SIFIR BASKI BALATAM PROBLEMLİ Mİ? YARDIM LÜTFEN :((

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SIFIR BASKI BALATAM PROBLEMLİ Mİ? YARDIM LÜTFEN :((

İleti Fabian » 06 Arl 2012, 10:15

Öncelikle selamlar tekrar,
115 Bin km'de triger değiştirecekken, hadi dedik zamanı gelmiştir Baskıyı da değiştirelim. Ama arabanın yürüyen aksamında tek bir sıkıntım dahi yok... Neyse...
SACHS marka deb.seti de aldım.. Hepsi yapıldı (triger,volan taşlama,debriyaj bilyesi vs) , sonrasında : Yakıt tüketimi farkedilir şekilde arttı, çekiş düştü..

2 defa sorunumu ustaya dilegetirdim, avans yaptı..Ehh biraz düzelir gibi oldu...Bugün rampada birşey farkettim :

Sıkışık trafikte rampadayım. 1.vites, ayağı debriyajdan çek, kavrama, gaz derken araba zorlanıyor..Stop edecekmiş gibi kalkıyor..Hadi dedim, iyi kalkamadım. 2.3.4.5. kalkışımda hep aynı... Devir önce yükselir gibi oluyor sonra düşüyor...( Dururken 1. vitesteyken, gaz vermeden ayağınızı debriyajdan çektiğinizde araba stop edecekmiş gibi silkeler ya, rampada kalkerken aynen bunu hissediyorum )''Sürüş esnasında (genellikle rampada tam gaz çıkarken) motorun sesi ve devri aniden yükselir, sonra da azalır... Yani kaçırmış olur... ''diye bir yorum okudum (4500 mesajlı) bir arkadaştan...Baskı balatam kaçırıyor mu?

Acaba BASKI BALATA mı problemli? Avans mı düzgün yapılmadı..???

Usta enjektör katkısı koyalım diyor.. Diyor da araba bakım öncesi canavardı !!! Yakıtına, yağına filtresine , sürüşüne özen gösteren birisiyim ayrıca..

Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fabian
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti Fabian » 06 Arl 2012, 10:32

Ayrıca
1. Kontağı kapıyorum. (Haliyle motor çalışırken debriyajdan ses duymuyorum,) Debriyaja basıyorum paslı salıncak gibi ses yapıyor. Gıııytttt diye bir ses..
2. Vites değiştirip ayağımı tam debriyajdan çekerken sadece ayağımdaki titreşimden hissedebildiğim bir ''tıtıltı'' oluyor. Metal sıyırır gibi bir şey..
3. Debriyaj ortada falan kavrıyor sanırım. Ve 115 Bin kmlik debriyaj pedalıyla aynı sertlikte.. Eskiyle yeni arasında hiçbir fark yok...

????
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

İleti erginbkr » 06 Arl 2012, 12:33

merhaba...öncelikle geçmiş olsun... ben geçen yıl baskı balatayı yetkili serviste değiştirdikten sonra sizinkine benzer ( özellikle ses konusunda) sorunlar yaşadım...o güne kadar sessiz sakin olan aracımdan şıkırtı, metal sesine benzer sesler gelmeye başladı...aracımı başka bir yetkili servise götürdüğümde parça+işçilik kaynaklı sorun olduğu söylendi...servis yeni bir baskı balata seti takarak (haliyle ücretsiz olarak) ve güzel bir işçilikle sorunu çözdü...ama ikinci gittiğim yetkili servis ilk gittiğim değildi...kafanızı karıştırmak istemem öyle uzun boylu olarakta anlamam ancak sorununuz işçilik ve/veya parça kaynaklı olabilir...güvendiğiniz başka bir ustaya aracınızı göstermenizi öneririm...tekrar geçmiş olsun...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti Fabian » 06 Arl 2012, 13:19

Başka bir servise gittim 1 saat önce.

Usta arabayı kullandı. Birşey yok dedi..

Neyse, bi rampaya gittik. Durdu. Kalkarken stop ettirdi. İkinciye zarıltılı bir biçimde kalktı...
Sürüş bitti. Debriyajla ilgili sıkıntısı yok, aşağıda kavrıyor dedi. O dediğim sesi duymadı.

Egzantirik miline , sentesine bakmak lazım falan filan feşmekan...

Neyse ben yine AVANS yaptırayım.. İlk avansta rampada böyle bir sorun yoktu... Avans işi de tombala gibi yemin ederim...
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

İleti BaTeRRiiSStt » 06 Arl 2012, 13:34

gecen hafta benımde basıma boyle bır olay geldı gecen yıl deıstırdım baskı balatayıo bende. bayırlarda araba stop edecek gıbı oluyodu resmen 1 den 2 ye takarken cok tıtrıyordu. hemen servıse goturdum bujılerım 1 yıllık olmasına ragmen bujıden kaynaklı sorun cıktı deıstırdım sorun cozuldu. ......sana fıkır olsun ıstedım. :)
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti Fabian » 06 Arl 2012, 13:38

BaTeRRiiSStt yazdı:gecen hafta benımde basıma boyle bır olay geldı gecen yıl deıstırdım baskı balatayıo bende. bayırlarda araba stop edecek gıbı oluyodu resmen 1 den 2 ye takarken cok tıtrıyordu. hemen servıse goturdum bujılerım 1 yıllık olmasına ragmen bujıden kaynaklı sorun cıktı deıstırdım sorun cozuldu. ......sana fıkır olsun ıstedım. :)

Senin araç benzinliydi yanlış hatırlamıyorsam..
Benim araç dizel.. Buji olayı farklı diye biliyorum ama iki araç arasında..
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

İleti Fabian » 07 Arl 2012, 09:37

ARKADAŞLAR,
5.VİTESTE ARABAYI HAREKET ETTİRMEYİ DENEDİM :
KAVRAMA ESNASINDA GİTMEYE BAŞLADI. HİÇ STOP EDECEKMİŞ GİBİ BİR İZLENİM VERMEDİ. ( 5.viteste kalkışın motora zararını bildiğimden 2-3 metre ilerledim durdum )
..
SIFIR BASKI BALATA 5. VİTESTE KALKAR MI?
(Ayrıca, yokuşlarda 1.vites bayılıyor, zor kalkıyor, yakıt tüketimim arttı vb)

(..İlk araba kullanmayı öğrenirken aynı model fabiam ile acemilikten bazen 3.viteste kalkmaya çalışırdım. Araç hemen stop ederdi..)
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 07 Arl 2012, 09:53

Fabian yazdı:Ayrıca
1. Kontağı kapıyorum. (Haliyle motor çalışırken debriyajdan ses duymuyorum,) Debriyaja basıyorum paslı salıncak gibi ses yapıyor. Gıııytttt diye bir ses..
2. Vites değiştirip ayağımı tam debriyajdan çekerken sadece ayağımdaki titreşimden hissedebildiğim bir ''tıtıltı'' oluyor. Metal sıyırır gibi bir şey..
3. Debriyaj ortada falan kavrıyor sanırım. Ve 115 Bin kmlik debriyaj pedalıyla aynı sertlikte.. Eskiyle yeni arasında hiçbir fark yok...

????

Bu anlattıklarınızdan, sanki balata hiç değişmemiş gibi bir şeyler anlıyorum. Değişimi yapanların günahını almak istemem ancak dalgınlıkla sökülmüş eski seti tekrar yerine takmış olabilirler mi diye de aklıma gelmiyor değil hani.

Bir zamanlar bir ustam vardı. Kendi aracının 5. vites senkromeçi arızalı ve değiştirecek. Şanzımanı dağıttı, topladı, tam denemeye çıkacak ki bir de baktı sıfır 5. vites parçaları hâlâ torpidonun üzerinde. Olur mu olur.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Fabian » 07 Arl 2012, 10:01

sainz yazdı:
Fabian yazdı:Ayrıca

????

Bu anlattıklarınızdan, sanki balata hiç değişmemiş gibi bir şeyler anlıyorum. Değişimi yapanların günahını almak istemem ancak dalgınlıkla sökülmüş eski seti tekrar yerine takmış olabilirler mi diye de aklıma gelmiyor değil hani.

Bir zamanlar bir ustam vardı. Kendi aracının 5. vites senkromeçi arızalı ve değiştirecek. Şanzımanı dağıttı, topladı, tam denemeye çıkacak ki bir de baktı sıfır 5. vites parçaları hâlâ torpidonun üzerinde. Olur mu olur.

Sainz kardeş,

Hiç değişmemiş olsa,bu kadar olumsuz değişim olmazdı.
Eski baskı balatanın hiç bir sorunu yoktu, bilye sesi dışında...Rampada, yakıtta, çekişte bundan 10 kat iyiydi. Debriyaj bile sanki daha yumuşaktı..

5.viteste kalkması anormal değil mi?
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 07 Arl 2012, 12:41

Fabian yazdı:Sainz kardeş,

Hiç değişmemiş olsa,bu kadar olumsuz değişim olmazdı.
Eski baskı balatanın hiç bir sorunu yoktu, bilye sesi dışında...Rampada, yakıtta, çekişte bundan 10 kat iyiydi. Debriyaj bile sanki daha yumuşaktı..

5.viteste kalkması anormal değil mi?

Epey anormal bir durum tabii ki.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti erginbkr » 07 Arl 2012, 12:42

burada arkadaşlar fikirlerini nek kadar söyleselerde en nihayetinde aracı göremiyorlar...en sağlıklısı tecrübeli bir ustaya aracı gösterip sorunu tespit ettirmek...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti felicia042 » 07 Arl 2012, 20:34

Piyasada bolca sahte sacks marka debriyaj balatası var... :(
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE