Balata kokusu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Balata kokusu

İleti suppiluliuma » 31 Ağu 2007, 12:26

Arkadaşlar dün gece Yakacık'ta bir restorana gittik söylemesi ayıp. Otoparkından yola dik bir rampadan çıkılıyor. En fazla 20 metredir. Mecburen, bayılmasın veya uçmasın diye devirli ve yarım debriyaj çıktım. Leş gibi balata koktu. Aslında normal bir durum belki ama ilk Fabia'm ve ilk dizelim olduğu için muhtemel durum hakkında bir yorum yapamıyorum. Ne dersiniz, önemli bir durum var mıdır?

suppiluliuma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 31 Ağu 2007, 12:35

Koku gelir ama kolay kolay yanmaz. Düz yolda dururken 4. vitese tak ve kaldırmaya çalış, araba stop ediyor, yani kalkmıyorsa sorun yoktur.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti lazianke » 31 Ağu 2007, 13:37

aslında dizel fabia ile 1000-1250 devirde çok rahat bayılmadan yokuşu çıkabilirsiniz. ben benzinlinin yarım debryaj yaptığı yerde dizel motorun güç avantajını kullanarak rahatlıkla çıkıyorum.hatta bazen yokuşlardaki bozuk yollarda da çok işime yarayan bir özellik oluyor.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti gbasara » 31 Ağu 2007, 13:44

benim iş daha kolay, çok dik yokuşlarda 1. vitese alıyorum ve debriyajı bırakıyorum. gaza basmadan çıkıyor...
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 31 Ağu 2007, 15:41

yarım debriyaj çok zararlıdır der babam. debriyaj ömrü içinde kötü. düz yada yokuşlu kalkışlarda kararsız çekmeyin ayağınızı, sakin ve yumuşak biçimde bırakın.

bizim köy yollarının bakınca yok artık, dediğimiz, ön tamponun yokuşun başında hafif yere sürtmesine ramak kalan yokuşlarda bile 1 de rahat yiyo. 3500 devir yap 2. vitese bile geçiyor.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AV-2006 » 31 Ağu 2007, 20:30

[quote="suppiluliuma"]

Arkadaşlar dün gece Yakacık'ta bir restorana gittik söylemesi ayıp. Otoparkından yola dik bir rampadan çıkılıyor. En fazla 20 metredir. Mecburen, bayılmasın veya uçmasın diye devirli ve yarım debriyaj çıktım. Leş gibi balata koktu. Aslında normal bir durum belki ama ilk Fabia'm ve ilk dizelim olduğu için muhtemel durum hakkında bir yorum yapamıyorum. Ne dersiniz, önemli bir durum var mıdır?

[/QUOTE]

İşte füf nokta bu.Devir yüksek yarım debriyaj olmaz.Olursa balata kokar,ve balataya zarar verir.Deviri yükseltmeden debriyajı çok iyi ayarlamak lazımdır.Bu yüzden sitede debriyaj balatası kaç binde biter başlıkları açılmaktadır.En iyisi bu tip dik rampalarda el freni ile kalkılmasıdır.Debriyaj balatasının ömrünü malesef kullanıcı belirler.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti skodacı » 31 Ağu 2007, 22:32

En iyisi bu tip dik rampalarda el freni ile kalkılmasıdır.Debriyaj balatasının ömrünü şükür ki kullanıcı belirliyor...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 31 Ağu 2007, 22:57

[quote="skodacı"]En iyisi bu tip dik rampalarda el freni ile kalkılmasıdır.Debriyaj balatasının ömrünü şükür ki kullanıcı belirliyor...[/QUOTE]

Benim söylemimde malesef; sizde şükür ki, anlayamadım sayın skodacı bir atıf mı var?Yanlış bişeymi söyledim.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti suppiluliuma » 31 Ağu 2007, 22:58

Arkadaşlar hepiniz haklısınız. Bunların hepsini ben de biliyorum. Önceki benzinli Ibiza olsaydı bu durumu yaşamazdım. Tamamen alışkanlıkla ilgili. Anlık turbo boşluğu ve peşinden gelen aşırı torku dengeleyemedim işte. Bunca yıldan sonra acemi olduk  Embarrassed
O kadarcık kokmadan bişey olmaz değil mi? Ben onu soruyom asıl.
suppiluliuma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 31 Ağu 2007, 23:03

AV-2006 sana karşı bir atıf yok bu söylevimde...şükür ki dememdeki gaye bazı parçaların(ki bu parçalar aslında çoğu parçalar) kullanıcı iyi olsun kötü olsun belli bir km veya yıl aralığında  değiştirilmesi zorunluluğundandır.ama baskı-balata ve rulman üçlüsünde iyi bir kullanıcı iseniz min.90.000 km ye kadar gönül rahatlığıyla bu parçaları kullanabiliriz...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 31 Ağu 2007, 23:25

[quote="suppiluliuma"]Arkadaşlar hepiniz haklısınız. Bunların hepsini ben de biliyorum. Önceki benzinli Ibiza olsaydı bu durumu yaşamazdım. Tamamen alışkanlıkla ilgili. Anlık turbo boşluğu ve peşinden gelen aşırı torku dengeleyemedim işte. Bunca yıldan sonra acemi olduk  Embarrassed
O kadarcık kokmadan bişey olmaz değil mi? Ben onu soruyom asıl.
[/QUOTE]

O kadar kokmadan hiç birşey olmaz merak etme.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti AV-2006 » 01 Eyl 2007, 00:01

Tekrar söylüyorum...
İşte füf nokta bu.Devir yüksek ise yarım debriyaj olmaz.Olursa balata kokar,ve balataya zarar verir.Deviri yükseltmeden debriyajı çok iyi ayarlamak lazımdır.Bu yüzden sitede debriyaj balatası kaç binde biter başlıkları açılmaktadır.En iyisi bu tip dik rampalarda el freni ile kalkılmasıdır.Debriyaj balatasının ömrünü malesef kullanıcı belirler.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti kilit_kadir » 04 Eyl 2007, 06:27

Ben de geçenlerde kalın bi mıcır tabakasına saplandım. Baya bi uğraştım çıkarmak için, sonunda araba ite kaka çıkarıldı ama bi koku yükseldi ve her yanı sardı. Dedim araba şimdi patlayacak:) Amcam bişey olmaz dedi içimi rahatlattı ama araba bütün gün için için yanıyormuş gibi koktu. Ertesi gün koku iyice azaldı ama motor ısınınca gene hissediliyor inceden...
kilit_kadir
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir