TDI Yüksek Yakıt Tüketimi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

TDI Yüksek Yakıt Tüketimi

İleti Fabia_Yalçın » 16 Ağu 2007, 04:45

Arkadaşlar öncelikle merabalar herkese. Bildiğiniz üzre 2006 Ambiante tdi 80 hp kullanıyorum. Aracımı 3 aydır kullanıyorum ve normalinden aşırı fazla yakıt yakıyor (ŞEHİR DIŞI 150 BİN LİRA-6 LİTRE,,,ŞEHİR İÇİ 180 BİN LİRA-7,5 LİTRE) . Daha önce forumda bu konuyu dile getirdim ve özellikle HAKANERDOĞAN kardeşimize ilgisi için teşekkür ediyorum. Ama yalvarırım bu aşırı yakıt yakmanın sebebi ne olabilir teknik bilgiye sahip olan arkadaşlar beni bilgilendirsinler. Servisime götürünce bilgisayara takıyorlar ve bi sorun yok diyorlar. Çıldıracağım ya sorun neden kaynaklanır acaba, şamandıramı, motor mu, turbodanmı, neden olabilir acaba, Yakıtı en kaliteli istasyondan alırım, Aracımın bakımlarını düzenli yaparım,  Ama emin olun kullanımdan değil, 10 yıldır araç kullanırım ve sürüşüm çok yumuşaktır. ARKADAŞLAR NOLUR BU KONUDA BANAYARDIMCI OLACAK FİKİR, TECRÜBE VE DÜŞÜNCELERİNİZİ BEKLİYORUM.

Fabia_Yalçın
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 16 Ağu 2007, 05:41

ya şimdi o kadar çok ihtimal olabilir ki eğer sorun motorda değilse... şehir dışı 6 litre... çok anormal... lastik basınçlarınız normalse, 2500 devirde vites yükseltiyorsanız, ki 3500 de bile yükseltsen 6 litre yakmaz uzun yolda.

servis zaten arabadan kaynaklı bi sorun olunca bişi yok der. ama sizden kaynaklı (para kazanabilecekleri) bi sorun olunca her şeyi bulurlar.

bana sanki motor normalden fazla yakıtı çekiyormuş gibi geliyor. yani bi ayarsızlık olabilir. özellikle bilgili abilerim sabah okuyunca bişey yazarlar.

mesela arabanın başından sizi bu konuda şüphelendirecek bir şey geçtimi?

ilk sahibimisiniz?

rölantide motor 90 dereceyken anlık tüketiminiz nedir?

ön düzende bozukluk oldurabilecek bişi oldu mu?

arabanın hakkında kısaca bilgiler verin foruma paylaşın. eminimki bişeyler yazılır, yardımcı olunur.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Fabia_Yalçın » 16 Ağu 2007, 05:50

Kardeş arabamın ilk sahibi değilim, ikinci sahibiyim. Önceden önden bir kazası var arabanın ama önemli bişey değil. airbergler bile açılmamış. ön tampon ve kaput değişmiş. Ama bunun nasıl bir etkisi olabilirki. Gerçekten bu araba çok fazla yakıyor. BU KONUDA İNŞALLAH BU FORUMDA ABİLERİMİZ BANA YARDIMCI OLACAKLARDIR.

Fabia_Yalçın
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 16 Ağu 2007, 06:05

[quote="Fabia_Yalçın"]

Kardeş arabamın ilk sahibi değilim, ikinci sahibiyim. Önceden önden bir kazası var arabanın ama önemli bişey değil. airbergler bile açılmamış. ön tampon ve kaput değişmiş. Ama bunun nasıl bir etkisi olabilirki. Gerçekten bu araba çok fazla yakıyor. BU KONUDA İNŞALLAH BU FORUMDA ABİLERİMİZ BANA YARDIMCI OLACAKLARDIR.

[/QUOTE]

abi sen motor sıcakken rölantideki anlık tüketimini bi ara yaz.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Fabia_Yalçın » 16 Ağu 2007, 06:26

O DEDİĞİNİ NASIL ÖLÇECEM KARDEŞ, ORANI YOL BİLGİSAYARINDAN MI SÖYLİYCEM, NEKADAR SÜRE BAKCAM MESELA, BİRAZ DAHA AÇIKLARMISIN, NE ŞEKİLDE ÖLÇÜP YAZCAM
Fabia_Yalçın
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 16 Ağu 2007, 06:55

[quote="Fabia_Yalçın"]O DEDİĞİNİ NASIL ÖLÇECEM KARDEŞ, ORANI YOL BİLGİSAYARINDAN MI SÖYLİYCEM, NEKADAR SÜRE BAKCAM MESELA, BİRAZ DAHA AÇIKLARMISIN, NE ŞEKİLDE ÖLÇÜP YAZCAM[/QUOTE]

arabayla işin olduğu bi vakit, yada boş bi zamanında arabayı çalıştır. biraz sür bi 15 dk falan. hararet göstergesi tam dik konuma ulaşınca yani 90 derece olunca arabayı sakin bi yere çekin, durun. vitesi boşa alın. motor rölantide iken yol bilgisayarından ortalama değilde; anlık yakıt tüketimini gösteren yere gelin silecek kolundaki düğmeyle. oradaki değere bi bakın bakalım.

ha birde sizin için bir kaç bişey yazayım.

Araba niye çok yakar???

Sürücüye bağlı sebepler:

-sinirli ve aceleci olmak

-aracı uzun süre düşük devirde (rölantide) çalıştırmak

-uygun vites seçiminde zaman kaybetmek

-aşırı hız yapmak

-ani duruş ve kalkşlarda bulunmak

-camlar açık kullanmak

Motora bağlı sebepler:

-hava filtresinin tıkalı olması

-egzost un tıkalı olması

-karbüratör, buji ve platinlerin ayarsız olması

-yakıt pompası ve enjektörün ayarsız olması(dizelde)

-motorun diğer sistemlerinin bakımsızlığı

Araca bağlı sebepler:

-lastik hava basınçlarının düşük oluşu

-frenlerin sıkı oluşu

-ön düzen ayarlarının bozuk oluşu

-aşırı yük......

bu bilgileri elimdeki bi kaç kitaptan buldum. kitaptan yazdım yani alıntıdır.

siz bunlardan şüphelendiklerinizi bi daha gözden geçirin.

bu gece çook kitap okudum uyusam iyi olurSleepy

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 16 Ağu 2007, 06:56

elimden gelen budur. bir nebze yardımcı olabildiysem ne mutlu bizlere...

umarım probleminizi yakın zamanda halledersiniz. bakalım diğer arkadaşlar ne diyecek.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti acer1610 » 16 Ağu 2007, 20:42

muhtemelen aracın çekişi cok iyi dir ..niye derseniz  sizin arabada eger gözle görülen bişey yoksa (bu arada km niz kaç binde).sizin arabanızda pompa enjektör denilen   enjektör varsa bu tipler VW lere özel sadece VW araçalarında olan enjektör tipidir bunlarda genelde enjektörün memelerinde aşırı kurumlaşma oluşur (yüksek basınçtan dolayı ) buda memelerde deliklerin küçülmesine sebep olur ..araç çekişten düşer vesaire vesaire ..serviste biliçsizce sökülen bu enjektörlerin memeleri (almanca düse leri) kurum laşma yapan püskürtme delikleri tel fırça ile temizlenip tekrar yerine takılır ..cok hassaas olan bu deliklerde bu işlem sonrası büyüme olur buda yakıt sarfiyatının artmasına sebep olur..

acer1610
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti PİCK-UP » 17 Ağu 2007, 02:29

BNM BABAMDA 2006 VW MODEL TRANSPORTER LWB(uzun şa

si)CİTYVAN VAR. 130 BG(beygir) 5+1 SENİN ARABADAN AZ YAKIYOR.. şehir dışı 100 km/h(6,3 lt) şehir içi(6,7) yakıyor... MÜKEMMEL DEMİ????
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti burutekin » 17 Ağu 2007, 13:13

arabanıza carbon clean yapın dizele yapılıyomu tam emin değilim ama benzinlilerde harika sonuç veriyo birde bosh yetkili serviste aracınızı inceletebilirsiniz
burutekin
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir