Acil Katalitik Konvertör aranıyor!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Acil Katalitik Konvertör aranıyor!!!

İleti don q » 11 Ağu 2007, 18:35

Arkadaşlar sallantılı rolantinin ve fazla yakıt tüketiminin nedeni katalitik konvertör arızasıymış.Katalizör arızası çıktı bilgisayarda.motorun bakılmadık yeri kalmadı.şimdi acil en ucuz şekilde katalitik arıyorum.Bilenlerin veya bulanların veya yardım edebilecek olanların cevaplarını bekliyorum...(orjinal-yan sanayi veya çıkma)

don q
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ertan » 11 Ağu 2007, 23:21

iyi bi para olduğunu biliyorum
ertan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti don q » 11 Ağu 2007, 23:47

sorma arkadasım,1.000 ytl ye buldum en uygun..sonunda bu parçayı iptal yoluna gidip anti-çevreci olucak gibiyim.napalım bu kadar pahalıya satmasınlar bu parçayı,madem sadece çevre için bu parça,hep bizmi cebimizden fedakarlık yapıcaz...
don q
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 12 Ağu 2007, 00:03

sakın kt. konvektör iptal yoluna başvurma don q ...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hans35 » 12 Ağu 2007, 00:53

İptal ettir se ne olacak?Ben iptal ettirirdim.
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 12 Ağu 2007, 01:30

[quote="hans35"]İptal ettir se ne olacak?Ben iptal ettirirdim. [/QUOTE]
olay sadece çevre korumayla alakalı değil. (daha önceden gene forumda okuduğumu anımsıyorum) konvektörün sökülmesinin zararı var. zararın ne olabileceğini tam olarak hatırlamıyorum galiba araçta arıza ışığı yanabilir, egzoz gazı ile ilgili değerleri ölçen sensörlerin yanılması sözkonusu olabilir.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti hakanerdogan » 12 Ağu 2007, 01:40

bide ceza yiyebilirsin.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lazianke » 12 Ağu 2007, 01:44

[quote="hakanerdogan"]

bide ceza yiyebilirsin.
[/QUOTE]
türkiyede mi? geçenlerde adanadaydım.arkadaşın ağabeyi dolmuşçudur. yazın yolcu azaldığı için maliyetten kaçmak için 10 numara yağ kullandıklarını söyledi.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti hakanerdogan » 12 Ağu 2007, 01:46

yani prosedür icabı. arabanın kitapçığında yazıyordu. yoksa burda kim sallar havayı. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hans35 » 12 Ağu 2007, 01:48

Kat iptalinde kazançlı bile çıkarsın.Bg artar ,yakıtı düşer daha ne olsun.Arıza ışığı halledilir ondan kolay bir şey yok.Ben iptal ettirmedim ama bizim arkadaşlarımızdan iptal ettiren var.Kat bozulacak git eksozcuya düz bir boru bağlayıversin olsun bitsin.
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti don q » 12 Ağu 2007, 02:36

Arkadaşlar söktürmemin nedeni tabiki pahalı olan parça fakat 2. bir sebepse arabama yakında taktırmayı düşündüğüm LPg sistemi.Öyle bg artışında falan biri değilim hatta araba ses yapıcak diye o parayı vermeye razıyım ancak,bugün araştırıken bir hocanın yaptığı tezi okuma fırsatı buldum*,orda lpg sisteminde katalizörün görevini izah etmeye çalışmış ve çıkan sonuçta,zaten bu aygıt (katalizör) benzinde yanmayan ve çevreye salınan gazları ayrıştırmaya yarıyor,ve lpg de yanma sonucu bu gazlar zaten benzindekinin 1/3 ü kadar.yani araç lpg de çalışırken katalizörün görevi zaten gereksiz kalıyor.Ben onun yerine şimdilik sessiz bir susturucu takmayı düşünüyorum.Sonra şans eseri çıkma ya da uygun fiyata bulursam da prosedür gereği alabiliirm.(serde çevrecilik var malum)

*Tez Özeti

Tezin Adı :  BENZİNLİ MOTORLARDA YAKIT OLARAK LPG KULLANILMASI VE KATALİTİK KONVERTÖR UYGULAMASININ MOTOR PERFORMANSI VE EGZOZ EMİSYONLARINA OLAN ETKİSİNİN İNCELENMESİ
Tezi Hazırlayan :  Nureddin DİNLER
Tez Danışmanı :  Prof.Dr. Nuri YÜCEL
Anahtar Kelimeler :  LPG, Katalitik konvertör, İçten yanmalı motor
Anabilim Dalı :   Makina Mühendisligi 2000 © Yüksek Lisans

Bu çalışmada, buji ateşlemeli motorlarda egzoz emisyonlarını azaltıcı çözümlerden alternatif yakıt (LPG) ve katalitik konvertör uygulamaları incelenmiştir. Deneylerde 4 zamanlı, 4 silindirli buji ateşlemeli Ford marka motor kullanılmıştır. Önce motora LPG dönüşümü yapılarak farklı ateşleme avansı değerlerinde motor performansı ve egzoz emisyonlarının davranışı incelenmiştir. Daha sonra egzoz sistemine katalitik konvertör monte edilerek LPG ve kurşunsuz benzin ile deneyler yapılmıştır. Katalitik konvertörün motor performansı ve egzoz emisyonlarının üzerine olan etkisi incelenmiş ve kıyaslanmıştır.Motor performansını belirlemek için yapılan deneylerde, motor tam açık gaz kelebeği konumunda hidrolik dinamometre ile yükelenerek kademeli olarak devir sayısı değiştirilerek yapılmıştır.Egzoz emisyonlarının davranışını belirlemek için yapılan deneylerde ise, motor 40 dev/s (2400 dev/dak) sabit hızda tutularak motor yükü (%0 - %100 yük arasında) değiştirilerek yapılmıştır. Deneyler dört farklı ateşleme avansı değerinde kurşunsuz benzin ve LPG için ayrı ayrı tekrarlanmıştır. LPG ile çalışmada motorun torku, mil gücü kurşunsuz benzin ile çalışmaya göre bir miktar daha düşüktür. Egzoz sistemine katali

don q
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hans35 » 12 Ağu 2007, 05:19

[quote="lazianke"][quote="hakanerdogan"]

bide ceza yiyebilirsin.
[/QUOTE]
türkiyede mi? geçenlerde adanadaydım.arkadaşın ağabeyi dolmuşçudur. yazın yolcu azaldığı için maliyetten kaçmak için 10 numara yağ kullandıklarını söyledi.
[/QUOTE]
7 numara yağ.Hatta vw passat tdi de bile kullanan var.(yakıt olarak)
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 12 Ağu 2007, 14:11

katalilitik konvektörün iptalini savunan arkadaşlar;gerekçeniz veya gerekçelerinizin neler olduğunu öğrenebilirmiyim?
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 12 Ağu 2007, 14:27

valla katalizör iptalinin artısıda eksiside var,
iptal ettirirsen 3-5 beygirlik arışın olur,1000 ytl masrafdan kurtulurusun,ses korkduğun gibi fazla artmaz...
yanlız,büyük ihtimalle egzoz pulu alamayacaksın , motor ışığını söndüremeyeceksin ve bir miktar yakıttında artış olacaktır
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 12 Ağu 2007, 14:49

egzoz pulu maalesef,maalesef diyorum veriliyor,katalitik konvektörü iptal edilen araçlara...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 12 Ağu 2007, 15:19

o biraz şans muayne istasyonunda verilmeyeni biliyorum ama genel olarak dediğin doğru skodacı, başka bir aracın egzozundan ölçüm yapılıyor o şekilde veriliyor

bu arada biliyorsunuz muayne istasyonları özelleşti bakalım neler görücez?? örneğin bu durumdaki araçlar ne olacak merakla bekliyorum...
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 12 Ağu 2007, 15:23

ne olacağını sende,bende ve hepimizde çok iyi biliyoruz guvenxoca kardeş...düzen kalmadı maalesef...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hans35 » 12 Ağu 2007, 17:40

Ben böyle yorum yaptım arkadaş ister kabul eder ister etmez.
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir