yakıt!!!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yakıt!!!!!

İleti erciyes » 26 Kas 2012, 23:39

arkadaşlar 1,4 16 valf 101 lik fabıam var ne yaptımsa yakıtı dusuremedim bujı, bobin, filitreler ve oksijen sensörü tamamını degiştişrdim ama yakıtım yıne fazla 15 tl lik lpg ile 42 km yol yapıyorum nedeni ne olabilir yardımlarınızı bekliyorum.

erciyes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kazım özdemir
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabıa

İleti Bluedays » 27 Kas 2012, 09:31

Şu an belirttiğiniz rakamlara göre aracınız 0,36 TL/km yakıyor.
Şu an benim aracım 0,25 kr. yakıyor. Çok trafikte değilim, çok rampalar yok, dümdüz yollarda gidiyorum.
Yani şu an sizin yaşadığınız yer nasıl bilmiyorum. Eğer ağır trafikte kullanıyorsanız, dediğim gibi rampalar var ise, bu yakıt gayet normal.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti erginbkr » 27 Kas 2012, 10:56

yakıtınız gerçekten çok...bence sorun lpg sisteminin ayarlarından kaynaklanıyordur...hangi marka lpg tertibatı kullanıyorsanız onların genel merkeziyle görüşmeniz faydalı olur diye düşünüyorum...bende sizinle aynı bölgede yaşıyorum...aracım 101 lik ve 25 kuruşu aştığına hemen hiç şahit olmadım şehir içinde...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti sarp85 » 27 Kas 2012, 11:43

bir yerde kaçak olabilirmi unom var ken böyle bir sorunum vardı hortumların ağzındaki kelepçe zamanla hortuma zarar veriyor benim orada delik olmuştu kelepçede küf varsa buna dikkat et çalıştır hortumları kontrol et abartı bir yakma söz konusu fabi 1.4 var bendede 30lt lpg ile şehir içi 340-360 arası görmesi lazım Allah yardımcın olsun zor bir durum ben yaşadım seni anlıyorum.
Kullanıcı avatarı
sarp85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sencer sarp
Arabanız: fabia 1.4 classic

İleti kispest » 27 Kas 2012, 13:13

Ergin'e katılıyorum. Sorun illa da aracın kendi unsurlarından kaynaklanacak diye bir kaide yok. İyi bir LPG ustası da çözebilir ki LPG'de ustalık çok belirleyicidir. Ben de şehir içinde 7.5-10 litre arası yakıyorum ortalama. Bu da en fazla 26 kuruş yaktığım anlamına gelir. Umarım sorununuz çözülür.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti erciyes » 27 Kas 2012, 14:40

bulundugum yer yogun trafıgı olan bır yer lpg yı po dan alıyorum sureklı ama ne hıkmetse yakıtım fazla.
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

İleti MARTİNN » 27 Kas 2012, 18:01

Dostum aynı sorun bendede vardı cok fazla yakıyordu.. muhtemelen sorunun çözümü ecu nu sıfırlamak olucak.. zamanla kullanıma baglı olarak yakıt tuketımını artıracak sekılde kaydedıyor.. Şİmdi yapman gereken şey şu. Akunun eksi kutbunu cıkar ve 30 dk bekle. sonra tekrar sıkıca bagla. kontagı cevir ama calıstırmadan 2dk bekle sonra aracı bosta calıstır.. 20 dk boyuncada bosta calıssın. sakın gaza dokunma. bu sure boyunca calıssın. boylelikle ecu yenı bılgılerı kaydedıcektir. bunları yaparken arac benzinde calısıcak.. 20 dk gectikten sonra kontagı kapat. sonra tekrar arabanı calıstır. artık gazdada kullanabılırsın. En son olarak yakıt testine cık, eger aracında baska bir sorun yoksa fabrıka yakıt tuketımı degerlerine dönücektir.. Artık daha az yakıcak umarım.. cevabını merakla beklıyoruz :)
MARTİNN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: martin martin
Nereden: İzmir
Arabanız: fabia mpi 68

İleti erginbkr » 27 Kas 2012, 19:58

MARTİNN yazdı:Dostum aynı sorun bendede vardı cok fazla yakıyordu.. muhtemelen sorunun çözümü ecu nu sıfırlamak olucak.. zamanla kullanıma baglı olarak yakıt tuketımını artıracak sekılde kaydedıyor.. Şİmdi yapman gereken şey şu. Akunun eksi kutbunu cıkar ve 30 dk bekle. sonra tekrar sıkıca bagla. kontagı cevir ama calıstırmadan 2dk bekle sonra aracı bosta calıstır.. 20 dk boyuncada bosta calıssın. sakın gaza dokunma. bu sure boyunca calıssın. boylelikle ecu yenı bılgılerı kaydedıcektir. bunları yaparken arac benzinde calısıcak.. 20 dk gectikten sonra kontagı kapat. sonra tekrar arabanı calıstır. artık gazdada kullanabılırsın. En son olarak yakıt testine cık, eger aracında baska bir sorun yoksa fabrıka yakıt tuketımı degerlerine dönücektir.. Artık daha az yakıcak umarım.. cevabını merakla beklıyoruz :)

ilk defa duydum anlattıklarınızı...bilimsel olarak test edilmiş bir durum mu yoksa sadece kişisel bir tecrübe mi?
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti hetepe » 27 Kas 2012, 22:31

20 dakika boşta ve benzinde çalıştırırsan kalp krizinden gidebilirsin...yazık olur benzine...:)
Bu arada 36 kuruşluk LPG tüketimi gerçekten fena...ben daha benzinde o rakamlara gelmedim.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti felicia042 » 27 Kas 2012, 22:37

iyi bir ustaya götürün ama götürmeden önce benzindeki değerleride ölçün, eğer yakıt tüketimi normal ise, LPG sisteminde problem kesinleşir.
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti erciyes » 27 Kas 2012, 22:57

dediginizi yapıcam bakalım ne olacak degiştirmedıgım parça kalmadı yapacak başka birşey yok yarında dedıgınızı yapayım sonucu paylaşırım yorumlarınız için hepinize teşekürler arkadaşlar.
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

İleti erciyes » 28 Kas 2012, 10:07

tamamen uyguldım dediginizi MARTİN bey testin sonucunu hafta sonu paylaşacagım.
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

İleti MARTİNN » 28 Kas 2012, 18:04

Arkadaslar herkese iyi akşamlar.. bir arkadas ecuyu sıfırlamanın bilimsel olup olmadığını sormuş.. İsterseniz ecu hakkında bir araştırma yapın. Görüceksinizki yakıta ne kadar etkili oldugunu.. Ben kendi aracımda bu dediklerimi denedim ve işe yaradı.. BU yöntemide yabancı bir siteden ögrendim. Google yardımıyla siteyi türkceye cevirdim. aynen orda yazanları uyguladım ve ve yakıt sorunum cözüldü.. işallah bu arkadsımızında sorunu çözülür. hem bu yöntemi denmenin hiç bir zararı yok.. bakalım hafta sonu işe yarayıp yaramadıgını hep birlikte görücez :))
MARTİNN
CLASSIC
CLASSIC

İleti MARTİNN » 28 Kas 2012, 18:13

Arkadaslar yabancı siteyi buldum. googleden türkceye cevirip bir bakın. http://www.briskoda.net/forums/topic/20 ... ngine-ecu/
MARTİNN
CLASSIC
CLASSIC

İleti MARTİNN » 28 Kas 2012, 18:31

http://translate.google.com.tr/translat ... CCwQ7gEwAA Buda türkçeye çevrilmiş hali.. Umarım hepimizin işine yarar. iyi aksamlar.
MARTİNN
CLASSIC
CLASSIC

İleti renat » 28 Kas 2012, 19:39

burada aynı konu tartışılmış;
http://www.i30club.com/index.php?topic=1242.0
Kullanıcı avatarı
renat
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: taner
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: skoda fabia

İleti erciyes » 01 Arl 2012, 01:09

arkadaşlar bugun test ettım ama sonuç yıne aynı degişmedi yakıt sarfıyatım degişmiyor 36 kruş yakıyorum lpg de ne çözülmez bir şeymiş bu anlamdım. şimdi lpg yi iptal edip benzinde denıcem yakıtımı. benzin ışıgım bugun yandı ve hemen 50 tl lik benzin aldım ışık tekrar yananadek benzinde kullanacagım kaç km yol yapıcam ne kadar yaktıgını ögrenecegim enkısa zamanda sonucu paylaşırım.
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

İleti kispest » 01 Arl 2012, 11:43

kazım kazım yazdı:arkadaşlar bugun test ettım ama sonuç yıne aynı degişmedi yakıt sarfıyatım degişmiyor 36 kruş yakıyorum lpg de ne çözülmez bir şeymiş bu anlamdım. şimdi lpg yi iptal edip benzinde denıcem yakıtımı. benzin ışıgım bugun yandı ve hemen 50 tl lik benzin aldım ışık tekrar yananadek benzinde kullanacagım kaç km yol yapıcam ne kadar yaktıgını ögrenecegim enkısa zamanda sonucu paylaşırım.

Kazım kardeşim, neden sorunun LPG sistemiyle alakalı olabileceği ihtimalini hiç değerlendirmiyorsun?
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir