2. El Araç İçin Kaç Km'de Yağ Değişimi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2. El Araç İçin Kaç Km'de Yağ Değişimi?

İleti kispest » 11 Haz 2012, 11:09

Araç 2500 kilometredir bende. Bugün yağ kontrolü için ustaya gösterdim. En ufak bir yağ yakma yok, ayrıca yağın da tertemiz dedi. Şimdi sizden almak istediğim tavsiye şu, yağ kontrolüne kaç km sonra gideyim ve yağımı değiştireyim?

Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti Bluedays » 11 Haz 2012, 11:42

Orjinal kitapçıkta 15.000 km yazıyor fakat ideali 10.000 km'de bir değişimdir.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti AhmetH » 11 Haz 2012, 13:08

Yaptığınız kilometreye karşı geçen zaman ve aracın LPG li olması durumuna göre yağ ömrü değişir.

LPG varsa enaz 5000 km uzar yağ ömrü çünkü LPG temiz yanar kurum yapmaz.

eğer araç her gün kullanılıyorsa ayda 10.000 km falan yapıyorsa 50.000de değiştirsenizde birşey olmayacaktır.Tam sentetik 5-30 gibi bir yağ ile..

öbür türlü mevsim geçişlerinde senede 2 defa değiştirmeniz güzel olur.

yaz başı kış başı :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti kispest » 11 Haz 2012, 14:15

Bluedays yazdı:Orjinal kitapçıkta 15.000 km yazıyor fakat ideali 10.000 km'de bir değişimdir.

Bilgi için teşekkür ederim Bluedays hocam, not aldım bunu.

AhmetH yazdı:Yaptığınız kilometreye karşı geçen zaman ve aracın LPG li olması durumuna göre yağ ömrü değişir.

LPG varsa enaz 5000 km uzar yağ ömrü çünkü LPG temiz yanar kurum yapmaz.

eğer araç her gün kullanılıyorsa ayda 10.000 km falan yapıyorsa 50.000de değiştirsenizde birşey olmayacaktır.Tam sentetik 5-30 gibi bir yağ ile..

öbür türlü mevsim geçişlerinde senede 2 defa değiştirmeniz güzel olur.

yaz başı kış başı :)

Ahmet Hocam, valla benden önceki sahibi yağını ne zaman değiştirmiş hiçbir fikrim yok. Ama ustanın yağ tertemiz demesi yağın yenilerde değişmiş olabileceğine bir işaret olabilir, bilemedim.

Araç LPG'li fakat ayda 10.000 kilometre yapmıyorum. Hatta yanına bile yaklaşmıyorum.

Aracın benden önceki değil de, ondan önceki sahibinin servis kayıtları var, 10-40 sentetik yağ kullanılmış. Fakat araca LPG'yi ben taktırdım.

Şartlar böyleyken senede 1-2 defa değiştirmek en mantıklısı görünüyor. Teşekkür ederim tekrar. :)
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti hetepe » 11 Haz 2012, 14:46

Sizden önceki sahibinin yağı ne zaman değiştirdiğini ve bakımını ne zaman ve nasıl yaptırdığını bilemezsiniz, kafanızın rahat olması açısından genel bir bakımdan geçirmenizi öneririm.(yağ, filtreler, antifriz, fren sistemi, vs...)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Bluedays » 13 Haz 2012, 16:32

Bahsettiğim gibi benim aracın yağ değişimini yapalı 10.000'e yaklaştı. Baktım, ibre sınırlarında (yağ çubuğunda) yağ görünmüyor. Sınırdan aşağı düşmüş bayağı. Şimdi bu bir sıkıntı mı? Yoksa sıkıntı olacak düzeye gelince yağ lambası mı yanar? İkincisi de, araç lpg'li 15.000 km'de bakımını yaptırayım diyorum. Bu şekilde kullanımla sıkıntı yaşar mıyım? Yaşayacaksam, 1 litre yağ alıp, ilave etme niyetindeyim. Üçüncü ve son sorum ise, şimdi kullanım klavuzunu tekrar okudum. Yağ değişiminde 3 litre yağ koyun diyor. Yağ çubuğunun belirlenen aralıklarına kadar dolmalı diyor. Bizim elemanlar 4 lt. yağı dayıyor her seferinde.
Bu hususta da bilginizi rica ediyorum.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yabani » 13 Haz 2012, 21:44

Ben her 9-10binde bir yağı değiştirtirim, yağın o anda ne durumda olduğuna bakmam, her 5000'de de hava filtresini*, kafama estikçe de yağ miktarını kontrol ederim. 101 hp araçlar 3500 devir üzerinde yağ yakar, devirli kullanıldığı takdirde yağ yakması normaldir yani, panik olmayın.

2. el araç aldığınızda önceki sahibini tanımıyorsanız, ne derse desin klasik bakımdan geçirin aracınızı.

*: daha önce kutu içi K&N filtre kullanıyordum fakat bu tip filtreler lpg ile birlikte olduğunda boğaz kelebeğinin daha erken kirlenmesine sebep oluyor. Ayrıca aracınız madem lpg'li, aracın lpg'de rölantisi dalgalanmaya başladığında boğaz kelebeği temizlik zamanı gelmiş demektir fakat bu temizlik kelebek sökülerek yapılır, hariçten sprey sıkarak yapılan temizlik kısa ömürlü olur.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti Bluedays » 13 Haz 2012, 22:50

yabani yazdı:Ben her 9-10binde bir yağı değiştirtirim, yağın o anda ne durumda olduğuna bakmam, her 5000'de de hava filtresini*, kafama estikçe de yağ miktarını kontrol ederim. 101 hp araçlar 3500 devir üzerinde yağ yakar, devirli kullanıldığı takdirde yağ yakması normaldir yani, panik olmayın.

2. el araç aldığınızda önceki sahibini tanımıyorsanız, ne derse desin klasik bakımdan geçirin aracınızı.

*: daha önce kutu içi K&N filtre kullanıyordum fakat bu tip filtreler lpg ile birlikte olduğunda boğaz kelebeğinin daha erken kirlenmesine sebep oluyor. Ayrıca aracınız madem lpg'li, aracın lpg'de rölantisi dalgalanmaya başladığında boğaz kelebeği temizlik zamanı gelmiş demektir fakat bu temizlik kelebek sökülerek yapılır, hariçten sprey sıkarak yapılan temizlik kısa ömürlü olur.

Peki kaç lt koyuyorlar yağını?
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 14 Haz 2012, 00:20

litresi bilinmeyen araçta çubuktan kontrol etmekte fayda var.

çubuğum max ına dayansın veya az geçsin yeter.

fazla olsada bişey olmaz ama belki keçesinden biyerinden sıkıntı olur o basınçta... eksik olmasında
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti yabani » 14 Haz 2012, 15:46

4 litre.
3,5 litrede çubuğun üst noktasına erişebilirsiniz de. belki o esnada yağ filtresi kısmında veya başka biryerde hava kalıyordur. ben 4'ü tamamlatırım, çubuğun limitinin üzerinde görünsede eve gidip dinlendirdikten sonra yağ çubuğun üst limitinde olur. (veya hafif geçer)

Ayrıca aracı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız her 30binde bir dynamic kote uygulamanızı da tavsiye ederim.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir