motor yağ kapağında aşırı köpük neyin işareti??

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

motor yağ kapağında aşırı köpük neyin işareti??

İleti gokhangokhan » 20 Oca 2012, 09:33

merhaba arkadaslar yaklasık bir ay önce aracımın (2001 fabia mpi) motor kapağında köpüklenme gördüm sordugumda yağa su karısıyor olabilir dedi ustam en kısa surede yapılması gerekiyor denildi ve ben o sekilde yaklasık su ana kadar 3000 km yol yaptım amasyaya iki kez gittim ve uzun yolda köpüklenme kayboldu su anda amasyadayım ve aşırı köpüklenme (sarı krem gibi) yine olustu aracı kısa mesafede kullanıyorum havalar cok soğuk(-10 ,-15) ve en önemlisi aracımda su eksiltme var cok kez ekledim fakat termostat cevresinden kacırıyor tahminimce damlamalar gördüm aracın altında ve motor altındaki plastikte antifiriz renginde ıslaklıklar var.ayrıca hararet olayı hiç yasamadım.

size sormak istediğim yaga su karısma ihtimali olsa bu kadar yol yapabilirmiydim ve fabilarda böyle kronikleşmiş bi sorun varmı su anda yasayanlar varsa bu sorunu yada basına gelenler lutfen cvblarınızı bekliyorum

gokhangokhan
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabia

İleti alirıza » 20 Oca 2012, 10:06

yaga su karıştıysa aşırı köpürme ve kremleşme oluyor.istersen başka bir yere de göster bu şekilde fazla kullanma...
alirıza
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali rıza
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 tdi fabia 1

İleti umutgiray » 20 Oca 2012, 10:07

sorun kronik değil. başımıza gelen her şeye kronik diye yapıştırmak biraz abes olur ve aracın piyasa değerini düşürüyor. nihayetinde araç alacak kişi internetin nimetlerinden faydalanaıyor bu siteleri araştırıyor.

su karışması var ise bu kadar km yapabilirsiniz ancak motoru ciddi manada yıpratmış olabilirsiniz.

aracınız contası deforme olmuş olabilir yada yakmış olabilir.

en kısa sürede yaptırmakta fayda var.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti C@GL@R » 20 Oca 2012, 10:11

köpüklenmenin birkaç nedeni olabilir şuan bende leon var aracın yağ değiştirme zamani geldi de geçti köpüklenme oluyor yağınızı en son ne zaman değiştirdiniz? yeni yağda yapacağını sanmıyorum
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti skodahastası » 20 Oca 2012, 10:14

alirıza yazdı:yaga su karıştıysa aşırı köpürme ve kremleşme oluyor.istersen başka bir yere de göster bu şekilde fazla kullanma...

+1000
FABİA RS SEVGİSİ-SKODA HASTASI-ELEGANCE HAYRANI

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
2004 SKODA OCTAVİA 1.6 AMİBANTE PLUS(ESP FALAN HERŞEY VAR):(satıldı)
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: KERİM
Arabanız: 2012 Skoda Yeti Konfor paket +siwing+siyah tavan

İleti hetepe » 20 Oca 2012, 10:28

+1
her arabada yaşanabilecek bir sorundur, antifiriz öncelikle tespit ettiğiniz gibi dış borulardan kaçıyorsa azalan sıvı nedeniyle hararet kesinlikle yükselir.
uzun yolda kremleşmenin kalmaması sabit devirde uzun süren yağ devirdaiminden dolayı olabilir.
Uzun yolda rüzgarı fazla aldığından hararet sorunu yaşamamış olabilirsiniz.
.Ama üst kapak contasında mutlaka bir sorun var bence, bu şekilde fazla gitmez zaten yakında kokusu çıkar...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti hakanerdogan » 20 Oca 2012, 10:54

Uzun yolda köpüklenme yapmayıp, kısa mesafede yapmasının nedeni;

Kısa mesafede yağ bloktan önce ısınır. Blok soğuk ve yağ sıcak iken istop edildiğinde içerden terleme yapar. Sıcak nefesiniz nasıl soğuk cama çarpınca buğulanmaya müteakip nem doğuruyorsa, bu da aynı şekilde içerden nemlenme yapıyor ziyadesiyle ve o nem yağa karışıyor. Hele ki yağ da biraz adiyse iyicene köpürür bu havalarda. Aracınızın genleşme tankını takip edin, su eksilmiyorsa vadeli kullanımda conta sağlamdır.

Uzun yolda olmamasının nedeni blok ve yağın yakın sıcaklıklarda kalmasıdır.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti gokhangokhan » 20 Oca 2012, 11:18

aracımın yagını yeni degiştirdim yaklasık 2000 oldu castrol magnatec onceki yagımda aynı markaydı.insallah conta sorunu cıkarmaz cumartesi bakcaz fakat sıkıntı her ustanın aynı kanıya varamaması yani biri olus derken diğerinin olmamıs demesi butun mesele ortak bi cvb verememeleri
gokhangokhan
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 20 Oca 2012, 11:28

Yazın bu durumla pek karşılaşmıyoruz.Genelde kışın karşılaşılan bir durum.
Şimdi conta yanık olsa yağa su karışsa yazında aynı durum oluşur.
Kendi aracımdan örmek verirsem kışın havalar bu kadar soğumadan önce az bir miktar oluşuyordu.
Sıcaklık - 4'leri görmeye başladığında kapakta kremsi oluşum başladı.
En fazla katettiğim mesafe gidiş dönüş 15 km.O da 2 günde bir.

Dolayısıyla gerekli açıklamayı Hakanerdoğan arkadaşımız yapmış.Motor bloğu soğuk yağ sıcak.

Ama yaz kış aynı durumla karşılaşıyorsanız.Motor yağ çubuğunu çektiğinizde yağ kremsiyse.Sıvı genleşme kabında da yağ varsa .O vakit aracınızda conta problemi olabilir.

Kapağımda soğuklarda kremsi oluşum var.Yağ çubuğunu çekince tertemiz yağ var.Sıvı genleşme kabımda antifirizli saf su var.Dolayısıyla sorun etmiyorum.Yağ çubuğum kremsi ve genleşme kabım yağlı olsaydı o vakit sorun ederdim.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti gokhangokhan » 20 Oca 2012, 12:48

yazın hiç böyle bi sorunla karsılasmadım soguklar baslayınca gormeye basladım diyebilirim antifiriz suyuna ve dedğiniz gibi yag cubugunuda kontrol etcem bakalım ne var.
gokhangokhan
CLASSIC
CLASSIC

İleti narec » 20 Oca 2012, 21:52

kış mevsiminde olması muhtemel. hakanerdogan arkadaş güzelce açıklamış.
BU İMZA MAHKEME KARARI İLE İPTAL EDİLMİŞTİR.

Karar No: 2001 / 154 HP

Yüksek Dağın Karı Çok Olur.
Kullanıcı avatarı
narec
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Sivas
Arabanız: Skoda Forman 135L idi :)

İleti orthosis » 21 Oca 2012, 15:07

eğer motor yağa su karıştırıyorsa ki ben öyle motor gördüm yağ resmen tahin gibi oluyor. benim 1.6 felicia da terleme yapıyor. 1.4 75 bg fabia yapmıyor. yağa su karışışıp karışmadığını anlamanın en iyi yolu yağ çubuğunu çek peçeteye sil peçetede yağlı kısmın hemen yanında antifiriz rengine göre renklenme olursa yağa su karışıyor demektir. yoksa çok takılacak bir durum değil. daha dün tamircimde wv boranında kremlendiğini gördüm. önceki aracımız formanı 18 yıl 280000 km kullandıktan sonra ondada kremleme mevcuttu ama kesinlikle yağa karıştırma yoktu.
orthosis
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Isparta
Arabanız: skoda fabia I-skoda felicia 1.6

İleti sucan » 21 Oca 2012, 16:34

yağ çubuğunu çek en uç noktada yağın olduğu yerde de köpürme varsa vakit kaybetmeden ustana git eğer yağın kendinde yoksa çokta sorun etme kış aylarında ola bilecek bir şeydir bu içim rahat etsin dersen gene ustana göster fakat önemli bir sorun çıkmayacaktır.
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti LiLPlayya » 21 Oca 2012, 18:46

hakanerdogan yazdı:Uzun yolda köpüklenme yapmayıp, kısa mesafede yapmasının nedeni;

Kısa mesafede yağ bloktan önce ısınır. Blok soğuk ve yağ sıcak iken istop edildiğinde içerden terleme yapar. Sıcak nefesiniz nasıl soğuk cama çarpınca buğulanmaya müteakip nem doğuruyorsa, bu da aynı şekilde içerden nemlenme yapıyor ziyadesiyle ve o nem yağa karışıyor. Hele ki yağ da biraz adiyse iyicene köpürür bu havalarda. Aracınızın genleşme tankını takip edin, su eksilmiyorsa vadeli kullanımda conta sağlamdır.

Çok güzel açıklamış. Ek olarak ta Castrol daha çok köpük yaptırıyor. Tecrübe ile sabittir. Mobil kullanın.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti gokhangokhan » 21 Oca 2012, 22:15

bugun ustaya göstercektim gidemedim malesef ama bi kac durumu gözledim aracım suyunda yaglanma yok yani su haznesine baktım ustunde en ufak bi yag işareti yok fakat cubugu cektiğimde hafif beyaz krem gibi bir sey görünüyo azda olsa sanırım korktugum basıma gelcek ne dersiniz?
gokhangokhan
CLASSIC
CLASSIC

İleti scania_seat_skoda » 03 Şub 2012, 00:03

hakanerdogan yazdı:Uzun yolda köpüklenme yapmayıp, kısa mesafede yapmasının nedeni;

işte bu ;)
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir