Aracımın Gaz Seviyesini Yükselttirmem ve Sonuçları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracımın Gaz Seviyesini Yükselttirmem ve Sonuçları

İleti kispest » 01 Haz 2012, 14:19

Uzun zamandır dizel araç kullanmış biri olarak LPG konusunda gerçekten tecrübesizim. Bazı sorularım olacak.

1- Bugün LPG ustasına 2000 km kontrolü için gittim. Çekişte bir problem olup olmadığını sordu, ben de "benzinlideki gibi değil tabii" dedim. Gazın seviyesini yükseltmiş. Daha doğrusu önceden düşük seviyedeymiş, şimdi normal seviyeye getirmiş. İlk başta düşük seviyede olmasının sebebi nedir?

2- Gaz seviyesini yükselttikten sonra psikolojik bir etki midir nedir bilmiyorum ama aracın çekişinde ciddi bir değişim oldu. Neredeyse benzinlideki haline yaklaştı diyebilirim.

3- Ben aracın ne kadar yaktığını en ilkel yöntemle ölçüyorum. Depoyu fulle, bitir, tekrar fulle yöntemi yani. Yol bilgisayarı da çalışıyor ve anlık yakıt tüketiminde de bariz bir değişim oldu. Ben gaz seviyesi yükselince daha çok yakar mı acaba diye düşünürken yol bilgisayarında daha az yaktığını gördüm. Örneğin 4. viteste normalin biraz üstü bir gaza basmada ortalama 15-16 lt. gösteriyordu anlık tüketimde, şimdi 11 lt. seviyesine düştü.

Çok soru oldu, idare edin :) Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti hakangemini » 01 Haz 2012, 17:05

Fakir karışım hızlanmalarda daha çok yakıt tüketimine sebep olur. İdeali stokiyometrik karışımdır (Lambda =1). LPG için bira zengin akrışım idealdir. Ustanız doğrusunu yapmış. Aynı durumu benim aracı satın aldığım kişide yaptırmış. Fakir karışım ayarlatmış, bunu da bana söylemişti. Ben LPG ayarlarını arabayı aldıktan sonra 2 kez yaptırdım. Fakir karışımla çalışmak uzun vadede motor arıza lambasının yanmasına (lambda sensörünün görev yapamaz hale gelmesi) yol açıyor. LPG ayarı için Atikerin bağlantı kablosu ve yazılım edindim. Web'den edindiğim bilgiler doğrultusunda ayarlarını çok iyi yapmış ayarı yaptırdığım yer. Araç şehir içinde (agresif kullanım hariç) 22-23 kuruş, şehirler arası 19-20 kuruş (ortalama 130 km/h hızda) tüketiyor.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti kispest » 03 Haz 2012, 15:17

Hakan Hocam bilgilendirme için teşekkür ederim.

Arkadaşlar sizin de değerli yorumlarınız bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kispest » 05 Haz 2012, 09:51

Valla bir hevesle başlığı açıp yazıyı döşenmiştim ama sağolsun Hakan Bey dışında sorumuzu cevaplayan olmadı.

Son bir kez güncelleyip bırakayım madem. :)
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti firarim19 » 05 Haz 2012, 10:38

Benim araçta 1.4 68 olanlardan ve atiker takılı bende de. bende bir lpg ustasına uğrayayım fırsat olunca hemen.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti ONDOKUZ » 05 Haz 2012, 14:40

bizdede 101 hp comfort var gecen lpg ayarlamaya gittim adam yüzde 10 kıstım dedi.

1 hafta sonra sarı ikaz lambası yandı ve hala sönmedi :))
ONDOKUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ondokuz
Arabanız: fabia comfort 101 hp

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir