LPG TAKTIRDIM AMA YOL BİLGİSAYARI HALA ÇALIŞIYOR

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG TAKTIRDIM AMA YOL BİLGİSAYARI HALA ÇALIŞIYOR

İleti kispest » 04 May 2012, 11:56

Arkadaşlar merhaba. 5 gün kadar önce aracıma OMVL marka tüp taktırdım. Şimdiye kadar aracına LPG taktıran bütün arkadaşlarımın araçlarındaki yol bilgisayarları devre dışı kalmıştı. Hiç yakıt tüketilmiyormuş gibi 0 ya da ---- şeklinde sabit kalıyordu ekranları. Bende ise hala çalışıyor ve çok da mantıklı sonuçlar veriyor.

Açıkçası aracın gaz ünitesine geçemeyip hala benzinden yaktığına dair bir şüphe oluştu bende. Mutlaka bir açıklaması vardır. Yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti grey_wolf » 04 May 2012, 12:06

lpg taktığınızda yol bilgisayarında herhangi bir değişme olmaz ve veriler doğrudur. sadece yakıt tüketimi verilerine %20 civarı bir ekleme yaparsanız lpg de ne kadar yakıt harcadığınızı bulabilirsiniz.

bazı araçlarda benzin ibresinin lpg de de düştüğünü duymuştum. takılan kit ile alakalı bir sorundu yanılmıyorsam. onuda benzin pompası için bir röle takarak çözmüşlerdi.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti firarim19 » 04 May 2012, 12:31

Benim aracımda da çalışıyor,

Ayrıca aynı güzergahı Benzin ile gittiğimde 7 LPG ile gittiğimde 9 lt diyor ki bu da çekişin farklı olduğunu ve farklı litre tükketiğini gösterir.

kısaca lpg tüketimini de hesaplayabiliyor.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti grey_wolf » 04 May 2012, 12:50

firarim19 yazdı:Benim aracımda da çalışıyor,

Ayrıca aynı güzergahı Benzin ile gittiğimde 7 LPG ile gittiğimde 9 lt diyor ki bu da çekişin farklı olduğunu ve farklı litre tükketiğini gösterir.

lpg tüketimini hesaplayamaz. sadece çekiş farklı olduğu için değer artıyordur. verilen 9 lt. değeri lpg değeridir denilemez. benşimdi şehir içinde lpg li aracım ile 7,5-7,8 lt civarı yakıyor görünüyorum. benzine alınca bu değer 5-5,5 lt ye düşmeyecektir :)

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kispest » 04 May 2012, 12:59

Şimdi bir dakika, kafam karıştı :)

Örneğin yol bilgisayarında yakıt tüketimi ortalama 10 lt olarak görünüyor diyelim, bilgisayar bunu benzin tüketiliyormuş gibi hesaplıyor, LPG tüketimini hesaplamak için de kendim %20'lik bir ekleme mi yapıyorum? Yani 12 lt LPG tükettiği sonucu çıkıyor yanlış anlamadıysam.

Tekrar teşekkürler yardımınız için.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti ayhani » 04 May 2012, 13:00

firarim19 yazdı:Benim aracımda da çalışıyor,

Aynen doğrudur. benim octaviadada böyle çalışıyor ve LPG'yi gayet doğru ölçüyor. Benzinde gidersem 7.5 litre gazda gidersem 9,5 litre gösteriyor. Hatta anlık değerleri gösteren modda LPG'den benzine geçirdiğimde yol bilgisayarının anlık değerleri hemen benzine göre hesaplayıp düşüyor. Sanırım takılan sisteme göre değişiyor.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 04 May 2012, 13:01

kispest yazdı:Şimdi bir dakika, kafam karıştı :)

Örneğin yol bilgisayarında yakıt tüketimi ortalama 10 lt olarak görünüyor diyelim, bilgisayar bunu benzin tüketiliyormuş gibi hesaplıyor, LPG tüketimini hesaplamak için de kendim %20'lik bir ekleme mi yapıyorum? Yani 12 lt LPG tükettiği sonucu çıkıyor yanlış anlamadıysam.

Sanırım bu arabadan arabaya farkediyor. Benim octide birebir aynısını hesaplıyor. Benzinde 7.5-8 litre yazarken LPG'de 9,5-10 litre gösteriyor.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti grey_wolf » 04 May 2012, 13:13

ayhani yazdı:

Sanırım bu arabadan arabaya farkediyor. Benim octide birebir aynısını hesaplıyor. Benzinde 7.5-8 litre yazarken LPG'de 9,5-10 litre gösteriyor.

yol bilgisayarının verdiği değerle aldığınız lpg litre oranını hesapladığınızda yapmış olduğunuz km doğru çıkıyorsa mesele yok. ama bana göre doğru çıkmayacaktır. çünki yol bilgisayarı tamamen benzinin yanma verilerine göre bir değer hesaplar. siz aracın yazılımına müdahale edip bu verileri lpg yanma oranlarına göre ayarlasınız, ancak o zaman doğru değerleri bulursunuz. onun dışındaki tüm veriler yaklaşık ve tesadüfi değerler olacaktır.

örneğin ben genelde 32,5 lt lpg alırım ve şuan bu yakıt ile şehir içi 380 km civarı yol yapıyorum. bunun 50 km sini benzinle yaptığımı var sayarsak 330 km kalıyor. buda yaklaşık 10 lt civarı yakıt harcadığımı gösterir. ortalama yakıt tüketimim 7,8 lt civarı olduğuna göre 7,8*1.20 = 9,36 lt yapar :)

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 04 May 2012, 13:18

grey_wolf yazdı:
ayhani yazdı:

yol bilgisayarının verdiği değerle aldığınız lpg litre oranını hesapladığınızda yapmış olduğunuz km doğru çıkıyorsa mesele yok. ama bana göre doğru çıkmayacaktır. çünki yol bilgisayarı tamamen benzinin yanma verilerine göre bir değer hesaplar. siz aracın yazılımına müdahale edip bu verileri lpg yanma oranlarına göre ayarlasınız, ancak o zaman doğru değerleri bulursunuz. onun dışındaki tüm veriler yaklaşık ve tesadüfi değerler olacaktır.

örneğin ben genelde 32,5 lt lpg alırım ve şuan bu yakıt ile şehir içi 380 km civarı yol yapıyorum. bunun 50 km sini benzinle yaptığımı var sayarsak 330 km kalıyor. buda yaklaşık 10 lt civarı yakıt harcadığımı gösterir. ortalama yakıt tüketimim 7,8 lt civarı olduğuna göre 7,8*1.20 = 9,36 lt yapar :)

İlk başta banada garip gelmişti ama ben km ölçümüde yaptım sonuç aynı. Sizde LPG'de 7.8 litre gösteriyormuş benim octide mesela benzinde 7.5 yazıyorsa gazda 9,5-10 yazıyor hesapladığımda ise aynı sonucu elde ediyorum.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti firarim19 » 04 May 2012, 16:13

Arkadaşlar Bende atiker takılı ben takdırmadım. Ancak yakıt tüketimimi zaten depo her fullemeden fullemeye giden kmye göre hesaplıyorum ve yol bilgisayarı ile örtüşüyor.

Beyefendininde dediği gibi anlık tüketime alıp lpgden benzine alır almaz değer değişiyor. Kit farkından olabilir.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti BaTeRRiiSStt » 04 May 2012, 16:21

OMVL kiti kaça taktırdınız ? bende de aynı kitten var da.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti Kindred Brujah » 04 May 2012, 20:03

Bana 1400 lira fiyat vermişlerdi yakın zamanda.

BaTeRRiiSStt yazdı:OMVL kiti kaça taktırdınız ? bende de aynı kitten var da.
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti f_conq » 05 May 2012, 10:02

Yol bilgisayaranın lpg de farklı benzinde farklı değer göstermesi o aracın lpg ayarının iyi olmadığına işarettir. Yol bilgisayarı benzin enjektörlerinin verilerine göre ölçüm yapar. Lpg kitleri aracın benzin enjektörlerine gönderdiği verileri okuyarak yakıt enjekte eder. Lpg kitlerindeki nihai amaç araç gazda çalışırken benzin enjektör sürelerinin benzinde çalıştığı değerlerle örtüşmesini sağlamaktır. Siz gaz ayarını kısık yaparsanız aracın beyni yakıtın az geldiğini anlar ve benzin enjektör sürelerini artırır bu da yol bilgisayarındaki yakıt değerlerinin artmasına yol açar, tam tersini düşünürsek gaz ayarı çok açıksa aracın beyni yakıtı azaltmaya çalışır ve benzin enjektör sürelerini düşürür bu da yol bilgisayarındaki değerin düşmesine yol açar.
Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih
Nereden: Erzurum
Arabanız: Fiesta '11 1.4TX

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir