Kronik Fabia Sorunu Hakkında Yardım İstemi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kronik Fabia Sorunu Hakkında Yardım İstemi

İleti ince_murat » 25 Nis 2012, 22:24

Merhaba

Benim bir sorunum var ve sizlerden bazılarının başına da gelmiş olabileceğini düşünerek yardımınızı istiyorum.

2005 Model Fabia Station aracım var ve Lpg'li.

Sorunuma gelince!

Aracım yaklaşık 6 aydır trafikte durduğumda belli aralıklarla stop ediyor bazen devir dalgalanması yaşıyorum. Çok dur kalklarda EPC ışığı yanıyor. Aracı kapatıp açtığımda EPC yanmıyor ama sonrasında trafikte gene yanıyor bazen ilk çalıştırmamda da yanıyor. Bazen de çalıştırmakta sorun yaşıyorum.

Son tamiratta yapılanlara gelince

Frenle pedalının altında ki parça 2 defa değişti ilki yan sanayiydi sonra gene aynı sorunlar baş gösterince orjinali ile değiştirdiler ve ayrıca Yakıt sensörünüde orjinali ile değiştirdiler.

Sonrasında ise

Aracın çalışma sorunu bir daha olmadı fakat 2 hafta sonra bu sefer EPC ışığı sürekli yanmaya başladı. Önceden ilk çalıştırmada yanmazdı şimdi çoğu zaman yanık kalıyor. Stop etme sorunu aynen devam ediyor hatta artmaya başladı.

Bu konu hakkında bir fikri olanlardan ve bu sorunu çözebilecek bir tamirciye yönlendirilmek istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat ince
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti f_conq » 26 Nis 2012, 12:19

hiç boğaz kelebeği temizliği yaptırdınız mı?
Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih
Nereden: Erzurum
Arabanız: Fiesta '11 1.4TX

İleti umutgiray » 26 Nis 2012, 12:32

sente atlatmış olabilirlermi tamir esnasında
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Nereden: Ankara
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti grey_wolf » 26 Nis 2012, 12:48

geçmiş olsun kardeşim ama şu başlıkları açarken saçma sapan şeyler yazmasanız diyorum. ''kronik '' kelimesini oto boka yazıyorsunuz. benim aracımda 50.000 km dir lpg li ve bu bahsettiğiniz sorunlardan hiç biri ile karşılaşmadım çok şükür. Lütfen yazarken sadece kendi aracınıza münferit durumu göz önünde bulunup oyle yazın. sonra insanlar sizin bu başlıkalrınızı netten bulup ona göre yorum yapıyorlar. Neden canım tıkır tıkır çalışan aracımı kötüleyip sanki bir sürü kronik sorunu varmış gibi bir algı meydana getiriyorsunuz anlamıyorum ????

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti hetepe » 26 Nis 2012, 14:19

+1
Ben direksiyon pompası arızasına bile kronik demeye çekiniyorum, birçok insan bilmesine rağmen...
Arıza sizin arabaya özel...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti ince_murat » 26 Nis 2012, 20:32

f_conq yazdı:hiç boğaz kelebeği temizliği yaptırdınız mı?

evet onu daha önce yaptırdım
ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

İleti ince_murat » 26 Nis 2012, 20:33

umutgiray yazdı:sente atlatmış olabilirlermi tamir esnasında

bunu bilmiyorum sormam lazım
ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

İleti ince_murat » 26 Nis 2012, 20:35

grey_wolf yazdı:geçmiş olsun kardeşim ama şu başlıkları açarken saçma sapan şeyler yazmasanız diyorum. ''kronik '' kelimesini oto boka yazıyorsunuz. benim aracımda 50.000 km dir lpg li ve bu bahsettiğiniz sorunlardan hiç biri ile karşılaşmadım çok şükür. Lütfen yazarken sadece kendi aracınıza münferit durumu göz önünde bulunup oyle yazın. sonra insanlar sizin bu başlıkalrınızı netten bulup ona göre yorum yapıyorlar. Neden canım tıkır tıkır çalışan aracımı kötüleyip sanki bir sürü kronik sorunu varmış gibi bir algı meydana getiriyorsunuz anlamıyorum ????

kesinlikle haklısın yanlış bir kelime kullandım. Arabamdan fazlasıyla memnunum zaten bu sorunları halledebilirsem çok daha mutlu olacağım yalnız senin km düşük benim ki 2 katını geçti sorun 100.000 km ye yaklaşınca başlıyor zaten parçalar yavaş yavaş eskimeye başlıyor...
ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

İleti ince_murat » 26 Nis 2012, 20:38

hetepe yazdı:+1
Ben direksiyon pompası arızasına bile kronik demeye çekiniyorum, birçok insan bilmesine rağmen...
Arıza sizin arabaya özel...

bak bu da bende yok işte :))
ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

İleti ince_murat » 26 Nis 2012, 21:23

ince_murat yazdı:Merhaba

Benim bir sorunum var ve sizlerden bazılarının başına da gelmiş olabileceğini düşünerek yardımınızı istiyorum.

2005 Model Fabia Station aracım var ve Lpg'li.

Sorunuma gelince!

Aracım yaklaşık 6 aydır trafikte durduğumda belli aralıklarla stop ediyor bazen devir dalgalanması yaşıyorum. Çok dur kalklarda EPC ışığı yanıyor. Aracı kapatıp açtığımda EPC yanmıyor ama sonrasında trafikte gene yanıyor bazen ilk çalıştırmamda da yanıyor. Bazen de çalıştırmakta sorun yaşıyorum.

Son tamiratta yapılanlara gelince

Frenle pedalının altında ki parça 2 defa değişti ilki yan sanayiydi sonra gene aynı sorunlar baş gösterince orjinali ile değiştirdiler ve ayrıca Yakıt sensörünüde orjinali ile değiştirdiler.

Sonrasında ise

Aracın çalışma sorunu bir daha olmadı fakat 2 hafta sonra bu sefer EPC ışığı sürekli yanmaya başladı. Önceden ilk çalıştırmada yanmazdı şimdi çoğu zaman yanık kalıyor. Stop etme sorunu aynen devam ediyor hatta artmaya başladı.

Bu konu hakkında bir fikri olanlardan ve bu sorunu çözebilecek bir tamirciye yönlendirilmek istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Benim buradaki en büyük sorunum sürekli EPC ışının yanmasıdır. Buna bir türlü çözüm bulamadık.
ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

İleti ince_murat » 04 May 2012, 23:07

Epc ile ilgili bana bir fikir verebilecek varmıdır acaba?
ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 05 May 2012, 07:49

Patlak bir ampul, fren, debriyaj müşiri gibi herhangi bir elektrik arızası EPC ışığını yakar.
Kolaydan zora doğru aratın arızayı.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti ince_murat » 05 May 2012, 21:37

Bugün kelebek temizliğini yaptırdım. Fren müşürünü değiştirdiler orjinalini taktırdım daha önce yan sanayi takmışlar bakalım ileriki günlerde ne olacak. sizlerle de paylaşırım.
ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

İleti ince_murat » 03 Tem 2012, 21:40

EPS ışığının yanması tamamen fren müşüründe yan sanayi kullanılmasındanmış. orjinalini gittim kendim aldım taktırdım ve sorun halloldu. demek ki kimselere güvenemeyeceğiz 3 defa aynı şekilde orjinal diye yan sanayi takmışlar. Tabi her EPS sorunu fren müşürü ile ilgili değildir ama benden ki sorun buydu.
Umarım bu sorunu yaşayanlara bir faydası olur.
ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

İleti ince_murat » 22 Tem 2012, 23:52

arabanın stop etme sorunuda halloldu çok basit bir sorunmuş ama tamircinin dikkati sayesinde tabi. çok basit bir ayrıntı beni arabadan soğutmuştu şimdi tadını çıkartıyorum.
ince_murat
CLASSIC
CLASSIC

İleti bersu » 23 Tem 2012, 06:56

ince_murat yazdı:arabanın stop etme sorunuda halloldu çok basit bir sorunmuş ama tamircinin dikkati sayesinde tabi. çok basit bir ayrıntı beni arabadan soğutmuştu şimdi tadını çıkartıyorum.

Neymiş?
Nasıl hallodu paylaşırmısınız?
bersu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erhan ÇAYAN
Nereden: İzmir
Arabanız: YETİ-1,2 DSG 2011

İleti Erdemsah » 24 Tem 2012, 11:20

ince_murat yazdı:Epc ile ilgili bana bir fikir verebilecek varmıdır acaba?

EPC pedal kontrol sistemidir sizin gaz pedalı kelebek boğazına tel ile bağlı deil ve bunun için bir ontrol sistemi yaptılar . EPC ikazı genelde fren müşüründen yanacağı gibi bazende kelebek boğazı veya gaz pedalından kaynaklı bir sorundan yanabilir ç Arıza teşhisi için muhakkak bir arıza teşhis cihazına bağlanmalıdır
Uzman oto skoda özel servisi

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erdem Şahin
Arabanız: Peugeot 206 HDI

İleti yasarcanpolat » 26 Tem 2012, 00:05

selam kardeş bende 2008 ve 2001 model 2 tane var araçlara lafım yok ama servis ler çok zayıf anlamıyorlar belki arıza bulurum taktığıle parça deyışme yoluyla çalışıyorlar bu sözüm her servis için değil tabi benimde geç çalışma problemi var şundan veya bundan olabilir formülüyle çalışıyorlar
yasarcanpolat
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: yasarcanpolat
Nereden: Elazığ
Arabanız: skoda fabia

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir