Fabiada rolantide ve araba sollarken gazı köklediğinde araba

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabiada rolantide ve araba sollarken gazı köklediğinde araba

İleti enfraruj » 12 Mar 2012, 19:20

Slm arkadaşlar...
2005 model fabia 1.2 combi htp 68 beygir gücünde yaklaşık 5 senedir kullandığım arabamdan çok memnundum ve bana hiçbir sorun çıkarmamıştı taki 100 bin klm bakımına (bursada servise götürdüm adını vermeyeceğim) götürüp ,ateşleme bobinlerini değiştirene kadar .Sonrasında arabamdan soğudum çünkü 3 adet ateşleme bobinini ve 3 adet bujiyi servis sıfır ve orjinalleriyle değiştirmesine rağmen arabam her gaz verişimde ,kırmızı ışıkda duruşlarımda ve araba sollarken titreme ve gaz kesmesi yapıyor sanki arabayı tutan bir kuvvet varmış gibi akabinde servise defalarca gitmeme rağmen hala arızam giderilmiş değil , başına bu tür arıza gelmiş yada konu hakkında deneyimi olan arkadaşlardan acilen yardım ve öneri bekliyorum , dahada olmazsa arabamı elden çıkarmayı ve birdaha sırf servisden dolayı fabia almamayı düşünüyorum...herkeze kazasız belasız araba sürüşleri dilerim....!

enfraruj
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Mükremin Öztürk
Nereden: Bursa
Arabanız: FABİA

İleti enfraruj » 12 Mar 2012, 21:01

Anlaşılan fabiası olan arkadaşlar böyle bu durumla karşılaşmadılar ....kimsenin karşılaşmasını istememde kötü bir durum düşünün yani 5 sene kullandığınız tık bile demeyen araba 100 bin klm bakımı için servisine götürdüğünüzde ve ateşleme bobinlerini değiştirdinizde artık kullanamaz hale geliyorsunuz..??
enfraruj
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mustklc » 12 Mar 2012, 21:44

muhtemelen yanlış buji taktılar. başka servise git bence
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti yabani » 12 Mar 2012, 22:10

Sanki oksidasyon sorunuymuş gibi geliyor kulağa. ateşleme bobini sökülüp soketlerdeki pin'lerin bir elden geçirilmesi sorunu çözebilir. Pin'ler oksitlendiğinde ki bu genelde bir parça takılı değil, boşta beklerden olur, aynı sıfır parçanın rafta beklediği gibi, oksitli pinler üzerinden oksidasyon yüzünden ya hiç akım geçmez, yada karşılaşılan direnç yüzünden olması gerekenden daha az akım geçer.

Birbaşka ihtimal'de şudur ki: ateşleme bobini denilen şey aslında basit bir trafodur. cep telefonu şarjınızın 220 volt'u 5 volt'a düşürmesi gibi, fakat tam olarak tersini yapar ve voltajı binlerle ölçülebilen şekilde yükseltirki, buji tırnak aralığında ark gerçekleşebilsin. Ark'ın gerçekleşebilmesi için sadece voltajın yükselmesi yeterlidir fakat ateşlemenin iyi olabilmesi için bu voltajın bir miktar akım taşıması gerekir. eğer trafomuz yani burada ateşleme bobinimiz olması gerekenden daha ince bir kablo ile sarıldıysa, yada sarıldığı kablo üzerindeki yalıtkan malzeme sıyrılarak bobin sarımında kısa devre yaptıysa benzeri sorunları yaşayabilirsiniz.

Benim tavsiye öncelikle pin'leri hafif zımparadan geçirmeniz, düzelmezse servisten yeni bir bobin ile deneme yapmalarını talep etmenizdir.

Düzenleme: Öncelikli ihtimal Mustafa Bey'in belirttiği gibi buji'dir.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti enfraruj » 13 Mar 2012, 00:39

Eyvallah ilgilenen arkadaşlara yarın servise çekip bi baktırayım ..Ama bujiler kontrol edilmişti ornijal buji takılmıştı artı bobinlerde garanti kapsamında 2 şer sefer değiştirilmişti.....yinede tekrar gideyim en azından garantisini doldurmadan para ödemek zorunda kalmayız..
enfraruj
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir