İADE ALIRLAR MI?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İADE ALIRLAR MI?

İleti aydna » 25 May 2006, 21:03

Merhaba Arkadaşlar ,

Ben bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum,

Bir tanıdığım şubat 2006 ta skoda fabia aldı. Aldıktan 2 gün sonra aracı çalışmadı aküsünde bazı problemler olduğu söylendi.(Tam şarjlı akü 2-3 saat içinde bitiyordu) Yaklaşık 5-6 gün içerisinde araç 3 defa servise çekildi. aracın içerisinde kilitli kaldı(elektrik olmadığı zaman kapılar içerinde açılmıyormuş)...vs..vs. Bu problemler yaşandığı zaman aracın değiştilmesi talebimiz olmuştu fakat servis bunun mümkün olmadığını söyledi. en sonunda araç bir 10 gün serviste kaldıktan sonra bize teslim edildi ve bir daha sorun yaşanmayacağı söylendi. Hatta İstanbul Yüce OTO dan bir zat tekrar arızalanması durumunda yeni araç vereceği sözünü söylemişti. Daha sonra yalan olduğu ortaya çıktı. Şimdi araçta yine benzer sorunlar başladı. Servise hakkımızı bu sefer arayacağımızı söylediğimizde 2 yıl bakımlarının ücretsiz yapılması gibi tekliflerde bulundular.

Biz şimdi gerekli yerlere müracaatımızı yaptık ve paramızın iadesini istedik. Sizce bu olayda başarılı olma şansımız nedir. Bu konuda görüşlerinizi almak istedim. Hepinize şimdiden teşekkürler

"Bu arada yazı biraz uzun oldu.. kusura bakmayın artık"

Kullanıcı avatarı
aydna
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Sedan

İleti hayri » 25 May 2006, 23:30

Konuyla ilgili pekte hukuki bir bilgim yok ama aldığınız ürünün hatalı yani ayıplı çıkması para iadesi yapılması için kesinlikle geçerli bir sebep.Bu aracı aldığınız acentanın işine gelmeyebilir bu yüzdende size zorluk çıkarta bilir ancak hukuki yolla bunu halledebilirsiniz.Araba gibi yüksek ücretli bir üründe böyle bir durumla karşılaşmadım ama çeşitli bilgisayar parçaşı,elektronik alet ve beyaz eşyada malın ayıplı çıkması sonucunda para iadesi yaptırdım yada sağlam yeni bir ürün ile birebir değiştirme yaptırdım.Sonuçta elinizde tüm belgeleriniz var ise ve hukkuki yöntemlerle hakkınızı savunursanız paranızı geri alabilir yada yeni bir araç ile değiştirmelerini sağlayabilirsiniz.Ama keşke bu kadar beklemseydiniz yeni aldığınız bir malın bozuk çıkması durumunda tüketicinin cayma hakkı vardır ve hemen para iadesi yapılmak kanuni olarak gereklidir(en azından beyaz eşya benzeri ürünlerde böyle).

Umarım herşey beklediğinz gibi gelişir ve paranızı geri alırsınız....

hayri
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 26 May 2006, 03:41

Bu linke bir gözatabilirsiniz

http://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=6609

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti aydna » 18 Eyl 2007, 23:13

Açmış olduğum konunun sonucu olarak yazmak istedim .. (Türkiye'de bu gibi işler biraz zaman alıyor bildiğiniz üzere). Bugün Mahkeme sonuçlanmış; maalesef yasal faizi hariç, ödemiş olduğumuz paranın iadesine karar verilmiş. Banka kredisiyle alınmış olduğu için bu zamana kadar bankaya ödediğimiz paralar boşa gitmiş oluyor. :(    Faiz için Temyize gitme hakkımız açık,  bakalım ne olacak ...       

Kullanıcı avatarı
aydna
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 18 Eyl 2007, 23:33

geçmiş olsun mu diyelim gözünüz aydın mı diyelim iaiırdım doğrusu...
keşke aracınızı yenileselermiş. en azından faiz boşa gitmemiş olurdu.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti suppiluliuma » 19 Eyl 2007, 01:45

Bu dava Avrupa'da görülseydi hüküm böyle mi olurdu acaba? Hiç sanmıyorum. Maalesef Türkiye'de adalet mağdurdan yana pek işlemiyor. Angry
Artık ne koparsan kardır, geçmiş olsun.
suppiluliuma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aytekin041 » 19 Eyl 2007, 02:59

[quote="suppiluliuma"]Bu dava Avrupa'da görülseydi hüküm böyle mi olurdu acaba? Hiç sanmıyorum. Maalesef Türkiye'de adalet mağdurdan yana pek işlemiyor. Angry
[/QUOTE]
sonuna kadar haklısın

bu arada arkadaşım  geçmiş olsun

aytekin041
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 19 Eyl 2007, 03:16

Faizi de alırsın. araç alma saikiyle parayı oraya bağladığın için parayı ilk ödediğin günden ahkeme kararına kadar ki kısmı bal gibi alırsın. Hakimin biraz azizliğine uğramışsınız. Ancak faizden neyi kastettiğini de bilmiyorum açıkçası. Son tavsiyem hukuki yola devam Hatta bu süreç boyunca araba ilgili ihtiyçlarını tam yerine getiremediğin için buna ilişkin mağduriyetlerin parasal bedelini bilirkişi aracılığıyla tespit ettirmek kaydıyla (bu da mahkemeye tekrar başvurmanla olur) bunu da alrısın. Ancak Bu tür olaylar ülkemizde avukat aracılığıyla takip etmen halinde bile 1 yıl gibi bir sürede sonuçlanıyor.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 19 Eyl 2007, 07:24

[quote="suppiluliuma"]Bu dava Avrupa'da görülseydi hüküm böyle mi olurdu acaba? Hiç sanmıyorum. Maalesef Türkiye'de adalet mağdurdan yana pek işlemiyor. Angry
[/QUOTE]
hiç unutmam hakkım olan yolluğu alabilmek için mahkeme ile uğraştım.mahkemeye başvurduktan sonraki 2. ayda herkese geri ödeme yapıldı.bizim 100 ytl lik mahkeme masrafı bir yıl sonra 80 ytl olarak geri döndü. gel de hukuk düzenine güvenSmile
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti 10TOPRAK » 19 Eyl 2007, 13:15

Türkiyede adalet  - sıfır....
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti serkan82 » 19 Eyl 2007, 18:54

serkan82
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti real81 » 19 Eyl 2007, 23:11

geçmiş olsun . allahtan anaparayı kurtarmışsın. hukuk malesef ülkemizde yavaş ve yanlı işliyor. benim bi davam var  2003 yılından beri sürüyor ( sebebi ise davalı tarafın abisi 2 dönemdir milletvekili )
real81
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aydna » 20 Eyl 2007, 21:36

Herkese Teşekkürler, haliyle tamam mı devam mı diyecek olan arkadaşımın kendisi ... Uzun süreceğinden ve kaybı durumunda şuanki durumdan daha kötü bir sonuçla karşı karşıya kalmaktan , çekiniyor haliyle.. ama kararını verdiği zaman sizlere de açıklarım.

Kullanıcı avatarı
aydna
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti silverline93 » 20 Eyl 2007, 21:39

park halinde arabama vurup kaçtılar polis tutanak tutmaya bile gelmedi iç işleri uyuyor
silverline93
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir