım daha sonra aynı akşam.
Bende aracımı satacağım zaman sizin gibi yazacağım bildiğim herşeyini, ha belki boyası satışını zorlaştırır orası ayrı, ben kendim zaten boyadan çok kıl kapan biriydim gittim 5 parça boyası olan araba aldım çokta büyük konuşmamak lazımmış :D ama ben karşımdaki adama mahçup olmak istemem, arkamdan bela okunsun istemem, içim rahat etmez, benim gibi düşünen insanlara da daha insiyatifli davranırım haliyle, o yüzden bana sorarsanız aracınızı alacak birini illa ki bulursunuz. Belki alacak kişinin ilk arabası olacaktır ama sırf dürüstlüğünüzden dolayı aracınıza sıcak bakabilir. Önden kazalı araç pek sevilmez ama satılmaz diyede bir şey yok :) Aracınızın kilometreside çok sayılmaz TDi motorlar 300bin gidiyor hiç motor açtırmadan hor bile kullanılmış olsa, yarım motor diye tabir edilen işlemle birlikte 500bin kmyi çok rahat gören bi motor :) Eğer satmaya karar verirseniz şimdiden hayırlı satışlar.
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti unknown1 » 07 Arl 2011, 22:13

Merhaba hocam.

Ben olsam önce sana acemi damgası vururdum. Ardından yüzyüze görüşürsek dolandıcı (pert ihtimaline karşı) veya gerçekten delikanlı geçeneklerinden birini seçerdim. Değiştirdiğin ürünler orjinal olduğuna göre skodamı götürdüğüm servise aracını götürüp baktıırdım. Sonra daha sonra satıp satamayacağımı düşünüp (arap cezbderse) alırdım.

Bana kalırsa bu kadar detaya girme. Çünkü girmeyen üç kağıtçılar pert aracı yaptırıp satanlar vs ler daha rahat satıyor.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti erginbkr » 07 Arl 2011, 23:46

17-18 e 120000 de böyle bir geçmişe sahip üstelik dizel arabayı şahsen ben almam...fiyatınızı düşürmenizde yarar var...hayırlı satışlar...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti Kindred Brujah » 08 Arl 2011, 00:30

Yanlışa yanlışla cevap vermek zorunda değiliz ümit hocam. Sizin detaya girmemek dediğiniz, o aracını kolay satanların yaptığı birşey, yani üç kağıtçılık, pert aracı yaptırıp satanlar vs..lerden biri olmak demek. Ben şahsen böyle bi damga yemek istemem böyle birşey yapmakta istemem, ki gördüğüm kadarıyla jamesdean arkadaşımızda böyle olmak istemiyor. Herkes detaya girse kimse mağdur olmaz, detaya girmeyenlerde bir bir aç kalmaya başladıkça 2. el araç sektöründe bir güven oluşur, ama sizin bahsettiğiniz bu fazla detaya girme mantığı 2. el araç piyasasında güveni yok ediyor... Sadece o üçkağıtçıların pertçilerin karnını doyuruyor...

umitcan yazdı:Merhaba hocam.

Ben olsam önce sana acemi damgası vururdum. Ardından yüzyüze görüşürsek dolandıcı (pert ihtimaline karşı) veya gerçekten delikanlı geçeneklerinden birini seçerdim. Değiştirdiğin ürünler orjinal olduğuna göre skodamı götürdüğüm servise aracını götürüp baktıırdım. Sonra daha sonra satıp satamayacağımı düşünüp (arap cezbderse) alırdım.

Bana kalırsa bu kadar detaya girme. Çünkü girmeyen üç kağıtçılar pert aracı yaptırıp satanlar vs ler daha rahat satıyor.
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 08 Arl 2011, 08:06

Zaten detay yok ki, olanı yazmış arkadaş...17-18 000 normal fiyat, daha düşük olamaz, o paraya benzinliyi zor alırsınız...Dizel için de km si normal, hatta düşük sayılır.
Benim önerim, sadece ciddi alıcıya bu secereyi okumak...almayacak adamın öğrenmesine gerek yok...
Hayırlı satışlar.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Bluedays » 08 Arl 2011, 09:49

hetepe yazdı:Zaten detay yok ki, olanı yazmış arkadaş...17-18 000 normal fiyat, daha düşük olamaz, o paraya benzinliyi zor alırsınız...Dizel için de km si normal, hatta düşük sayılır.
Benim önerim, sadece ciddi alıcıya bu secereyi okumak...almayacak adamın öğrenmesine gerek yok...
Hayırlı satışlar.

Araba almak da, satmak da meşakatli iş. Bizim 35.000 km'de 3 yaşında palio aracımız vardı. Yani satarken, 3 yaşındaydı. İlana yazdığım halde, her arayan hata boya var mı diye soruyordu. Bir yandan da haklılar. Bir bayan aramıştı, siz aradığımız 4. kişisiniz. 3 araçta da hata yok dediler, ekspere götürdük, türlü türlü hataları çıktı, lütfen doğru söyleyin, hata var mı demişti. Düşünün artık.

Araç temizse, gözüm kapalı 1000 hatta 1500 TL fazla verir, alırım.
Bunları da dürüst alıcı göz önünde bulundurur, dostum merak etme.
Her türlü satılır, aracın. Piyasanın, emsalinin biraz altında bile olsa.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti jamesdean » 08 Arl 2011, 10:03

Yorumlar için herkese Teşekkürler...
..
Dürüstlük bizim ülkemizde çoğu kez kaybettirir...
...
Araç hatasız boyasız vs de olabilirdi. Böyle olup şunu yapsam nasıl olurdu : Dizel aracımı rölantide dahi bekletmeden yaz kış hemen hareket ettirsem. Uzun yoldan gelip durduktan sonra pat diye kontağı kapatsam, kasis çukur demeden aracı hor kullansam, UNİTED'ten ucuz Motorin alsam, Araca 30 liralık motor yağı koysam, filtreleri falan 30 binde değiştirsem, İkaza lambasını takmayıp,mazotu deponun dibine kadar kullansam...Vites geçişlerini cart curt yapsam !
.Ki birçok şoförün bu şekilde araç kullandığına tanık oluyorum !
Satacağım gün hatasız, değişeni yok,temiz araç diye satsam..Alanın elinde kalsa :) ( Ki sayfada biliyorsunuz çok fazla örnekleri var. Adam TDI motora Kırsal Motorin koymuş aylarca )
..
Ben satacağım diyorum, çevremdekiler '' Aptal mısın '' diyor.. Hem aracın çok az yaktığını hem de, o derece üzerine düştüğümü biliyorlar arabanın. Satsam da ne alacağım, onu da bilmiyorum. Yeni Fabia'nın kasası beni pek cezbetmiyor ki, model yükselteyim ! Ne yapacağıma karar veremedim, o nedenle konu açtım ...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tuzsuz » 08 Arl 2011, 10:14

Kardeşim sen doğru olduğuna inandığını yap. "hatasız, boyasız vs" şeklinde satılan araçtansa senin gibi her şeyi söyleyen insanın aracını almayı tercih ederdim şahsen. Fiyat konusunda bir şey söyleyemeceğim ama. Satarsan hayırlı olsun, satmazsan güle güle bin.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti yazar43 » 08 Arl 2011, 19:32

alınmaz o paraya şimdi herkes puştu olmuş işin alıyor eline mikron cihazını boyalı boyalı boyalı yığılıp kalıyorsun.istediğine isteyeceğine satacağına pişman oluyorsun.bence pert kaydı olan araç zor satılır yinede bursa pazarına çıkar.ben pazargünü oradaydım.ele alınacak araç bulmak zor.hayırlı satışlar.
yazar43
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet YAZAR
Nereden: Kütahya
Arabanız: Fabia1,2Clasic

İleti Kindred Brujah » 08 Arl 2011, 23:26

bizim insanımız üçkağıtın her türlüsünü yapıyor merak etmeyin, "yetkili serviste" boya yoktur, düşük kilometreye kilometre orjinaldir deniilipte başka bir şehirdeki yetkili serviste, 250.000 km bakımı yapılmış 4 parçasında boya olduğu ortaya çıkabiliyor aracın... ki böyle şeyler yaşayanlar vardı forumda yanlış bilmiyorsam. Pert aracı başka şehirden alıp plakayı değiştirip sorgulatınca pert çıkmadığı için satanlar mı dersiniz, araç perte çıktığı halde sigortayı falan ayarlayıp bi şekilde pert değilmiş gibi gösteripte ahı gitmiş vahı kalmış arabayı macunla doldurduktan sonra kakalayan mı dersiniz.. her türlüsü var bizim memlekette ne yazık ki... Yurtdışında tamiri yapılmış boyanmış arabalar daha çok tercih edilirken bizim üklemizde satılmasının mucize olması bu yüzden, ezik yerin içini macunla doldurup boyuyorlar, çürümüş delinmiş kısımların arasına "SUNTA" koyup üstten alttan macunlayıp kakalıyorlar... aracın muayeneden geçmesi imkansızken muayenecinin cebine 100 lük sıkıştırıp, yeni sistemde muayeneden geçti abi araç bi sorunu olsa geçer miydi ? daha geçen ay muayene ettirdik gibi tavırlara girenler var..

yazar43 yazdı:alınmaz o paraya şimdi herkes puştu olmuş işin alıyor eline mikron cihazını boyalı boyalı boyalı yığılıp kalıyorsun.istediğine isteyeceğine satacağına pişman oluyorsun.bence pert kaydı olan araç zor satılır yinede bursa pazarına çıkar.ben pazargünü oradaydım.ele alınacak araç bulmak zor.hayırlı satışlar.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 09 Arl 2011, 11:11

Benim aracın Pert Kaydı yok Tramerde arkadaşım.
..
''Poliçemin Hasar Çokluğundan İptal' olduğunu yazıyor sadece. Şu anda giriyorum 2 adet kaza görünüyor. Kaza bile değil, boyaya zarar veren sürtmelerden kaynaklı tutanaklar..

Toplam 3 tutanakla açılan hasar dosyalarımın toplam tutarı :1.400 TL

Normalde anlaşmalı servis dışında tanıdığın birisine götürüp yaptırsan 700 Tl'den fazla tutmazdı !
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir