Fabia 1.2 - Stop etme kabusu !

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia 1.2 - Stop etme kabusu !

İleti Fabiaİst » 28 May 2012, 22:15

Merhaba Arkadaşlar;

Ben aracımı yeni aldım herşeyi ile çok seviyorum ancak ışıklarda kalkarken yada yokuş yukarı çıkarken stop etme sorunu yaşıyorum. Tabi ki biliyorum acemiliğimden kaynaklı yaşıyorum ancak bir arkadaşım şunu söyledi skodaların debriyajı çok yüksek stop ettirmen normal dedi ve kafamı karştırdı. Daha önce renault un araçlarını kullandım ama böyle sorun yaşamamıştım. Gaz ve debriyaj ayarına alışamadım mı bilmiyorum daha bir haftadır kullanıyorum. Birde araç sıfır olduğu için mi acaba ? Tavsiyelerinizi konu hakkında bildiklerinizi ve önerilerinizi rica ederim.

Teşekkür ederim

Fabiaİst
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Eren
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 2012

İleti scania_seat_skoda » 28 May 2012, 22:20

bu sorunun çözümü zaman,zamanla aracınızı daha iyi tanır ve nerede ne şekil gaz yiyeceğini ayarlarsınız.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti Kindred Brujah » 28 May 2012, 22:22

Skodaların debriyajı çok yüksek falan değil, ama renodan farklıdır tabi kavrama yeri, mesela opelinkine benzer kavrama noktası, alışmamışsınızdır daha ondandır herhalde, yok araçtan kaynaklı bir sorun varsa aracı tamir ettirmeyin bence verin bayiye yenisiyle değiştirsinler bozuk araç satıyorsunuz sıfırını istiyorum diyin zorla alın :)

Birde debriyajı nasıl kullanıyorsunuz bilmiyorum ama benden size tavsiye yarım debriyaj yapıp falan kavrama yerini öğrenmeye, yarım debriyajda bekletip araç titremeye başlayınca gaza basıp kaldırmaya falan çalışmayın, mümkünse direk hissedin, yani gaza basarken bi yandan uygun bir hızla (ki araca alıştıkça istemsiz olarak geliştireceksiniz bunu) debriyajı çekin, nereden kavradığını önemsemeyin, siz aracı hissedin gerisini o yapar :) Ben şahsen öyle yapıyorum hiç bilmediğim bir araba da verseniz 5 dk içinde gaz-fren-debriyaj özelliklerini kavrıyorum tavsiye ederim :)

Fabiaİst yazdı:Merhaba Arkadaşlar;

Ben aracımı yeni aldım herşeyi ile çok seviyorum ancak ışıklarda kalkarken yada yokuş yukarı çıkarken stop etme sorunu yaşıyorum. Tabi ki biliyorum acemiliğimden kaynaklı yaşıyorum ancak bir arkadaşım şunu söyledi skodaların debriyajı çok yüksek stop ettirmen normal dedi ve kafamı karştırdı. Daha önce renault un araçlarını kullandım ama böyle sorun yaşamamıştım. Gaz ve debriyaj ayarına alışamadım mı bilmiyorum daha bir haftadır kullanıyorum. Birde araç sıfır olduğu için mi acaba ? Tavsiyelerinizi konu hakkında bildiklerinizi ve önerilerinizi rica ederim.

Teşekkür ederim
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti serkan_3838 » 28 May 2012, 22:33

aynen katılıyorum size.yolda yürürken şimdi sağ adım atacam şimdi sol aldım atcam diye düşünmüyorum düşünsem takılır düşerdim herhalde :) geçenlerde arkadaşa aracı kaldırmayı gösteriyorum bak şöyle yapacaksın falan derkn ben de stop ettirdim.bazen bayırda aman geriye kaçırmayım falan diyorum ince ayar yapmaya çalışırken stop ediyo ama arkam boşken çok dik bayırda olsa kasmadığım için hiç stop etmiyo.zamanla size de normal gelecektir
serkan_3838
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serkan
Nereden: Kayseri
Arabanız: 2005 fabia elegance 1,4 16V 101 bg

İleti oceans08 » 29 May 2012, 12:02

Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız günlerde kullanmanız dileğiyle...

Benim de fabia ilk aracım.İlk aldığım zaman zorlandım biraz.Heyecanın etkisi yadsınamaz ayrıca araca alışık olmuyorsunuz bir iki stop ettirince gece aldım arabayı doyana kadar dur kalk yaptım böylelikle alıştım.Araç kullanmanın tahsille alakası yok bence tamamen deneyim.Çok fazla takılmayın böyle şeylere zamanla uyum sağlarsınız.

Teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
oceans08
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet ÇİÇEK
Nereden: Bursa
Arabanız: 2007 Fabıa 1.4 TDI Classic

İleti firarim19 » 29 May 2012, 12:53

Arkadaşlar,

Favorit - felicia - fabia1 üçlüsünü kulandım. fabianın debriyajına bende alışamamıştım ancak suan 3. aya girdik fabişle herşey normale döndü :) biraz zaman ayırın kendinize düzelir.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti BaTeRRiiSStt » 29 May 2012, 14:04

firarim19 yazdı:Arkadaşlar,

Favorit - felicia - fabia1 üçlüsünü kulandım. fabianın debriyajına bende alışamamıştım ancak suan 3. aya girdik fabişle herşey normale döndü :) biraz zaman ayırın kendinize düzelir.

Bende 6 yıldır fabıa var ben hala alısamadım o ne olucak :) Gecen sene debrıyaj setını komple deıstırdım kılometreden dolayı.Bayırlarda hiç bulasmıyorum beklıyorum rampa basında herkez cıkıyor sonra yol bosalınca basıyorum cıkıyorum tavsıye ederm sizde oyle yapn :)
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti firarim19 » 29 May 2012, 15:39

Bu arada arkadaşınız demiş ya skodalarda böyle diye,

Tüm polo, ibiza , a3 ve fabialarda o durum öyle hemen skodaya çamur atmasın :) birebir aynı altyapıyı ve parçaları kullanıyoruz.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti Kindred Brujah » 29 May 2012, 15:41

Yapmayın ya 6 yılda insan alışır :) haftada bir falan mı kullanıyorsunuz aracı ya da sık sık uzun süreli ara mı veriyorsunuz kullanıma şöyle bir iki hafta falan ?

BaTeRRiiSStt yazdı:
firarim19 yazdı:Arkadaşlar,

Bende 6 yıldır fabıa var ben hala alısamadım o ne olucak :) Gecen sene debrıyaj setını komple deıstırdım kılometreden dolayı.Bayırlarda hiç bulasmıyorum beklıyorum rampa basında herkez cıkıyor sonra yol bosalınca basıyorum cıkıyorum tavsıye ederm sizde oyle yapn :)
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti Fabiaİst » 29 May 2012, 18:49

Vaalla bilmiyorum dediğiniz gibi zamanla alışırım inş. umarım fabia yanış bir seçim değildir. Bu istanbul trafiğinde araba kullanmak kadar sinir bir şey yok ya :D
Fabiaİst
CLASSIC
CLASSIC

İleti Fabiaİst » 29 May 2012, 18:51

Onu bende düşünüyorum kardeşim :D

oceans08 yazdı:Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız günlerde kullanmanız dileğiyle...

Benim de fabia ilk aracım.İlk aldığım zaman zorlandım biraz.Heyecanın etkisi yadsınamaz ayrıca araca alışık olmuyorsunuz bir iki stop ettirince gece aldım arabayı doyana kadar dur kalk yaptım böylelikle alıştım.Araç kullanmanın tahsille alakası yok bence tamamen deneyim.Çok fazla takılmayın böyle şeylere zamanla uyum sağlarsınız.

Teşekkür ederim
Fabiaİst
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir