fabia 1.4 tdı fren zayıf tutuyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia 1.4 tdı fren zayıf tutuyor

İleti ysnorh » 23 Arl 2011, 10:58

fabia 2006 model 1.4 tdı aracımın frenlerim sert ve zayıf tuttuğunu hissediyorum. servise sorduğum da normal olduğunu dizel araçların frenlerinin benzinli araçlara göre daha az tuttuğunu söylediler. ani durmak istediğimde araç hala gidiyor hissediyorum. aynı araçtan olanlar yardımcı olabilirlermi. tşklr.

ysnorh
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: yasin orhan
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti hakanerdogan » 23 Arl 2011, 12:50

Dizellerin freni benzinlilere göre daha zayıf tutuyor öyle mi? :lol: :lol:

Demek ki fren merkezi dizellerde mazotla, benzinlilerde benzin ile çalışıyor :D :D :D

Yok öyle bir saçmalık hocam, nedenler önemlir sonuçlarda, söyleyen arkadaşın hayata baktığı pencereyi sorgulaması lazım.

Önerilerime lastiklerinizin kelek ya da bayat olmadığı varsayımı ile başlıyorum;

Fren hidrolik seviyesine bakın, hiç değişmediyse bugüne dek DOT 4 ile (ben geçen yıl değiştirdim Mobil DOT 4 ile) değiştirin. Şayet disk ve balatalar epeyce zamandır değişmedi ise değiştirin, kampana açılsın bakılsın, ayarı, gerekirse balatalarının değişimi yapılsın. Hidroliği, sistemde hava bırakılmamış olarak değişecek iyi bir usta bulun. Alışma evresinde oldukça zor tutacaktır, takip mesafesini koruyup yine tutmuyor diye panik yapmayın.

Aracım sizinki ile aynı, 3 yılda bir yazdığım fren teçhizatı bakımını bizzat takip ederek yaptırıyorum. Allah'a büyük söylemeyim çoğu "aha yeminle bu sefer patladık" dediğim yerde koltukta, bagajda gözlerde ne varsa yere döküp durmayı yahut yeterince yavaşlayıp manevra yapabilecek olanağı sağlamıştır.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir