Fabia Direksiyon ve Far Problemi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Direksiyon ve Far Problemi

İleti eskiciyiz » 26 Kas 2012, 23:44

Merhaba;

Yaklaşık 2 ay önce 2001 model 101b Fabia araç satın aldım. Kullanmaya başladığım ilk andan itibaren direksiyon ağırlaşması ve farlarda ( konsol lambaları da dahil ) kırpışma durumu yaşıyorum.Bu konuda araştırma yaptığımda çoğunlukla direksiyon pompasından kaynaklı yorumlar ortaya çıkıyor.

Sanayide direksiyon pompası bugün test edildi ve sağlam olduğu söylendi. Bunun yanında aküyü de yeni değiştirdim. Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

eskiciyiz
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet IŞIK
Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti taner_octavia » 27 Kas 2012, 00:33

fabialarda kronik sorunlardan direksiyon acı sensorleride dendi .basına gelen vardır muhakkak forumda
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti Bluedays » 27 Kas 2012, 09:28

Benim direksiyon arıza ışığı şu ana kadar (4 yıldır) 2 kez yandı. Birinde direksiyon çok ağırlaştı, diğerinde sadece yandı. Kontağı kapatıp, açınca düzeldi. Aküyü yeniledim. Bu farlardaki kırpma olayı bendede oluyor. Örneğin, normal araçta ışıkta dururken, direksiyonu sağa yada sola çevirirsem, farlar sönükleşip, düzeliyor fakat herhangi bir sıkıntı yaşamadım şu ana dek.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti kispest » 27 Kas 2012, 13:21

Bluedays yazdı:Benim direksiyon arıza ışığı şu ana kadar (4 yıldır) 2 kez yandı. Birinde direksiyon çok ağırlaştı, diğerinde sadece yandı. Kontağı kapatıp, açınca düzeldi. Aküyü yeniledim. Bu farlardaki kırpma olayı bendede oluyor. Örneğin, normal araçta ışıkta dururken, direksiyonu sağa yada sola çevirirsem, farlar sönükleşip, düzeliyor fakat herhangi bir sıkıntı yaşamadım şu ana dek.

Farlardaki kırpma dediğiniz olayı doğru mu anlıyorum acaba? Farların bir söndü sönecek hale gelmesi, bir yanması. Tabii bunlar saniyenin onda biri kadar sürede olan çok hızlı titreşimler. Ben de çok dik yokuşlarda yarım debriyaj kalkış yaparken yaşıyorum bu kırpışma hadisesini.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti eskiciyiz » 27 Kas 2012, 13:36

Söndü sönecek boyutlarda değil ancak yola verilen aydınlık seviyesinin artıp azalması titremesi durumu. Aynı durum konsoldaki göstergelerde de oluyor. Ayrıca bu durum direksiyon ani hareketiyle ortaya çıkıyor sanıyorum.
eskiciyiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti lestat » 27 Kas 2012, 18:04

Bluedays yazdı:Benim direksiyon arıza ışığı şu ana kadar (4 yıldır) 2 kez yandı. Birinde direksiyon çok ağırlaştı, diğerinde sadece yandı. Kontağı kapatıp, açınca düzeldi. Aküyü yeniledim. Bu farlardaki kırpma olayı bendede oluyor. Örneğin, normal araçta ışıkta dururken, direksiyonu sağa yada sola çevirirsem, farlar sönükleşip, düzeliyor fakat herhangi bir sıkıntı yaşamadım şu ana dek.

o sorun aracı ilk aldığımda aracımda vardı direksiyonu sağ sol yapınca farları kısıyordu.Biraz araştırma sonucunda elektronik servo direksiyonlarda bunun normal olabileceğinine ulaştım o yüzden çok da kafama takmadım.
Daha sonra xenon tasisatı çekince balastlar o voltaj dalgalanmasını telafi ettiklerinden bir daha o sorunu yaşamadım.
fakat almadan önce eski servis kayıtlarını incelediğimde aküsünün değiştiğini ve direksiyon sertleşmesinden dolayı servise gittiğini öğrendim.
geçenlerde vag comla test ettim direksiyon açı sensörü hatası verdi. muhtemelen açı sensörü değişti ve kodu silmeyi unuttular. kodu sildim bu gün akşam tekradan kontrol edicem bakalım ne olucak
ama aracı aldığımdan beri mayıs 2012 direksiyonla ilgili en ufak bir sorun da yaşamadım.
Allah nazardan saklasın artık ne diyeyim
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti Bluedays » 28 Kas 2012, 09:42

kispest yazdı:

Farlardaki kırpma dediğiniz olayı doğru mu anlıyorum acaba? Farların bir söndü sönecek hale gelmesi, bir yanması. Tabii bunlar saniyenin onda biri kadar sürede olan çok hızlı titreşimler. Ben de çok dik yokuşlarda yarım debriyaj kalkış yaparken yaşıyorum bu kırpışma hadisesini.

Evet dostum. Aynen belirttiğin gibi.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti eskiciyiz » 28 Kas 2012, 10:40

Arkadaşlar dün itibariyle sorun çözüldü. Açıkçası herkesin farklı birşey söylediği kadar varmış.
Sorun altarnatorun kablolarındaki temassızlık çıktı. Yani elektrik tesistatı bir nevi. Bakalım kullanıp görücez şuan gayet güzel.
eskiciyiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti eskiciyiz » 08 Arl 2012, 00:16

Ne yazık ki sorun devam ediyor. Elektrikçim 2 günün sonunda sorunun direksiyon pompasından olduğunu söyledi. Bende gidip yeni bir TRW direksiyon pompası aldım. Taktık ama sorun ne yazık ki devam etti. Satın aldığım yer ise pompayı geri almadı.

Anladık ki eski pompa sağlammış Yeni satın aldığım pompayı satıyorum. İlgilenenlere duyrulur.
eskiciyiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti kispest » 08 Arl 2012, 12:16

blatch yazdı:Ne yazık ki sorun devam ediyor. Elektrikçim 2 günün sonunda sorunun direksiyon pompasından olduğunu söyledi. Bende gidip yeni bir TRW direksiyon pompası aldım. Taktık ama sorun ne yazık ki devam etti. Satın aldığım yer ise pompayı geri almadı.

Anladık ki eski pompa sağlammış Yeni satın aldığım pompayı satıyorum. İlgilenenlere duyrulur.

Valla şu an şükür bir pompa arızam yok ama bir Fabia sahibi olarak bu arızadan kaçamayacağımı düşünüyorum. Satın alacağımı garanti etmiyorum ama bir fiyat almak isterim.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti serdar__19 » 08 Arl 2012, 15:13

benimde motoru yıkattıktan sonra direksiyon arıza lambası yanmıştı bilgisayara bağlayınca açı sensörü arızası veriyordu bazende hiç pompa ile bağlantı kurulamıyordu uzun bi süre böyle kullanmaya devam ettim bazen direksiyon çok sertleşiyordu en sonunda açı sensörünü söktük temizledik direksiyon yağını tamamladık fakat ışık hala sönmemişti bir hafta daha böyle kullanmaya devam ettim ve bir akşam kendiliğinden söndü direksiyon çok yumuşadı ve şu anda hiç bi sorun yok park halinde iken ışıklarda azalma oluyor ustalar bunun normal olduğunu söylüyorlar
serdar__19
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR BAĞIŞ
Nereden: Bursa
Arabanız: FABİA

İleti eskiciyiz » 08 Arl 2012, 18:58

Umarım hiçbir Fabia sahibi yaşamaz bu durumu. Ancak okuduklarım sonucu herkesin bir gün başına gelir şeklinde yorumlar var.

Hidrolik direksiyon pompasını ( TRW ) 800 TL' ye satışa çıkardım. 07.12.2012 tarihli fişi duruyor.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-pa ... 9908/detay
eskiciyiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti darkteach » 10 Mar 2013, 20:44

arkadaşım sorunun çözüldümü bilmiyorum ama. çözülmediyse direksiyon hidroliğine baktır, biraz ilave ettir. bende benzer problem yaşamıştım sıkıntım kalmadı.
darkteach
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: serkan demir
Nereden: Antalya
Arabanız: fabia 1.4 tdi special

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir