40.000 Bakımı Geldi, Tüm Tavsiyelerinize Açığım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

40.000 Bakımı Geldi, Tüm Tavsiyelerinize Açığım

İleti kispest » 18 Ekm 2012, 14:24

Aracı 26.000 km'de almıştım, ilk kez bakıma sokacağım. Birkaç sorum olacak, tavsiyelerinizi almak istiyorum.

1- Öncelikle yağ, polen ve yakıt filtrelerinin hepsini yenilemeyi düşünüyorum. Ayrıca aracın yağını da değiştirmek istiyorum. Bunlara ek olarak yenilememi tavsiye ettiğiniz herhangi bir şey var mı?

2- Yağ olarak 10w-40 Shell kullanmayı düşünüyorum. Deneyip de memnun kaldığınız başka bir marka varsa onu da kullanabilirim.

3- Frenden hafif bir ötme sesi geliyor, ayrıca basıp yavaşça çektiğimde ufak çaplı bir gıcırtı da geliyor. Bunun için ne yapabilirim, balata spreyi çözer mi mesela?

4- Son olarak da Ankara'da tüm bu parçaları nereden ucuza alabilirim? Parçaları aldıktan sonra yine Ankara'da tavsiye edeceğiniz bir Skoda servisi var mı?

Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti Bluedays » 19 Ekm 2012, 12:35

kispest yazdı:Aracı 26.000 km'de almıştım, ilk kez bakıma sokacağım. Birkaç sorum olacak, tavsiyelerinizi almak istiyorum.

1- Öncelikle yağ, polen ve yakıt filtrelerinin hepsini yenilemeyi düşünüyorum. Ayrıca aracın yağını da değiştirmek istiyorum. Bunlara ek olarak yenilememi tavsiye ettiğiniz herhangi bir şey var mı?

2- Yağ olarak 10w-40 Shell kullanmayı düşünüyorum. Deneyip de memnun kaldığınız başka bir marka varsa onu da kullanabilirim.

3- Frenden hafif bir ötme sesi geliyor, ayrıca basıp yavaşça çektiğimde ufak çaplı bir gıcırtı da geliyor. Bunun için ne yapabilirim, balata spreyi çözer mi mesela?

4- Son olarak da Ankara'da tüm bu parçaları nereden ucuza alabilirim? Parçaları aldıktan sonra yine Ankara'da tavsiye edeceğiniz bir Skoda servisi var mı?

Merhaba,

1- Aracı yeni almışsınız. Bujilerini kontrol ettirin, her 30.000 km'de bir değişmesi gerekmekte.
2- Yağı 10/40 koyacaksınız. Marka olarak Castrol, Mobil ve Shell'den şaşmayın. Bunlardan üçünü de koyabilirsiniz. Shell biraz pahalıdır. Yerine örneğin Mobil koyabilirsiniz. En son değişimde fiyatı 50 TL idi.
3- Frenden gelen ses ya balata yada disk kaynaklıdır. Balata bitmeye yaklaştığında diskten yemeye başlar, bu da ses yapar. Yada balatalarınız yeni olsa bile, diskleriniz yenmeye başladıysa bu da ses yapar. Hangisinde sıkıntı olduğunu kontrol ettirin. Spreyle sorununuz çözülmez.
4- Şaşmaz'da Yaren Oto var. Oradan parçaları ucuza alabilirsin. Servis konusunda ise, Lojistik Skoda'yı önerebilirim. O da şaşmaz 1. caddede.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti kispest » 19 Ekm 2012, 15:55

Bluedays kardeşim, çok temiz cevap olmuş. Yardımın için teşekkür ederim. :)
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 19 Ekm 2012, 16:33

Rica ederim. Elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kispest » 07 Arl 2012, 12:50

Geçen hafta ancak götürebildim aracı bakıma.
Yağ, yağ filtresi, polen filtresi, hava filtresi değişti. Yukarıda bahsettiğim gıcırtı da tabla fişeklerinden kaynaklanıyormuş. İki adet de tabla fişeği değişti, gıcırtı ve ötme giderildi. Bunların yanı sıra aracın iç aydınlatması da tamamen iptal olmuştu, o da halledildi.

Parçalar 135 lira, toplam işçilik de 170 lira tuttu.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 07 Arl 2012, 13:03

kispest yazdı:Geçen hafta ancak götürebildim aracı bakıma.
Yağ, yağ filtresi, polen filtresi, hava filtresi değişti. Yukarıda bahsettiğim gıcırtı da tabla fişeklerinden kaynaklanıyormuş. İki adet de tabla fişeği değişti, gıcırtı ve ötme giderildi. Bunların yanı sıra aracın iç aydınlatması da tamamen iptal olmuştu, o da halledildi.

Kardeş, bayağı ucuz hallettirmişsin. Ben 1,5 yıl evvel 4 adet tabla fişeğini, işçilik dahil 300 TL'ye yaptırmıştım. Sanayide üstelik.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mustklc » 07 Arl 2012, 13:26

Bluedays yazdı:

Kardeş, bayağı ucuz hallettirmişsin. Ben 1,5 yıl evvel 4 adet tabla fişeğini, işçilik dahil 300 TL'ye yaptırmıştım. Sanayide üstelik.

tabla fişeğinin değişimi biraz zahmetli. işciliği fazla. travers falan iniyor. gözüm önünde 20-30 tane somun indi aşağı. 2 kişi alttan tutuyor falan. riskli bir işlem, bir somunu sıkma, yolda bırakır adamı.
ama sizinki biraz fazla olmuş sanki.

fabiada 2 senede 2 kez değiştirdim. poloda her 3 ayda bir değiştiriyordum. yedeğe 3-4 tane fişek, 1 tane tabla koymuştum hatta poloda. arabayı satınca elimde kaldı.

fişekler tanesi 10-15 tl
torna parça başı 10 tl (anlamsız bulduğum bir işcilik, makineye koy prese bas 40 tl al, iş değil)
işcilik 100 tl
rot ayarı 20-40 tl

bir de genelde 2 fişek değişir. 4 tane niye değiştirdiler ki sizde?
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti kispest » 07 Arl 2012, 13:27

Bluedays yazdı:

Valla ben tabla fişeğiyle alakalı ilk kez tamir gördüğüm için işçilik pahalıya mı geldi acaba diye şüpheye düşmüştüm. Şimdi bu 300 lirayı görünce hakikaten çok şaşırdım. Kaldı ki tabla fişeğinde parça ucuz, işçilik pahalı diyorlar. Üstelik bijon şifresini götürmeyi de unuttuğum için işçilik süresi bir miktar uzadı, buna rağmen demek ki çok iyi fiyat çıkarmışlar.

Vesileyle bu fiyat için Lojistik Skoda'ya teşekkür edeyim o zaman.

Bir de Lojistik Skoda'yla alakalı teşekkür vesilesi sayacağım bir hadise daha oldu. İç aydınlatma için parçacı 80 lira masraf çıkardı. Elektrik ustasını çağırdılar, o kadar para vermene gerek yok, bir bakayım halledebilecek miyim diye işe girişti, sadece 20 liralık işçilik ücretiyle işi halletti. Açıkçası çok memnun kaldım.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 07 Arl 2012, 14:32

Mustafa Hocam,
Tam olarak hatırlamıyorum belkide dediğiniz gibi 2 tane idi yani kaç tane var bilmiyorum ama ben 4 hatırlıyorum, acaip dayanılmaz bir hal almıştı, artık o fişeklerin olduğu yer yarılmıştı resmen, gacır gucur ediyordu, ben aldığımda da tanesi 37,5 TL idi. İşçilikten fazla giydirdiler bana... Neyse, kazık yiye yiye tecrübe kazandık. Şimdi artık lojistik skodaya gidiyorum.

Kispest kardeş, ismini bilmediğimden böyle hitap ediyorum. Lojistik Skoda hakikaten iyidir. Emeğinden fazlasını almaz, yönlendirdiği kişiler de iyidir. Çoğu ufak tefek kontrole para bile almazlar. Lütfi Usta da, Serkan Usta da iyi insanlar. Kesinlikle tavsiye edilir.
Bu arada, dostum sen arabanı kaç liraya almıştın? Merak ettim. 26.000 Km de 2005 model bir aracı?
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kispest » 07 Arl 2012, 16:07

Bluedays yazdı:Mustafa Hocam,
Tam olarak hatırlamıyorum belkide dediğiniz gibi 2 tane idi yani kaç tane var bilmiyorum ama ben 4 hatırlıyorum, acaip dayanılmaz bir hal almıştı, artık o fişeklerin olduğu yer yarılmıştı resmen, gacır gucur ediyordu, ben aldığımda da tanesi 37,5 TL idi. İşçilikten fazla giydirdiler bana... Neyse, kazık yiye yiye tecrübe kazandık. Şimdi artık lojistik skodaya gidiyorum.

Kispest kardeş, ismini bilmediğimden böyle hitap ediyorum. Lojistik Skoda hakikaten iyidir. Emeğinden fazlasını almaz, yönlendirdiği kişiler de iyidir. Çoğu ufak tefek kontrole para bile almazlar. Lütfi Usta da, Serkan Usta da iyi insanlar. Kesinlikle tavsiye edilir.
Bu arada, dostum sen arabanı kaç liraya almıştın? Merak ettim. 26.000 Km de 2005 model bir aracı?

Kardeşim adım Enes. Harbiden çok güler yüz de gösterdiler, ilgilendiler de. Beni nereden buldunuz diye sordu, skodam.com diye bir siteden dedim. Sizi çok övüyorlar dedim, inandı mı bilmem. :)

20.250'ye aldım. Nisan 2012'de.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 07 Arl 2012, 16:37

kispest yazdı:

Kardeşim adım Enes. Harbiden çok güler yüz de gösterdiler, ilgilendiler de. Beni nereden buldunuz diye sordu, skodam.com diye bir siteden dedim. Sizi çok övüyorlar dedim, inandı mı bilmem. :)

İyi fiyata almışsın. Bizim galerici arkadaşlara göre senin araç en baba 16-16,5 eder ya neyse :)Fabia candır ya. Düşük km'li ve temiz bir araç almışsın. Muhtemelen çok memnun kalacaksın. Allah kaza bela vermesin ve uzun yıllar güzel bir şekilde kullanmayı nasip eylesin inşallah.Bende 2008 yılı Aralık ayıydı, tam bu günlerde almıştım aracımı. 2005 model 17.100 km'de idi. 4 yıl geçti. Şu an 95.000 km'de. Rutin bakımları dışında tek tük ufak şeyler dışında pek masraf çıkarmadı bana. Yani gerçi benim ilk arabam ondan mıdır bilmiyorum ama çok bağlandım ben fabiaya.Zaten arabayı değiştirirken, babama vereceğim. Yabancıya giderse çok çok üzülürüm.Sende bu duyguları yaşarsın muhtemelen. Özetle, FABIA CANDIR :)
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kispest » 08 Arl 2012, 19:42

Bluedays yazdı:
kispest yazdı:

İyi fiyata almışsın. Bizim galerici arkadaşlara göre senin araç en baba 16-16,5 eder ya neyse :)Fabia candır ya. Düşük km'li ve temiz bir araç almışsın. Muhtemelen çok memnun kalacaksın. Allah kaza bela vermesin ve uzun yıllar güzel bir şekilde kullanmayı nasip eylesin inşallah.Bende 2008 yılı Aralık ayıydı, tam bu günlerde almıştım aracımı. 2005 model 17.100 km'de idi. 4 yıl geçti. Şu an 95.000 km'de. Rutin bakımları dışında tek tük ufak şeyler dışında pek masraf çıkarmadı bana. Yani gerçi benim ilk arabam ondan mıdır bilmiyorum ama çok bağlandım ben fabiaya.Zaten arabayı değiştirirken, babama vereceğim. Yabancıya giderse çok çok üzülürüm.Sende bu duyguları yaşarsın muhtemelen. Özetle, FABIA CANDIR :)

Kardeş sorma. Aldığım hafta bizim apartman görevlisi arabanın fiyatını sordu, 20.250 deyince "pahalıya almışsın, bizim kayınbirader 14.000 liraya aldı" demişti. Aracın model yılı, kilometresi, donanımı, zartı zurtu, fiyatı etkileyecek bin çeşit faktör var diyemiyorsun. Millette ne kayınço var arkadaş anlamadım ki, ne alsak daha ucuzunu bu kayınçolar almayı başarıyor. :D

Bu arada herif 2 hafta sonra gitti 2005 model Chevrolet Lacetti'yi 20.000 liraya aldı. Kayınçosuna selamımı söyledim ben de. :D
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir