Yakıt Tüketimi ve Sarı Musluk Işığı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yakıt Tüketimi ve Sarı Musluk Işığı

İleti prehistorian » 26 Şub 2012, 11:40

Arabamda bir anda yağ gösterge ışığı yandı 2-3 saniye sonra söndü. Araba çalışmaya ve yürümeye devam etti. 10km sonra ışıklarda beklerken araba stop etti. Çalıştırdığımda sarı musluk işareti yanmaya başladı. Arabanın yürüründe giderin de bir sıkıntı yok perf. kaybıda yok gibi. Neden olma ihtimali var arkadaşlar başına gelen var mı?
Araba hafta sonu olduğu için servisim kapalı kullanmam sıkıntı yaşartır mı?

Güvenlik paketi var üstünde. Yakıt tüketimi son güncel zamlar ile yaklaşık 280kuruş civarında şehir içerisinde. Sizlerde durum nedir? 1.2 motorlar da özellikle.

Kullanıcı avatarı
prehistorian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serkan
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia 2008 1.2 YeniKasa

İleti erginbkr » 26 Şub 2012, 12:49

arabanın yağ ışığı yakması ciddi bir durumun göstergesi olabilir...öncelikle yağ seviyesini kontrol edin...motor ikaz ışığınında (sarı musluk işareti) yandığını söylüyorsunuz...arabanızda lpg olmadığını varsayarak söylüyorum bu durumu ciddiye alın...yerinizde olsam arabayı kullanmam ve en yakın tamirci/servise götürüp baktırırım...geçmiş olsun...bu arada aleykümselam ve foruma hoşgeldiniz...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti LiLPlayya » 26 Şub 2012, 13:28

Bir çok nedenle bu ışık yanabilir. Genellikle lambda arızasında yanıyor. Pc ye bağlattırın.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti prehistorian » 26 Şub 2012, 14:50

aleyküm selam aynen üstad :) kusura bakmayın heyecandan selam vermeyi unutmuşum :)

yahu islerim de var tirstim simdi siz boyle diyince. arabamda lpg yok ikinci el aldım. yag pompasini yeni degistirttim alaattinin sihirli lambasi isigi yaniyordu onu degistirince o sonmustu. bir mudettir de o problem yoktu. bu musluk isigini yanmazdan once o alarmi verdi sondu. sonra dedigim gibi 10km sonra araba stop etti ve bu isik yandi. beni rahatlatin ustadlar :) bisiy olmaz diyin.

ayrica ek bir bilgi :
Bakirkoy omur yolunda bir eleman bana arkadan carpti ama ne tamponda ne de baska bir yerde problem yoktu helallestik gitti arkadas. acaba onun carpmasinin etkisi olabilir mi? hos en az o carpmanin ustunden 20-30km sonra bu problem basima geldi.
Kullanıcı avatarı
prehistorian
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 26 Şub 2012, 18:22

Araca arkadan darbe varsa ekzos borusu yerinden oynamış ve manifolt bağlantısında da bir sorun-oynama- boşluk oluşmuştur.

Bu da oksijen sensörlernin ölçümüne etki yapıp arıza göstertmştir.

Aracın ekzosunu kontrol ettirip bilgisayarla ölçüm yaptırın.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti stopdan » 26 Şub 2012, 22:52

allatının sihirli sarı lambasıı neysede adı EGR walfi :) benımde octinin kı arızalandı sıfırını aldım taktım kendım yakıt tassarufu sağladı we cekişte arttı faydası cok bılgınıze
stopdan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serkan TOPDAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia A5 ambiante

İleti prehistorian » 27 Şub 2012, 12:04

aracı servise bıraktım bakalım günahı neymiş aracın göreceğiz. tırsıyorum. ben yakıt tüketiminden memnun değilim aslında. 1.2 motor 170 e doldu 40lt şuan 300km oldu ve yarım depodan daha az. ne kadar daha gider kesitremiyorum. bu işin optimali nedir ? yada senin değiştirdiğin egr valfi ne kadar fark ettirdi ve fiyat ne üstadım?
Kullanıcı avatarı
prehistorian
CLASSIC
CLASSIC

İleti stopdan » 27 Şub 2012, 17:14

anlaşılacak kadar fark war hocam %20 %25 diyebilirim kesinlikle çekişide artıcaktır emin ol.birde ben kendim taktım egr yi 200 tl ye aldım ankaradan biraz ucuza getirdim senin fabişinkini bilmiyorum 19.stdi 105 kw octavia 200 tl
stopdan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serkan TOPDAN
Arabanız: Octavia A5 ambiante

İleti prehistorian » 29 Şub 2012, 12:02

Serviste arabamı bilgisayara baglayip isigi sondurduler. Birsey gozukmuyor dediler bilgisayarda da. Tekrar yanarsa gel bakalim dediler. suan icin bir problem yok gibi duruyor. bakalim mevlam kayira.
Kullanıcı avatarı
prehistorian
CLASSIC
CLASSIC

İleti yabani » 29 Şub 2012, 12:50

Aracınız kış şartlarında şehiriçinde ve benzinde km'de 28 krş yakıyor ve siz yakışından memnun olmadığınızı mı söylüyorsunuz?

benzini 4,38'den aldığınızı hesaplasak 100 km'de 6,3 Litre tüketiyor olursunuz ki, şehiriçi rakam için fazlasıyla düşük, yada siz şehiriçi diyorsunuz fakat otoban/çevreyolu'ndan vitesi 5'e atıp hiç değiştirmeden öyle geliyorsunuz.
Dediğiniz rakamı Ankara'da şu sıralarda LPG'li araçlar yakalayamıyor.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti bora-feat » 01 Mar 2012, 19:25

Bir arac motor ışığı neden yakar size 3-4 tane sebebini söyleyebilirim çok anlamsız çok manasız sebeplerde var ama onlar yüzünden bile yakıyo
1-lastik değişimi yaparken krıkoya kaldırınca yakar
2-çukurdan sert geçersen veya kasisten hızlı geçersen sarsıntıdan
3- bujilere su kaçar ondanda yakar
4- hava akış sistemi yetersiz oksijenden (DEBİMETRE)
bora-feat
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa yılmaz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: oktavia

İleti prehistorian » 03 Mar 2012, 22:50

ışığı söndüreli 60-70km oldu henüz halen ışık yanmadı. bora-feat hocam bilgilendirme için teşekkürler. ben bana arkadan çarpan elemana kabahat buluyorum sağlam vurdu ama arabaya bişiy olmadı. bişiyleri yerinden oynattı. yada motora bir pislik geldi yakıttan kaynaklı stop etmişti sonra arızaya döndürümüş olabilir beyni. ihtimaller ihtimaller..
Kullanıcı avatarı
prehistorian
CLASSIC
CLASSIC

İleti my_lord » 03 Mar 2012, 23:48

kronik sorun sarı musluğun bence tek bir sebebi var yakıt yakıt yakıt...yaklaşık 6 aydır aynı yerden alıyorum gazı, benzini.Kendisi üst kat komşum olur temiz adamlar benzincim Allah var.Sadece bir kere uzun yolda başka yerden aldım 2 km sonra yandı yine lamba.dönüşte yine komşudan aldım gazı ve hiçbir sorun kalmadı.Yani bence en büyük sebep yakıttır.sonuçta o lamba egsozdan çıkan gazı kontrol ediyor ve uyarıyor.bujilerin yeniyse, hava filtren temizse en büyük sorun yakıttır.
my_lord
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet yıldırım
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia 1.6 Ambiente

İleti prehistorian » 04 Mar 2012, 12:52

Umarım yakıttır. Göreceğiz bakalım neymiş derdimiz. Aslında şimdi söylediğiniz daha da kuvvetleniyor. Her zaman yakıt aldığım yerden almadım bu yakıtdan olma ihtimalinide kuvvetlendiriyor. Aksaraydan aldım yakıtı. Normalda hiç tercih ettiğim bir yer değildir ama işte ışık yanınca aldım. Bakalım eski yerden aldığımda böyle bişiy olacak mı göreceğiz. bir de yakıt katkısını kökleticem fullemeden önce.. o zaman görürüz herhalde..
Kullanıcı avatarı
prehistorian
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir