KLİMADAKİ KOKU

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

KLİMADAKİ KOKU

İleti teknikeleman123 » 31 Tem 2012, 21:05

arkadaşlar merhaba,

aracımda klima acıkken koku oluyor genelde ilk çalıştırmada klima acıkken keskin bir koku . camları acıyorum klimayı 3-4 dk çalıstırıyorum koku gecince camları öle kapatıyorum.ayrıca klimalı aracı kullandıkdan sonra bir sonraki aracı çalıştırmamda klima ve fan kapalı iken araç içeri koku veriyor gene sorun ne olabilir ne yapılablir. bakımda da ustaya söledim ama normal dedi küf olablirmi dedim bir yerlerde koku öle çünkü yok dedi. daha öncede cok klimalı araba kullandım böle sorun yokdu .yardımlarınızı bekliyorum tşkler.

teknikeleman123
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabia 1.4 tdi

İleti kemal1135 » 31 Tem 2012, 22:03

polen filitresinden olma ihtimali olabilir ben fabiamın polen filitresini değiştirdiğimde kokusu değişmişti
Kullanıcı avatarı
kemal1135
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2011 1.4 polo comfortline

İleti tivoli » 31 Tem 2012, 23:04

önce polen filtresini değiştirin ardından büyük marketlerde satılan kaliteli markaların klima köpüğünden bir tüp alıp kullanın ama mutlaka kaliteli marka seçin onların fiyatıda 20-25 TL arasında oluyor. kullanma talimatı tüpün üzerinde yazar sadece teyp üzerindeki ızgaralara sıkmamanız gerekiyor!! eğer koku bir kaç gün sonra hala hafiften devam ederse ikinci bir tüp daha kullanın koku gidecektir.
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti DEEPMURAT » 01 Ağu 2012, 09:53

Bu koku klimalı bütün araçlarda olabiliyor ve maalesef polen filtresini değiştirmekle yada bir takım spreylerle giderilemiyor, en azından kalıcı olarak giderilemiyor, kesin çözüm bilen biri varsa ben de öğrenmek isterim

FABIA 1.4 TDI AMBIENTE
2007 - 80 HP - BLACK

Kullanıcı avatarı
DEEPMURAT
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: FABIA 1.4 TDI Ambiente

İleti firarim19 » 01 Ağu 2012, 10:11

Ben polen filtremi değiştirince sorun kalmadı. özellikle ilk çalışmada koku yogun olurdu şimdi hiç koku vs yok.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti hetepe » 01 Ağu 2012, 10:31

Ben arabamı ilk aldığımda da böyle pis bir koku vardı, 8 yıl oldu, hâla var...filtre ile ilgisi yok bence, 5-6 defa değişti değişik özelliklerde, yine devam.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti teknikeleman123 » 01 Ağu 2012, 19:18

polen değişdi sorun yine aynı. daha önce aynı aracdan vardı bende 2 sene önce onda böle sorun yokdu
teknikeleman123
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman37 » 01 Ağu 2012, 20:05

aracın polen fıltresı degıstıyse ve hala koku devam edıyosa oncekı bakımlarda yanlıs takılan fıltrelerden kaynaklanıyo olabılır fıltre yerıne tam oturmuyo kırılma yapıyo ve dısardan gelen yapraklar toz pıslık fıltrenın bosluk yapan yerlerınden dırek klıma petegıne tıkanıyo ve orda kalıyo zamanla çürüyüp pıs bı koku yapmasına sebeb oluyo .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti hetepe » 02 Ağu 2012, 09:12

Ben arabayı sıfır km aldığımda da vardı bu koku, 1 hafta sonra servise gittim ''nedendir?'' diye, sorun olmadığını, belli bir süre sonra geçeceğini söyleyip, başlarından savdılar, o belli süre hâla geçmedi, koku da devam...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti hkntuna » 02 Ağu 2012, 11:08

bendede aynı koku var rutubetimsi bir koku, klimayı ilk çalıştırmada 2-3 dk boyunca geliyor. camları açınca gidiyor.
çözüm için ilk önce hepsi buradadan klima dezekfentanı (stac) aldım. ertesi gün aynı koku gelmeye başladı. otowaxa gittim sordum klima dezenfekte işlemini nasıl yapıyorsunuz diye, klima bombası denenden kullanıyolarmış 60 tl dediler (netteki fiyatı 15-30 TL arası). sonra sonaxa baktım sitesinde köpüklü gibi yani benim ilk yaptığım gibi yapıyolarmış. telekomun indirimi de vardı 120 tl yerine 59tl ye yaptırdım 8 gün sonra aynı koku yine geldi (parfüm kokusu gitti-eski koku yeni geldi). üstelik şimdi koku klimayı açmadan havalandırmadan geliyor. polen filitresini de değiştirdim.

sonuç 0 )sıfır( - klima kokusunu gideremedim. klima bombası alıp deniyeceğim birde, klima kokusu gelmeyen yada bu kokuyu giderenler varsa 4-5 ayda 1 dezenfekte işlemilerinden birini yapsınlar.
Kullanıcı avatarı
hkntuna
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HAKAN TUNA
Nereden: Balıkesir
Arabanız: FABİA 1.4 TDI CHARM

İleti abdullah » 02 Ağu 2012, 11:59

benim fabiada kılimayı çalıştırnca koku gayet hoş sorun yok ama kılimayı kapatınca kısa süre sonra hafif rutubetli bir kötü koku geliyor bu durumda diger arkadaşlarınkinden farklı bir durum sanırım
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti hkntuna » 02 Ağu 2012, 13:06

yakında ilk açılıştada gelmeye başlayabilir^^. klimayı kapatmadan önce yada varacağınız yere gelmeden önce klimayı kapatarak (fanlar çalışacak soğu hava kesilecek) klimadaki serin ver nemli havanın kurumasını sağlarsanız bizim gibi sorun yaşamazsınız. bizeki kokunun sebebi klimanın içindeki nemli havanın atılmadan aracın durdurulması nedeniyle toz gibi şeylerin nemle birlikte avapatöre yapışmasıymış.zamanla mantar, küf tozlu rutubetimsi kokular oluşuyor. evapatör denen aletin teyibin tam arkasında olması da temizlik işini zorlaştırdığından bizde çöpten dezenfektanlara bi dünya para veriyoruz.
Kullanıcı avatarı
hkntuna
CLASSIC
CLASSIC

İleti teknikeleman123 » 03 Ağu 2012, 19:20

hkn tuna arkadaş sorunumuz aynı kesin bi çözüm bulursan bu işe bana öm atarsan sevinirim.ayrıca bu forumda o kadar ustalar var kimsenin bilgisi yok galiba
teknikeleman123
CLASSIC
CLASSIC

İleti hkntuna » 17 Şub 2015, 15:09

klima kokusuna karşı 2 tüp MOTİP marka 400ml'lik klima köpüğü kullandım. hepsiburada.com'dan aldım. fiyat 18 TL idi. fiyatı %80 düşünce haber ver diye bir yer vardı. 13 tlye düşmüş görünce 2 tüp aldım. arabanın tüm deliklerine bastım köpükleri (radyo teyibin üstünden basmayın demesine rağmen bastım). 3 saat kurumaya bıraktım.

-ilk hafta çok fena köpük kokusu geldi. karda kışta camlar açık gitmek zorunda kaldım (sıcak havada yapın ^^).
- bir hafta sonra nispeten koku daha azaldı. ama ilk çalıştırmada ve arasıra temiz hava ihtiyacı oluyor.
- tahminen 3 ay oldu köpüğü sıkalı, hala aracımın içinde köpük kokusu geliyor. keşke daha hoş bir koku ile formüle etselerdi.
- En önemlisi ilk çalıştırmalarda klimadan gelen pis koku gelmez oldu. arasıra klimayı çalıştırıp kokuyu kontrol ediyorum. sonuç olumlu. yaz mevsimi gelince bakalım nasıl olacak. tespitlerimi paylaşırım. klima bombası, ozon la temizlik falan hikaye. evapatörü söküp temizleyebilen temizlesin, temizleyemeyen için bolca köpük sıkmak.
- ilave bilgi, benzer ürün würth te var, köpük değil sıvı atan sprey, 200 ml ve çok 40tl. hem fiyatından hemde az miktar olmasından dolayı motip i tercih ettim. umarım benzer sorunu olanlara faydası dokunur.
Kullanıcı avatarı
hkntuna
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir