Alım Satım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Alım Satım

İleti highflyer » 10 Eyl 2007, 00:39

Arkadaşlar sizlerin de tavsiyeliriyle bugün kesin olarak 16750 YTL'ye 2004 model 1.4 fabia'yı almaya karar verdim. Acemi de olmam nedeniyle yine size danışmak istediğim birkaç konu olacak. Yarın araç sahibiyle birlikte skoda servisine gidip aracı kontrol ettireceğiz. Serviste yapılan bu kontrol sadece motorla ilgili bir kontrol mu oluyor yoksa boya kaporta tüm arabaya bakılıyor mu? Yani servis arabaya sorunu yok dedikten sonra artık benim kontrol etmem gereken herhangi birşey olur mu ? Bunun haricinde dikkat etmem gereken bir konu var mı sizce ? Tekrar teşekkürler.

highflyer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 10 Eyl 2007, 03:49

arabayı çalıştır, marşa bas hemen gaz kökle egzosttan anormal renkte bir duman geliyo mu ona bak.

bagaj ve kapı fitllerini yokla.

kaputu aç, motoru çalışır halde dinle ve seyret. sesinde bi anormallik var mı (cırlama filan) ona bak. çok mu sarsıntılı onu incele.

elektrik aksamını kontrol et. (elektrirkli ayna, cam, far, sinyal stop...)

bide en önemlisi rot balas ayarı diyecem ben. öndeki iki tekerin birbirlerine  simetrik olması çok mühim.

satan adam önceden servisle duygusal(!) açıdan anlaşmış olabileceğinden şüpheyle yaklaşın özellikle arabanın şurası burası çok iyi dediği yerlere.

arabanın her şeyini çalıştır sileceğinden su püskürt, belki memenin biri tıkanık. her yerini kurcala, her düğmesini her bi haltın eksiksiz çalıştığından emin ol.

klimasından far yükseklik ayarına kadar. sonra arabayı sürsün sahibi, siz çukurlara falan girince amortisörler hakkında fikir sahibi olursunuz. ani fren yapmasınıda isteyin boş bi yerde.

ve daha aklınıza gelebilecek türlü türlü şeyler...

boyasına gelince biz onu aletsiz anlıyamayız, servisin insiyatifi...

debriyajıda çok yukarda kavrıyosa bunu da dile getirin.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lazianke » 10 Eyl 2007, 10:06

ben de alırkan ankarada ant a götürmüştüm.tabi o zaman pek anlamıyorduk. adamlar bilgisayara takıp her şeyi tamam dediler sorunsuz. kaporta ekspertizi istememiştim. bir göçük ve iki çiziği vardı. alış ve pazarlık fiyatından kırdırdığım için.sorunsuz deyince aldım ama sonra debriyaj balatası aşınmış çıktı.

hakanerdoğan ın dediği gibi debriyajın yukarıda kavrayıp kavramadığına dikkat ettirin.servise sorun. debriyajı kötü kullanılmışsa size 400-500 arası bir masraf açabilir.lastiklerin durumuna da bakın. 30 binde orijinal lastikler aşınmış olabilir. bu da en uygunundan 75X4:300 ytl masraftır. pazarlıkta bunları da dikkate alın.

hayırlı alışlar diyelim şimdiden....
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti lazianke » 10 Eyl 2007, 10:19

ilaveten yedek anahtarının olup olmadığını da sorun.
benimkinde yedeğini kaybetmişler beni oyalayıp yedeği unutturdular. yedeği sonra 75 ytl ye yaptırdım.

bu tecrübeleri paylaşalım ki bari siz az masrafla araç alın.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir