FREN SORUNU

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FREN SORUNU

İleti lazianke » 16 Ağu 2007, 14:27

dün arabamı köye çıkması için enişteme vermiştim. dönerken bir yerde durmuş. sonra arabayı çalıştırmış fakat 3000 devre kadar gaz vermesine rağmen 30 cm gidip sönmüş ve kaldıramamış. indiğinde önden balata kokusu varmış. 1 saat kadar bekledikten sonra arabayı normal olarak sürmüş ve bana getirdi. geldiğinde de ön  diskler çok sıcaktı.sonra ben çorumdaki gençler otodan ustamı arayarak sordum. çok fren kullanıldıysa hava da sıaksa şişebilir ama en iyisi lifte kaldırıp sıkışma olup olmadığına bak varda hangilerinin sıkışık olduğunu bildir. sağ ön sol arka ise merkezdendir dedi.(tersi de olabilir) lifte kaldırıp tekerlerin dönüşlerini kontrol ettik. normal dönüyordu. sıkışma yoktu.

bugün kısa mesafeli sürüşlerden sonra kontrol ediyorum.ısınma oluyor ama açıkçası ne kadarı normal ne kadarı fazla bilmediğim için yorum yapamıyorum.
fren balataları sıkışmış olabilir mi? hangi nedenlerden kaynaklanır? yorumlarınızı bekliyorum...

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti AV-2006 » 16 Ağu 2007, 15:33

Hocam enişten uzun süreli fren kullandıysa normal.Zaten havalarda çok sıcak.Frenler sıkışmış olsa araba akarında gitmez zaten.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti hakanerdogan » 16 Ağu 2007, 17:16

hocam bence şöle olmuş, enişteniz çok fren kullanmış, frenler sıcaktan diske yapışmış, yani sıkışmış. fakat enişteniz 1 saat bekleyince soğuyup büzüşünce normal halini almış. zira frenlerin sıkıştığı arabanın kalkmamasından belli oluyor.

mesela dönerken yokuş aşağı bir yoldan geliyorsa boşa alıp ayağı hep frende indi ise olabilir.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lazianke » 16 Ağu 2007, 23:46

kendisi de viteste indiğini fren yapmadığını söyliyor fakat benim de aklıma başka bir seçenek gelmiyor. bugün kullandım.herhangi bir sorun olmadı.
ilginize teşekkürler...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti aykuttasdelen » 17 Ağu 2007, 18:10

lifte kaldırılıp bakınca bir sorun bulamadıysanız korkmayın
aykuttasdelen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 17 Ağu 2007, 23:26

durumu,fren merkezine bağlamam için fren disklerini görmem gerek...fren diskleri çene yapmışsa doğrudur F1 nin teşhisi...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 17 Ağu 2007, 23:57

Öyle yada böyle enişteye bir daha fabia falan yok LOL
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

Fabia