----------KLİMA-------------

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

----------KLİMA-------------

İleti mfb23 » 17 Haz 2012, 11:55

ARKADAŞLAR MERABA,GEÇEN Bİ ARKADAŞIN SORUSU BENİ BİRAZ ŞAŞIRTTI BENDE SİZİ ŞAŞIRTMAK VE GERÇEK BİLGİ SAHİBİNDEN CEVABI ÖĞRENMEK İÇİN PAYLAŞMAK İSTEDİM,LPG Lİ ARABA KLİMAYI NEYLE ÇALIŞTIRIR,BENZİNMİ GAZMI.?

mfb23
CLASSIC
CLASSIC

İleti fatih usta » 17 Haz 2012, 12:05

Aman Allah ım bu cevaptan sonra bu konuyu sil derim :)) klima lı araç ne benzin nede gazla klimayı çalıştırır nasıl şarj dinamosu devirdaim kayış ile motordan aldığı güçle dönüyorsa klima kompresörüde kayışla döner . klima acıldığı anda komresör devreye girer tak diye bir ses gelir motordan .klima çalışır. çok yaktırmasının nedeni motoru zorlamasından dır.
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 l

İleti Kindred Brujah » 17 Haz 2012, 12:07

Soru gayet saçma aslında, klima ne benzin ne mazot nede lpg ile çalışır, klima elektrikle çalışır, sadece fazladan akım çektiği için tüketimi artırır. Koltuk ısıtması, radyo vs.. araçtaki her türlü elektrikle çalışan alette aynı etkiyi gösterir, sadece dozajı farkeder, klima aküden fazla yediği için, araçta aküyü şarj etmek için fazla benzin lpg vs.. ne varsa onu yakar. Yani araç o anda hangi yakıtı kullanıyorsa onun tüketiminde bir artış olur. Bu işin düz mantığı budur. En az tüketimi elde etmek için aracın bütün ışıklarını, radyo vs... ne varsa kapatırsanız, bomboş bir halde yola koyulursanız, aracın tüketiminde 1 litre düşüş olur. Deneyebilirsiniz :) Hatta bunu görmek için aracın farları açıkken rölantide gaz verdiğinizde farların ışık şiddetinde bir artış olur, bunun sebebi aküyü aracın daha iyi şarj etmesindendir, klimada aynı şekilde iyi soğutmak için iyi akım çeker sizde gaza daha çok basmak zorunda kalırsınız aracın performansını ve elektrik ihtiyacını karşılayabilmek için. benzin-mazot la çalışan bi tek çorum kaloriferi falan dedikleri bi yöntem var o sanırım :D

mfb23 yazdı:ARKADAŞLAR MERABA,GEÇEN Bİ ARKADAŞIN SORUSU BENİ BİRAZ ŞAŞIRTTI BENDE SİZİ ŞAŞIRTMAK VE GERÇEK BİLGİ SAHİBİNDEN CEVABI ÖĞRENMEK İÇİN PAYLAŞMAK İSTEDİM,LPG Lİ ARABA KLİMAYI NEYLE ÇALIŞTIRIR,BENZİNMİ GAZMI.?
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti fatih usta » 17 Haz 2012, 12:21

Anıl burada usta var :D klima da sadece pervane ve fan elektrikle döner klima komresörü tahriki direk motordan alır en az 5 hp den fazla güç çeker motora 2000 devir gaz verip ac düğmesine basıp farkı görebilirsiniz .
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia042 » 17 Haz 2012, 22:07

klimayı motor çalıştırır benzinli, dizel veya lpg li farketmez..
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti labrador » 17 Haz 2012, 22:36

benim başka bir sorum var.
klima açıkken yakıt tüketiminin artması doğru. peki özellikle skodaların daha çok yaktığı doğru mudur?
bizzat denedim uzun yolda hemen hemen %25 fark etti. çok fazla.
Kullanıcı avatarı
labrador
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: habip kahraman
Nereden: Kayseri
Arabanız: skoda octavia 2015 elegance tdi

İleti fatih usta » 17 Haz 2012, 22:39

bilhassa küçük motorlu araçlarda daha belirgin yakıt tüketimi artıyor . çekiş bile azalır
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir