2007 kasım fabia'da teknik problemler

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2007 kasım fabia'da teknik problemler

İleti kkorkmazz » 26 Ağu 2007, 16:19

merhaba

1- 2007 kasım ayında aldığım fabia arabamın sol arka ve sağ ön kapılarından ses geliyor. servis kapıları garanti kapsamında değiştirir mi? ne talep etmeliyim sizce.  

2- Ön camdaki not koyma aparatı da titriyor ses yapıyor. ona da ayrıca gıcık oluyorum.

3- Neden bilmiyorum bazen araba ilk seferde çalışmıyor. Sizde de oluyor mu?

4- Arabayı her çalıştırmamda kısa süreli bir vınlama oluyor sonra kesiliyor. nedenki?

kkorkmazz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 26 Ağu 2007, 19:19

Tüm bu sorunları yetkili serviste tamir ettirebilirsin, kapı değişimi diye bir şey olmaz, fitil, kapı bağlantıları vs. gözden geçirilir.

Şimdiye kadar Fabia ya da Roomster aracımda istisnasız olarak ilk marşa bastığımda motor çalışmıştır. Belki marşa basarken çok kısa tutuyorsundur, çok da uzun tutmamak lazım tabi.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti yonetici » 26 Ağu 2007, 21:59

Arabayı çalıştırırken vites boşta bile olsa debriyaja basın gaza falan asla basmayın. Eğer böyle yapmanıza rağmen ilk çalıştırma problemi sürüyorsa mutlaka servise gösterin çünkü 7-8 seneden beri üretilmiş enjeksiyonlu hiçbir skodanın ilk çalıştırma problemi normal bir durum değildir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti hakanerdogan » 26 Ağu 2007, 22:02

daha ömr-ü hayatımda bu skodaya -15 derecede de, yazında 2 kez basmadım... bi kere bile gaz vermedim çalıştırırken.

o kağıt tutacağı da çok sıkı bir parçadır. nasıl olurda gevşek olur?

bide kapılar bazen bendede ses yapıyo. menteşelerin tozunu alıp ayçiçek yağı döküyom kesiyo.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AV-2006 » 26 Ağu 2007, 22:08

Kapı tıkırtıları kronik vaka.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti lazianke » 27 Ağu 2007, 01:47

[quote="AV-2006"]Kapı tıkırtıları kronik vaka.[/QUOTE]
ankaraya gittiğim zaman aynı sıkıntıyı size sormuştum hocam. vallahi benimkinden bir şey anlamıyorum.sıcak havalarda ses oluyor ama şimdilerde en ufak bir ses yok. acaba diyorum sıcakta fitiller gevşediğinden mi yapıyor?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti 10TOPRAK » 27 Ağu 2007, 12:11

[quote="?"]Arabayı çalıştırırken vites boşta bile olsa debriyaja basın gaza falan asla basmayın. Eğer böyle yapmanıza rağmen ilk çalıştırma problemi sürüyorsa mutlaka servise gösterin çünkü 7-8 seneden beri üretilmiş enjeksiyonlu hiçbir skodanın ilk çalıştırma problemi normal bir durum değildir.[/QUOTE]

Wink EMİR Dostum;arabayı akşam bırakırken 1. vitese atıp bırakıyorum yeri geldiğinde de geri vitese ne olur ne olmaz sakıncası varmı araca..!

Sonra sabah önce vitesi boşa alıp sonra debriyaja basarak arabamı çalıştırıyorum..Doğrumu yanlışmı!!
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 27 Ağu 2007, 12:19

Arabanın park halindeyken viteste durması iyidir, araba boşta olsa bile debriyaja basarak çalıştırmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Vites boştayken de şanzımanın içinde dönen parçalar vardır, pedala basarak onuda ayrımış olursunuz.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti yonetici » 27 Ağu 2007, 13:41

[quote="10Y@ĞMUR"]Wink EMİR Dostum;arabayı akşam bırakırken 1. vitese atıp bırakıyorum yeri geldiğinde de geri vitese ne olur ne olmaz sakıncası varmı araca..!
Sonra sabah önce vitesi boşa alıp sonra debriyaja basarak arabamı çalıştırıyorum..Doğrumu yanlışmı!!
[/QUOTE]

Kayda değer hiçbir zararı olmyabilir belki ama vitesi geri iten yaylar gereksiz yere baskı altında kalmasın diye araç el freni ile rahatlıkla durabilecek bir eğimdeyse viteste bırakmıyorum. Çalıştırma şekliniz zaten doğru olanı.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti mygokhan » 27 Ağu 2007, 21:32

[quote="10Y@ĞMUR"][quote="?"]Arabayı çalıştırırken vites boşta bile olsa debriyaja basın gaza falan asla basmayın. Eğer böyle yapmanıza rağmen ilk çalıştırma problemi sürüyorsa mutlaka servise gösterin çünkü 7-8 seneden beri üretilmiş enjeksiyonlu hiçbir skodanın ilk çalıştırma problemi normal bir durum değildir.[/QUOTE]

Wink EMİR Dostum;arabayı akşam bırakırken 1. vitese atıp bırakıyorum yeri geldiğinde de geri vitese ne olur ne olmaz sakıncası varmı araca..!

[/QUOTE]

yağmur abi, viteste bırakmak en iyisi..ama önce el freni ile aracı sabitleyip.aracın kaymadığından emin olduktan sonra vitesi herhangi bir vitese takılı bırakmak faydalıdır..rampa aşağı bildiğiniz gibi geri viteste bırakılması daha iyidir.çalıştırırken debriyaja basmak aracı zorlamadan çalıştırmak anlamına gelir.aracı boşa almaya gerek yok.sadece debriyaja basmak yeterli.alışkanlık oldu hep öyle yapıyorum..en soğukta bile tek marşta çalışıyor maviş Smile
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti hakanerdogan » 27 Ağu 2007, 21:49

yani şimdi durduk. ayağımı frenden çekmedim daha. yol biraz eğimli. el frenini çekip mi ayak frenini bırakmalı, yoksa önce ayak frenini bırakıp araba bi kaç mm gidip dişliye oturunca mı el frenini çekmeli????
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 27 Ağu 2007, 21:57

[quote="hakanerdogan"]yani şimdi durduk. ayağımı frenden çekmedim daha. yol biraz eğimli. el frenini çekip mi ayak frenini bırakmalı, yoksa önce ayak frenini bırakıp araba bi kaç mm gidip dişliye oturunca mı el frenini çekmeli????[/QUOTE]

yani arabayı el freni mi, yoksa vites mi tutsun?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lazianke » 27 Ağu 2007, 22:25

rampa aşağı da olsa 1. vitesin geri vites dişlisinden daha büyük olduğu ve daha kuvvetli tutacağını savunan bir meslektaşım var. her zaman 1. vites diyor. ben pek takmıyorum ama aklıma da takılmadı değil.sizler ne diyorsunuz?

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodacı » 27 Ağu 2007, 22:32

rampa aşağı geri vites...diğer durumlarda vites 1...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 27 Ağu 2007, 22:36

[quote="skodacı"]rampa aşağı geri vites...diğer durumlarda vites 1...[/QUOTE]
geri vitesin avantajı ne olur üstad. hani adamla inatlaşacam da ilmi bir cevap vereyim.pek hazetmez benden genellikle iddialarını çürütürüm.

latife bir yana neyi niçin yapacağımızı bilsek güzel olur. namaz kılıp da niçin kıbleye döndüğünü bilmeyen dedelerimiz vardı.Smile
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodacı » 27 Ağu 2007, 22:53

rampa aşağı geri vitesin esprisi aracın ağırlık yönünün tersine olmasından ibarettir...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 27 Ağu 2007, 23:14

[quote="skodacı"]rampa aşağı geri vitesin esprisi aracın ağırlık yönünün tersine olmasından ibarettir...[/QUOTE]
yani dişlinin hareket yönü aracın hareket yönüne ters olduğu için daha iyi tutar anlamına geliyor.öyle ise dişlilerin büyüklüğü küçüklüğü gibi faktörler etkisiz.

fabiada geri vitesi bastırıp geçirtiyoruz. uzun süre o konumda kalması vitese zarar verebilir mi? mesela yay felan olsa gerek içinde.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 28 Ağu 2007, 18:20

yani arabanın ağırlığını el frenine değil de, vites dişlisine bindirip, el frenini öle mi çekelim?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir