El Freni uyarı sesi hakkında yardım edebilecek var mı ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

El Freni uyarı sesi hakkında yardım edebilecek var mı ?

İleti oceans08 » 11 Oca 2012, 22:55

Arkadaşlar merhaba.2007 model fabia 1.4 tdi Hb sahibiyim.Bir kaç gündür el freni çekili iken ikaz sesi gelmiyor.Aslında ilk geçen gün arabayı park ederken farkında oldum.Meğer el freni çekili iken park etmişim stop edip el frenine elimi götürdüğümde çekili olduğunu anladım.Ancak arabayı park ederken hiç farkında olamadım ve ikaz sesi gelmedi ardından bilinçli bir şekilde el freni çekili iken 1. vitese verip kalkmaya çalıştım ikaz sesi gelmiyor ancak bu şekilde kalkarken arabanın tabir doğruysa şiştiğini anlıyorum yani el freninin çekili olduğu belli oluyor araba hareket edemiyor.Peki geçen gün neden hiç çekili değilmiş gibi hareket etti ve ikaz sesinin çalışmamasının sebebi nedir bilgisi olan varsa çok memnun olurum.İyi geceler herkese.

Eklentiler
dscf0102v.jpg
Ayrıca bu işaretler çıkıyor ekranda.
Kullanıcı avatarı
oceans08
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet ÇİÇEK
Nereden: Bursa
Arabanız: 2007 Fabıa 1.4 TDI Classic

İleti AhmetH » 11 Oca 2012, 23:30

resim fren hidroliği seviye azlığı uyarısıdır yalnız

el freni için (P) kullanılır diye biliyorum.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 11 Oca 2012, 23:34

AhmetH yazdı:resim fren hidroliği seviye azlığı uyarısıdır yalnız

Yok Fabialarda el freni lambası budur. Fren arızalarında da o yanar.

Şahsi düşüncem şöyle denenebilir, şayet sesli ikaz sistemi arızalı ise yakıtı bitirene kadar takip edin, yakıt uyarı ışığı yanarken de ötüyorsa, sorun başka bir yerdedir.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti oceans08 » 12 Oca 2012, 08:45

hakanerdogan yazdı:
AhmetH yazdı:resim fren hidroliği seviye azlığı uyarısıdır yalnız

Yok Fabialarda el freni lambası budur. Fren arızalarında da o yanar.

Şahsi düşüncem şöyle denenebilir, şayet sesli ikaz sistemi arızalı ise yakıtı bitirene kadar takip edin, yakıt uyarı ışığı yanarken de ötüyorsa, sorun başka bir yerdedir.

Teşekkür ederim zaten az kalmıştı yakıtta dediğinizi yapayım bakalım bu arada Bursa'da iyi bir usta tavsiye edebilecek var mı ?
Kullanıcı avatarı
oceans08
CLASSIC
CLASSIC

İleti cineration » 19 Oca 2012, 16:20

el fren ikaz buzzeri arıza yapmış değişmesi gerekiyor
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti skodahastası » 19 Oca 2012, 17:08

tam anlamadım dediğinizi ama arabayı kullanın 60 kmh hıza falan ulaşın el frenini çekin lastikler durmucak şekilde yani yavaşlatıcak şekilde o zamanda ötmüyorsa servise gidin.
FABİA RS SEVGİSİ-SKODA HASTASI-ELEGANCE HAYRANI

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
2004 SKODA OCTAVİA 1.6 AMİBANTE PLUS(ESP FALAN HERŞEY VAR):(satıldı)
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: KERİM
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Skoda Yeti Konfor paket +siwing+siyah tavan

İleti skodahastası » 19 Oca 2012, 17:10

bu arada hoş geldiniz

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 19 Oca 2012, 17:23

bence boşa para harcamayın göstergede ışık yanıyorsa sorun yok eskiden sesli uyarımı vardı :)
emniyet kemerini takmadan kontağı açtığında uyarı sesi geliyorsa bazır sağlamdır zira el fireni için ayrı bir bazır yok akustik uyarı sesi tek bir bazırdan geliyordur uyarı sesini almak içinde arabanın belli bir hıza ulaşması gerekiyor yani saatte 2-3 km gibi bişey
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti stopdan » 19 Oca 2012, 18:03

arabayı el freni çekili gıt az bişey lamba yanıyo ya sonmeyene kadar ındır az bısey ılerle emınım otecektır.
stopdan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serkan TOPDAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia A5 ambiante

İleti oceans08 » 19 Oca 2012, 23:06

skodahastası yazdı:bu arada hoş geldiniz

Hoş bulduk diyeyim aldığım günden bu yana forumu takip ediyorum bayağı çok şey kattı bana.El Frenine gelince Emniyet kemeri bende takılı olmasa da ötmüyor yani arabayı aldığım günden bu yana öyle bir ikaz sesi gelmedi burada yazılınca gördüm ilk aldığımda aklımdan geçirmiştim ama öyle bir özellik demek ki yok dedim çok üstünde durmadım ama el freni çekili iken henüz harekete başlamadan öterdi şimdi dediğiniz gibi bir kaç yüz metre yol alınca yada belli bir hıza ulaşınca ikaz vermeye başlıyor. Meşhur Bursa'da ki emin ustaya da götürdüm, baktı oda biraz hareket edince ikaz sesi geldi durumu anlattım ikaz sesi geliyor sonuçta boşuna baktırıp da para verme dedi.Arabayı alınca, araba birde ilk olunca sanırım ister istemez pimpirikleniyoruz :) Bu arada fabiayı aldığımdan beri hep opet kullanıyordum forumdaki bilgilerden sonra shell GTL denedim bugün depoyu doldurdum cumartesi aydın'a gideceğim nasipse Bakalım GTL nasıl kıyaslama yapacağım :) yorum yapan zaman ayıran herkese çok teşekkürler.Kazasız günler dileğiyle...
Kullanıcı avatarı
oceans08
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 20 Oca 2012, 02:04

GTL olunca biraz çok yakar demedi demeyin :)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 20 Oca 2012, 08:25

Benzinin bitmesini beklemeye gerek yok, kapı açıkken parkları yakın, ötüyorsa buzzer sağlamdır, bütün uyarıları veren sonuçta aynı buzzer...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti skodahastası » 20 Oca 2012, 09:30

oceans08 yazdı:
skodahastası yazdı:bu arada hoş geldiniz

Hoş bulduk diyeyim aldığım günden bu yana forumu takip ediyorum bayağı çok şey kattı bana.El Frenine gelince Emniyet kemeri bende takılı olmasa da ötmüyor yani arabayı aldığım günden bu yana öyle bir ikaz sesi gelmedi burada yazılınca gördüm ilk aldığımda aklımdan geçirmiştim ama öyle bir özellik demek ki yok dedim çok üstünde durmadım ama el freni çekili iken henüz harekete başlamadan öterdi şimdi dediğiniz gibi bir kaç yüz metre yol alınca yada belli bir hıza ulaşınca ikaz vermeye başlıyor. Meşhur Bursa'da ki emin ustaya da götürdüm, baktı oda biraz hareket edince ikaz sesi geldi durumu anlattım ikaz sesi geliyor sonuçta boşuna baktırıp da para verme dedi.Arabayı alınca, araba birde ilk olunca sanırım ister istemez pimpirikleniyoruz :) Bu arada fabiayı aldığımdan beri hep opet kullanıyordum forumdaki bilgilerden sonra shell GTL denedim bugün depoyu doldurdum cumartesi aydın'a gideceğim nasipse Bakalım GTL nasıl kıyaslama yapacağım :) yorum yapan zaman ayıran herkese çok teşekkürler.Kazasız günler dileğiyle...

güzel ve keyifli yolculuklar

Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti oceans08 » 20 Oca 2012, 09:31

hakanerdogan yazdı:GTL olunca biraz çok yakar demedi demeyin :)

Zaten dün akşam istasyona girdim GTL Dedim adam bir baktı şaşırdı :) tekrar sordu abi GTL demi diye :) kimse almıyor herhalde.
Kullanıcı avatarı
oceans08
CLASSIC
CLASSIC

İleti oceans08 » 20 Oca 2012, 09:35

hetepe yazdı:Benzinin bitmesini beklemeye gerek yok, kapı açıkken parkları yakın, ötüyorsa buzzer sağlamdır, bütün uyarıları veren sonuçta aynı buzzer...

dediğiniz şekilde oluyor buzzer sağlam yani. birde bir şey sorsam yine.Aracın içindeyken ayrıca bir bagaj açma düğmesi var mı.Örneğin iş merkezlerine girerken güvenlik bagaja bakıyor ya ön kapıyı açıyorum bagajın açılması için ayrıca bir düğme var mı çok kurcaladım bulamadım bir türlü.Fabia 1.4 tdi Classic 2007 model.
Kullanıcı avatarı
oceans08
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodahastası » 20 Oca 2012, 09:40

ben octavia kullanıyorum, benim bildiğim dışardan açılıyor fabia ama ön kapınızı niye açıyorsunuz ki kilidi açsanız yeter.

Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti oceans08 » 20 Oca 2012, 09:47

skodahastası yazdı:ben octavia kullanıyorum, benim bildiğim dışardan açılıyor fabia ama ön kapınızı niye açıyorsunuz ki kilidi açsanız yeter.

Ben araba kullanırken kapıları kilitlemem bagaj otomatik kilitleniyor sanırım.Kılavuza baktım orada sol kapıda ayrıca bir bagaj açma düğmesi koymuş o bende yok.Araba çalışır halde iken tüm kapılar kapalı ise bagaj kilitli oluyor içerden kapı kilitlerini açan düğme de bagajı açmıyor e bagajın açılması için mecbur ön kapıyı açıyorum.bagaj öylelikle açılıyor.Çözemedim bu işi gitti.
Kullanıcı avatarı
oceans08
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodahastası » 20 Oca 2012, 10:08

cam açma yerinin orda olması lazım sizinkininde bir bakın bulursunuz onun olması lazım

Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir