Aniden Sertleşen Direksiyon

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aniden Sertleşen Direksiyon

İleti Henien » 11 Ekm 2012, 12:43

Selam arkadaşlar. 2005 fabia 1.2 sedanım var. Dertsiz tasasız 3 yıldır biniyorum çok şükür. Şu ana kadar periyodik bakım dışında bir işlem görmedi araba. Ancak 2 hafta arayla iki kez başıma gelen bir sorun var;

Hareket halindeyken birden direksiyon sertleşti, kenara çekip stop ettim. Tekrar çalıştırdığımda sorun yoktu. 2 hafta sonra bir kez daha oldu. Bu defa (yol müsait olduğu için) boşta motoru kapattım, kontağı açıp uygun viteste arabanın çalışmasını sağladım. Direksiyon yine düzeldi.

Sorun ne olabilir? Muhtemel parça ve işçilik maliyeti ne olur? Benzer sorun yaşayan veya bilen varsa, ustaya gitmeden önce fikir sahibi olmak açısından cevaplarsanız sevinirim.

KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti MadloveR » 11 Ekm 2012, 12:51

Sıkıntı direksiyon pompasında gibi görünüyor. Anlayan birine göstermek en sağlıklısı tabi.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti Bluedays » 11 Ekm 2012, 14:52

Sorunun 2 problemden birisinden kaynaklanıyor.
Ya açı sensörün arızalı (En fazla 300-400 TL tutar.)
Yada direksiyon pompası arızalı. Geçen ay arkadaşım pompa sorunu yaşadı.
Aradık, taradık maalesef 2005 model araçların koyo marka pompasından piyasada yok.
Ne sıfırı var, ne ikinci eli. Volkswagen sadece 2005 modellerde koyo marka kullanmış.
Hepsinde de, er yada geç bu sorun meydana geliyor.
Pompa olmadığı için komple direksiyon mekanizmasının değişmesi gerekiyor.
Servis 3.000 TL istiyor. Özelde de, en fazla 2.500'e kadar yaptırabilirsiniz.
Geçmiş olsun şimdiden.

Ha, aynı sorun benim araçta da oldu. 1-2 kez ışık yandı. Yaklaşık 2 yıldır sorunsuz kullanıyorum.
Ne sertleşme var, ne lamba yanması.
Tamamen şansa kadere bağlı.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti hetepe » 11 Ekm 2012, 15:33

Bir de ben söyleyeyim, arıza -kesinlikle- direksiyon pompası...Başka birşey çıkarsa kellemi keserim.Geçmiş olsun Hakanım, sana masraf görüküyor..
Bu pompa biraz zor bulunuyor ama hakan48 nickli arkadaş stoklarında bulundurduğunu söylemişti...Bir de satış sitesi var yanlış hatırlamıyorsam...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Henien » 11 Ekm 2012, 15:49

Yapmayın yahu, 2500- 3000 çooook para. Bu arada bende yanan bir ışık falan yok.
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 11 Ekm 2012, 16:16

Henien yazdı:Yapmayın yahu, 2500- 3000 çooook para. Bu arada bende yanan bir ışık falan yok.

Sana dokunmaz. :)
Şaka bir yana benim de 1-2 kez ışık yandı, şu an sorunsuz kullanıyorum.
Eğer pompa arızalıysa, zaten sık sık lamban yanar, direksiyonun sertleşir.
Merak etme, yakında çıkar kokusu.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Henien » 11 Ekm 2012, 16:26

valla Selçuk şu an acayip merak ediyorum, 2500-300 dedin yahu !
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti umutgiray » 11 Ekm 2012, 17:09

geçmiş olsun kardeş.

bence canı sıkıldı arabanın. bu kadar zamandır sıkıntı çıkarmadan gittim bakayım benim sahip benle ne kadar ilgileniyor diye merak etti.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti erciyes » 11 Ekm 2012, 22:57

kardeş normal sehır içinde yapmıyorsa uzunyolda yapıyorsa birde araç ilk çalıştıgı zamanlar yapıyorsa açı sensörü arızalı demektır pompa arızası saga ve sola dıreksıyonu tamkırınca ses yapar ses varsa pompa saygılar
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kazım özdemir
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabıa

İleti Henien » 12 Ekm 2012, 16:58

Cevap veren herkese teşekkür ederim. Yarın gidecem ustaya. İnşallah masrafı ağır olmaz. Sonucu burada paylaşırım.
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sarp85 » 24 Ekm 2012, 10:55

tam kırınca ses yapar demiş bu ses tak diyemi yoksa cızırtı şeklindemi
Kullanıcı avatarı
sarp85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sencer sarp
Arabanız: fabia 1.4 classic

İleti felicia042 » 24 Ekm 2012, 11:09

direksiyon pompası arızasında ilk önce akü üstü sigortalar kontrol edilmeli, daha sonra akü ömrü bitmişse buradanda kaynaklanıyor olabilir. ilk önce bunlara bi bakın
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti Henien » 31 Ekm 2012, 17:47

Sanayide geçen 1.5 gün ve Ankara ve İstanbul'dan konuşulan bir çok usta ve parçacı dan sonra, Şaşmaz'da bir elektrikçi ben tamir ederim dedi. söktü, baktı ve taktı. Hiç bir arıza bulamadığını belirtti. Yalnız sökülürken boşalan yağ baya bi pisdi. Yeni yağ koyduk. Direksiyon bariz bir şekilde yumuşadı. 2 haftadır da problem tekrarlamadı. İnşallah tekrarlamaz da.
Maliyet; sökme-takma 50 TL yeni yağ: 12,50 TL

Yorumlarıyla yardımcı olman tüm forumdaşlara teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 31 Ekm 2012, 18:01

Zaman geçtikce yağ özelliğini yitirdiği için direksiyon ister, istemez sertleşiyor.
Mesela şu an başka bir araç kullandığımda benim aracın direksiyonu bana kara düzen gibi geliyor.
Sanki hiç hidrolik yokmuş gibi. Ben benim aracın direksiyon hidrolik yağını ustalara değiştirtemedim.
Bu yağın ömürlük olduğunu iddia ediyorlar. :) Direksiyon olayı sıkıntılı olduğu için bende bulaşmak istemedim.
Şimdilik herhangi bir sıkıntı yok. İlerde de olmaz umarım. Fakat normal hidrolik bir direksiyona nazaran en az %30 daha sert.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti pekdogan71 » 03 Kas 2012, 23:29

yahu arakadaslar yazıktır paranızı boş yere heba etmeyın.. ben şeresız bır servıse dustum cok basıt bıse cıktı arıza . kardesım akunun ustundekı sac sgorta grubunu bılıyomusuznuz bılmıyosanız ogrenın. orda absa asr dıreksıyon pompa power..vs.. -10 tane sıgorta var bunlar attımı absnızde asrnızde dıreksıyonunuzda dedıgınız gıbıolur 5 tl lık sıgorta altı ustu ama bos yere cok masraf ettırıyoo ustalar bılmeden.. benım gıttıgım ankaradakı baskent oto sanayısınde ASLANLAT OTO özel servıs bu sıgorta olayına adıler 100 tlmı aldılar ben bılmıyordum konuyu bana muhım bıse gıbı aktardılar 10 dakkada hallettıler. yalandada goz boyama amaclı akuyu falan soktuler orda.. aynı sey basıma tekrar gelınce kendım arastırdım öğrendım 5 tlye sıgortauyı alıp degıstırdım sorun gıttı. ne sertlesme ne lambası kalmadı. artı abs asr lambası yanan olursa ılk oraya bakın kardesımm................................................................................................................................................
pekdogan71
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: isa pekdoğan
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: fabia

İleti tauncer » 11 Kas 2012, 20:42

ilk önce yapılması gereken akünün ölçülmesidir. akünüz zayıflamış ise yeterli elektriği servo direksiyon alamıyor ve hacı murattan daha sert bir direksiyonunuz oluyor. başıma geldi. akü değiştirdim düzeldi. iyi akşamlar
tauncer
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia 2005 spc. 1.4 bbz

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir