araç yakıt nasıl hesaplayabilirm

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

araç yakıt nasıl hesaplayabilirm

İleti mataramasukoy » 11 Arl 2011, 11:39

mrb arkadaşlar .. fabia special 1.4 aracımın işe gidip gelirken ne kadar yaktıgını merak ettim genelde otoban yolu trafik fazla takılmıyorum.. işe gitmeden km sini filan not alıp fullettim ponpacı tabanca atınca yedek depoyuda doldurayım istersen dedi sonuna kadar zorladı .toplam 46.8 lt aldı 4.21 tlden 197 tl ye fulledim aracımı işe gidip geldim tam 70 km aynı benzinlikte tekrar fulledim adam zorladı 7 tl ye doldu bir aracın bu kadar az yakması anormal geldiği için tekrar denicem .. ama sizce nasıl yapabilirim depoyu zorlamadan tabancanın attıgı yerde bırakarakmı denesem.. egerki bu arac ilk yedekten kullanma gibi bi saçmalık yapmıyorsa bi gariplik var :D

mataramasukoy
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: AD
Nereden: İzmir
Arabanız: skoda fabia special

İleti f_conq » 11 Arl 2011, 11:59

Halk arasında yedek depo olarak bilinen şeyin asıl amacının gerçekte yakıt yedeklemek olmadığını duymuştum. Hatta bu forumda yedek depoyla ilgili bir başlık var, o konuyu incelemenizi öneririm. Hesap konusuna gelirsek, deponuzu (pompacı ne derse desin) pompa otomatik attıktan sonra zorlamayın. Depoyu doldurduktan sonra yaklaşık 100 km civarında yol katedin, deponuzu tekrar doldurun (pompa otomatik atıncaya kadar). Bu işlemi de aynı istasyondan hatta aynı pompadan yapın. Sadece kaç TL aldığını değil kaç litre aldığını da not edin. Yakıt sarfiyatını litre hesabı olarak yapmak, fiyat artışlarıyla alakalı hesap karışıklığının da önüne geçer. Ben hiç TL hesabı yapmam zaten üreticiler de litre bazında değerler verir. Bence en sağlıklısı bu. Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih
Nereden: Erzurum
Arabanız: Fiesta '11 1.4TX

İleti mataramasukoy » 11 Arl 2011, 12:36

okudum bundan sonra pompa atttıgı anda gram benzin koydurmam :D biraz süreyim sonra tekrar denicem.. sonuçları sizle paylaşıcam
mataramasukoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti phenomx3 » 11 Arl 2011, 16:15

Ben de şöyle bi örnek vereyim. Yakıt gemisinde görev yapan bi arkadaşım bahsetmişti; gündüz yakıt sarnıçlarını tam dolduruyorduk ertesi sabah bi bakıyorduk yakıt aşağıya çökmüş koca sarnıçta 20-30 santim yer açılmış. Gece hava sıcaklığı düştüğü için yakıt iyice oturuyor sıcaklık arttığında ise genleşmeyle tekrar aynı seviyeye çıkıyor, aklında olsun demişti. Zaten genleşme kabı olayı da bu sebeple düşünülmüş bişey. aynı şey LPG tanklarında da geçerli biliyorsunuz. LPG tankının %80'i dolar geri kalanı da aynı mantıkla boş kalır ama bizim pompacılar ısrarla zorlarlar ben her seferinde ikaz ederim zorlama diye ama geçen bitanesi ''bişey olmaz hatta ben kendi arabamı sallayarak doldurum'' dedi. Pompacılara güvenemediğim için Ben de kendimce çözümü şöyle yapıyorum; Depom simit ve 35'lik %80'i 28 litre 60 TL'lik doldur diyorum şu anki LPG fiyatıyla 27-28 litre civarı alıyor riske atmıyorum.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti mataramasukoy » 12 Arl 2011, 21:56

ya normalde bende kolay kolay depo fullemem sadece hesaplama yapmak için fullettim.. şimdi biraz kullanaym eksilsin sonra denicem depoyu zorlatmadan
mataramasukoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 12 Arl 2011, 22:08

En doğru hesaplama yönteminin linki.

Yazılanları uygularsanız doğru yskıtı hesaplarsınız

1- http://www.olcaysurucukursu.com/tuket.htm

2- http://www.doganlaroto.com/olPrcCnt.php?ID=9

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti mataramasukoy » 15 Arl 2011, 12:04

skodaizm yazdı:En doğru hesaplama yönteminin linki.

Yazılanları uygularsanız doğru yskıtı hesaplarsınız

1- http://www.olcaysurucukursu.com/tuket.htm

2- http://www.doganlaroto.com/olPrcCnt.php?ID=9

teşekkürler denicem
mataramasukoy
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi