fabia arızaları için yardıma ihtiyacım var

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia arızaları için yardıma ihtiyacım var

İleti mkale » 02 Haz 2012, 13:44

merhabalar.siteye yeni üye oldum ve forumda epey faydalı bilgiler olduğunu gördüm.yardımcı olan ve emeği geçen herkese teşekkürler.4 gün önce 2001 model fabia 101 bg.aldım.ancak süregelen ve can sıkan birkaç arızası var.aldıktan sonra boğaz kelebeği temizliği yapıldı.hava filtresi,baskı balata,alt tabla fişekleri,aks kafası,bujiler değişti.ancak arabada sürekli motor arıza lambası yanıyor.ustaya egr'nin değiştiğini söylemiştim hatta değişen parça bile arabada duruyor.aldığım kişi değiştirmiş.birde rölantideyken titreme sorunu var.bilgisayara takıldığında bir çoğunda olduğu gibi egzoza fazla gaz gittiği gibi birşey yazıyor.hala can sıkıcı bir şelilde arıza lambası yanıyor.birde geri vitese takıp 3-5 mt.gidince ve özellikle hafif bir engel varsa alttan 1 defa "tak" diye bir ses geliyor.rot-balans ayarı yapılırken bakıldı.ön takımlar sağlam dendi ve gerekli yerler sıkılaştırıldı,buna rağmen ses gitmedi.usta bile anlamadı bu durumu.
bu arızaları yaşayıp soruna çözüm bulan varsa yardım isteyeceğim.sürekli tamircilere gitmeye ne vaktim var nede bütçem müsait.

saygılarımla

Murat

mkale
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat kalender
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti BaTeRRiiSStt » 02 Haz 2012, 15:00

Aracında gaz var mı var ise yapması normaldır. Şayet yoksa ılk aklıma gelen lambda sensörü ama bılgısayara bagladıklarında zaten neden o lambanın yandıgı cıkar.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti mkale » 02 Haz 2012, 15:07

hayır lpg yok.fakat lamba ara sıra sönüp tekrar yanıyor.bilgisayarda yakıt karışımının zenginliği yazıyordu.sordum fazla gaz gitmesi olabilir dendi ama anlamadım,mantıksız geldi.
mkale
CLASSIC
CLASSIC

İleti ambiantem_06 » 02 Haz 2012, 16:21

o2 sensörü yapıyor olabılır arkadasım.
ambiantem_06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: can
Arabanız: fabia ambiante tdi

İleti yabani » 02 Haz 2012, 19:37

Oksijen sensörünün ömrü 120-150 bin km civarıdır, bu civarlarda sensör hassasiyetini kaybeder veya kaybetmeye başlar. bu ömür kullanılan yakıt kalitesine, bakımların ne sıklıkta yapıldığına, ateşleme sistemine vs. göre değişebilir.
Aracınızda LPG yok ise aklınıza önce ateşleme sistemi gelmeli, ateşleme iyi yapılamıyorsa lamda sensörü yanmamış yakıt atığı yüzünden haklı olarak motor ışığını yakar, ateşleme sisteminde de önce bujiler kontrol edilmeli, her 15-20 binde birde mutlaka değiştirilmeli. Ateşleme bobini ise sonrasında gelir, bunuda elinde yeterli ekipman bulunan bir skoda veya VW servisinde (özel servis bence daha makul olacaktır) ölçtürebilirsiniz. Lamda sensörü değişimi gerekiyorsa Bosch Auto Service'lerden birinde değiştirtin, 350 TL civarı bir rakam çıkacaktır. Yetkili servis çok daha absürt bir rakam çıkaracaktır, fakat şunuda açık söylemek gerekir ki, yetkili servisler arıza tespitinde özel servislerden daha iyi (ama mutlak doğru değiller yinede)

Araç LPG'li ise motor ışığının yanması normaldir çünkü lpg'nin yandıktan sonraki atık gazları benzinden farklı orantılardadır, bundan dolayı lamda sensörü ikaz verecektir, eğer lamda sensörü yani ise 10-20 bin km lamda sensörü arıza vermeyebilir, nedeni hakkında hiçbir fikrim yok :D (ben değiştirdim, 15bin km motor ışığı yanmadı, sonra yandı, kontrol ettirdim lpg sebebiyle çıktı, sorun yok)birçok lpg kiti araç bilgisayarını kandırarak bu ışığın yanmamasını sağlar.

Aracınız hayırlı olsun, Allah iyi günlerde kazasız belasız sürmeyi nasip eder inşallah.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti mkale » 12 Haz 2012, 17:08

çok teşekkür ederim.birde alttan gelen ses cok garip.ön takım komple indi ama sorun yok fakat ses hala geliyor.araç ilk hareket halinde ileri yada geri giderken ve özelliklede bir tümsek varsa güçlü bir tınlama sesi geliyor.
mkale
CLASSIC
CLASSIC

İleti murat11h1 » 12 Haz 2012, 18:44

Yetkili servise götür. Afedersin bilende ben ustayım diyo bilmeyende...
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti sahin » 12 Haz 2012, 19:12

öncelikle hayırlı olsun. bende de 2004 elegance 1.4 101 var. Senin sorunlarını bende yaşadım. Beni de uğraştırdı. Sana tavsiyem iyi bir usta bulmandır. Ben ilk başta bu yüzden çok uğraştım. Lamba yanması lpg olmadığı için oksijen sensörü gibi görünüyor. Ama eğer bilgisayara bağlamana rağmen hala arıza silinmiyorsa iyi bir ustaya git derim. Benimkide yanıyor lpg var ama ve geçenlerde lpg ayarı yaptırdım. Baktı usta bilgisayara bağladı. Aman dedim dokunma. Dediğim gibi bu araç çok hassas ve iyi usta bulman. Tak sesi normal benimkinde de var. Bazen kalkışta ypıyor. Ama önemli değil dediler. Değiştirmeye bile gereği kafan takılmasın dediler. O zaman bana demişti usta ama hatırlamıyorum. Ne yazıkki bizden önceki kullanıcılar bakımlarını ya iyi yaptırmamış ya da ustalar iyi değilmiş. Bende gördüm araç hassas ve ustalar hemen yapıp göndermenin derdindeler. Güle güle kullanın.
sahin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ŞAHİN ALİ ŞAHİN
Nereden: Kayseri
Arabanız: SKODA

İleti SARACOGLU » 12 Haz 2012, 23:04

Merhaba hocam öncelikle hayırlı olsun
senın suan yasadıgın sorun benım elegance fabiam dada vardı ben sana basıma gelenleri yazayım
aracın motor ışığı yandıktan sonra;

1-ilk önce kayadibine götürdüm skoda yetkili servisine egr valfi dedi 1,5 ay valf bekledım sonunda sağa sola şikayet ettim ondan sonra parca geldi deyip egr yi taktılar ama sorun çözülmedi.

2- durumu yüce otoya anlattım onlarda ilgilendiler aracı yüce otoya cagırdılar yakıt sistemi boğaz kelebeği falan temizlediler daha sonra test sürüşü için orda yaşlı bir ustayla 15-20 dk test sürüşü yaptık araba rolantide hırlıyordu ve biz sistemi temizledik kalan pisliği atınca hırlamada gecer dedi 200 tl de oraya bayıldım aracı aldım gittim.

3- bu hırıltı hiç geçmedi ve motor ışığı yine yandı iyice canım sıkıldı ve ilk arabamdı birde hiç bitmeyen tümsekten gecince gacırtı seside tuz biber olunca iyice sıkıldım aractan

4- son çare aracı aldıgım abinin kardeşi coşkun skoda da çalısıyormus erhan usta diye bir abi. aracı ona götürdüm basımdan gecenleri anlattım oda baktı inceledi oksijem sensörü dedi ve 350-400 tl gibi bir maliyeti varmış

5- düşündüm tasındım arabayı satmaya karar verdım sattıgım kişiyede oksijen sensörünü söyledim adam aracımı aldı oksijen sensörünü değiştirtti ve sımdı canavar gibi biniyor

çoskun otoda erhan usta bu işten anlıyor ve bu arada bende 2001 eleganceyi sattım üstüne 2000 verdim 2008 1.5 vgt dizel getz aldım maşallah misler gibi biniyorum

senın sorununda oksijen sensörü gibi görünüyor kardeşim.
SARACOGLU
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: abdurrahman saraçoğlu
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabia 1.4 16v elegance

İleti bayayhan » 13 Haz 2012, 09:05

Ya arkadaşlar Skodalar çok mu arıza çıkarıyor, yoksa formda daha çok sorunlar dile getirildiğinden bana mı öyle geliyor. :shock:
bayayhan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ayhan
Nereden: Mersin
Arabanız: Skado Fabia

İleti Bluedays » 13 Haz 2012, 09:33

bayayhan yazdı:Ya arkadaşlar Skodalar çok mu arıza çıkarıyor, yoksa formda daha çok sorunlar dile getirildiğinden bana mı öyle geliyor. :shock:

Forum, problem/çözüm merkezi olduğundan dolayı çok arıza yapıyor gibi görünmesi doğal.
Ben bunu hep söylerim. Yine söyleyeceğim. Yine gülenler olacak. :)
İlk aracımı alırken, (benim ilk, eşimin ikinci aracı olacaktı.) bütün markaları araştırdım.
Aklınıza gelebilecek tüm markaların, tüm araçlarına baktım. Bütçem çerçevesinde.
Bakmadığım, tek marka skoda idi. Tabi fabia da.
Aracın arkasındaki fabia yazısını çok beğendim. Bu yazı benim fabia almama sebep oldu.
:D Biliyorum saçma geliyor ama aylarca araba araştırıp, bu yazıyı beğenip, fabia almaya karar verdim.
Ertesi gün sahibinden'e baktım. Sabah bir araç gördüm, aradım, görüştüm, akşam buluştum, baktım, kapora verdim.
Gidip, ertesi gün aracı satın aldım.
Fabia hakkında hiçbir bilgim olmadan, motorunu, beygir gücünü, özelliklerini bilmeden satın aldım.
Araç 101 Hp special modeli çıktı. :D (Sonradan öğrendim tabi.) 3 yaşında ve 17.000 km'de idi.
Yaklaşık 3,5 yıldır kullanıyoruz. Şu anda 85.000 Km'de. Saat gibi tıkır tıkır çalışıyor.
Çok şükür hiçbir sıkıntı yaşamadım. Skoda, benim otomobil konusundaki ön yargımı kırmıştır.
Şu ana kadar büyük bir problemle karşılaşmadım. Ufak tefek şeyler oldu ama yok denecek kadar azdı.
Çok iyi bir tercih yapmışım. Şiddetle tavsiye ederim.
Biraz uzun oldu, idare edin.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti mkale » 20 Haz 2012, 23:00

[quote="sahin"]öncelikle hayırlı olsun. bende de 2004 elegance 1.4 101 var. Senin sorunlarını bende yaşadım. Beni de uğraştırdı. Sana tavsiyem iyi bir usta bulmandır. Ben ilk başta bu yüzden çok uğraştım. Lamba yanması lpg olmadığı için oksijen sensörü gibi görünüyor. Ama eğer bilgisayara bağlamana rağmen hala arıza silinmiyorsa iyi bir ustaya git derim. Benimkide yanıyor lpg var ama ve geçenlerde lpg ayarı yaptırdım. Baktı usta bilgisayara bağladı. Aman dedim dokunma. Dediğim gibi bu araç çok hassas ve iyi usta bulman. Tak sesi normal benimkinde de var. Bazen kalkışta ypıyor. Ama önemli değil dediler. Değiştirmeye bile gereği kafan takılmasın dediler. O zaman bana demişti usta ama hatırlamıyorum. Ne yazıkki bizden önceki kullanıcılar bakımlarını ya iyi yaptırmamış ya da ustalar iyi değilmiş. Bende gördüm araç hassas ve ustalar hemen yapıp göndermenin derdindeler. Güle güle kullanın.[/quot

teşekkür ederim.dediğiniz çok doğru iş ustada bitiyor.
mkale
CLASSIC
CLASSIC

İleti mkale » 20 Haz 2012, 23:03

SARACOGLU yazdı:Merhaba hocam öncelikle hayırlı olsun
senın suan yasadıgın sorun benım elegance fabiam dada vardı ben sana basıma gelenleri yazayım
aracın motor ışığı yandıktan sonra;

1-ilk önce kayadibine götürdüm skoda yetkili servisine egr valfi dedi 1,5 ay valf bekledım sonunda sağa sola şikayet ettim ondan sonra parca geldi deyip egr yi taktılar ama sorun çözülmedi.

2- durumu yüce otoya anlattım onlarda ilgilendiler aracı yüce otoya cagırdılar yakıt sistemi boğaz kelebeği falan temizlediler daha sonra test sürüşü için orda yaşlı bir ustayla 15-20 dk test sürüşü yaptık araba rolantide hırlıyordu ve biz sistemi temizledik kalan pisliği atınca hırlamada gecer dedi 200 tl de oraya bayıldım aracı aldım gittim.

3- bu hırıltı hiç geçmedi ve motor ışığı yine yandı iyice canım sıkıldı ve ilk arabamdı birde hiç bitmeyen tümsekten gecince gacırtı seside tuz biber olunca iyice sıkıldım aractan

4- son çare aracı aldıgım abinin kardeşi coşkun skoda da çalısıyormus erhan usta diye bir abi. aracı ona götürdüm basımdan gecenleri anlattım oda baktı inceledi oksijem sensörü dedi ve 350-400 tl gibi bir maliyeti varmış

5- düşündüm tasındım arabayı satmaya karar verdım sattıgım kişiyede oksijen sensörünü söyledim adam aracımı aldı oksijen sensörünü değiştirtti ve sımdı canavar gibi biniyor

çoskun otoda erhan usta bu işten anlıyor ve bu arada bende 2001 eleganceyi sattım üstüne 2000 verdim 2008 1.5 vgt dizel getz aldım maşallah misler gibi biniyorum

senın sorununda oksijen sensörü gibi görünüyor kardeşim.

hayırlı,uğurlu olsun.Allah kazadan saklasın.
mkale
CLASSIC
CLASSIC

İleti ONDOKUZ » 21 Haz 2012, 00:05

Hayırlı ugurlu olsun hocam bende 1 ay önce aldım 101 lik fabia bendede sarı motor ikaz ışıgı yandı gazdan dediler bende o gün bugündür bu şekilde kullanıyorum. Rolantide titreme bendede mevcut ancak sebebini bilemiyorum ama her zaman yaptıgı bir durum değil çok nadir oluyor.
Bu ay başı bende arabamı şamazda bir ustaya götürecegim istersen beraber gidelim :)
tekradan hayırlı ugurlu olsun.
ONDOKUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ondokuz
Arabanız: fabia comfort 101 hp

İleti serkanergezer » 03 Ağu 2012, 18:36

Öncelikle herkese merhabalar;
Bende bir fabia kullanıcısıyım. Aracım fabia Special 1.4 1.6V 101bg

Sorunlarınız bitti mi devam ediyor mu bilmiyorum ama bende bahsetmek isterim.
Aracımı aldıgım zaman EGR valfinde sıkıntı vardı cok dert etmedim ama araç kırmızı ısıklarda stop etmeye baslayınca degiştirdim, gaz filitrelerini ayarlarını da yaptırttım malesef aracım uyarı vermeye devm etti. bunun sebebi lpg dediler bende bunun üzerine benzinli kullandım arabamı değişen hiçbirşey olmadı ışık yanmaya devam etti. Bunun sebebinin de egzozun atık gazı atamadıgını söylediler artık takmamaya basladım cok bi problem yaratmıyor merak etmeyin ama sunu hatırlatmakta fayda görüyorum kendi ustamın söyledigi birşey fabialarımızın deposunu azına kadar doldurmamamız gerekiyormus hava alamıyormus motor ustam söyledi ne derece dogru bilmiyorum ama...
Kullanıcı avatarı
serkanergezer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serkan ERGEZER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Special

İleti felicia042 » 03 Ağu 2012, 20:03

Bir çok şikayet yazılmış okuyunca sanki bu arabalar çok kötüymüş hissi uyandırıyor, forumu takip ederseniz 2011 model HTP lerin km'de 40 kuruş gibi şikayetleri olanlara var, yine forumda dikkat ettiyseniz uzun yolda 101 bg lik motorla 13 kuruş yakıt tüketimi yakalayanlar var. Bence fabia da bu motorlar mükemmel
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir