Fan Sigortası Sürekli Eriyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fan Sigortası Sürekli Eriyor

İleti aher » 25 May 2012, 21:30

Arkadaşlar Klima Fanının sigortası attı, ben de değiştirmek için açıp yeniledim. Fakat baya bi erimiş (plastiği erimiş) haldeydi. Neyse bir iki gün sonra da iç lamba yanmaz oldu yine sigorta atmıştır diye elektrikçiden sigorta alırken şasi olabileceğini söyledi. Sigorta panelini açtığımda yine fan sigortasının erimiş olduğunu gördüm. Oto elektrikçiye götürdüm yatağı erimiş bi ara gel sigorta panelini söküp yatak yaparız dedi. (Bu arada lambanın kendi yanmıştı değiştirdi.)
Şimdi bu sorun acaba fan motorunda bi arıza olduğunu mu gösteriyor? Aklıma şu da geldi benzer konulara bakarken forumda fan motorunun temizlenmesi konusu vardı; acaba benim fan motoru da kirlendi de fazla akım çekiyor olabilir mi?
Yoksa sadece sigorta yatağı eridiği için yatak mı yaptırmak lazım?

aher
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet ERCAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: Fabia 1.2 2007 Clsc

İleti fatih usta » 26 May 2012, 22:55

bence şase var elinizle döndürün zor dönüyorsa burçları sarmıştır
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 l

İleti aher » 28 May 2012, 00:50

Fatih Usta dün fan motorunun olduğu kısmı açtım ve temizledim. Elle zor dönmüyordu ve fan kısmı az bi tozlanmadan başka aşırı kirli değildi. Yine de güzelce bi temizledim. Yalnız bişey dikkatimi çekti. Motorun üzerindeki iki yanında bobinler vardı ve bir tanesinin üzeri baya bi toz kaplanmış durumdaydı ve diğer bobine gelen kablo ile birleşme yeri havada duruyor iken karşısındaki bobin-tel birleşme ucu metal aksama değmiş vaziyetteydi. Ben de bu ucu ince bir torvavida ucu ile havaya kaldırdım diğeri gibi tahminim bu ucun şasi yapmış olabileceği.
Sigortayı ara ara kontrol edip sonuçları yazarım buraya inşaallah.
aher
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet ERCAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: Fabia 1.2 2007 Clsc

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir