FAR AÇIK İKAZ SESİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FAR AÇIK İKAZ SESİ

İleti FABIACI » 10 Eyl 2007, 16:42

Confused
ARKADAŞLAR GEÇENLERDE ARACIMI PARK ETTİĞİMDE FARLARIMI AÇIK UNUTMUŞUM.DAHA SONRA ARKADAŞLARIN UYARISI İLE GİDİP FARLARIMI KAPATTIM.BU BİZİM SEVGİLİ FABIA'LARDA " SESLİ İKAZ " YOKMU? ARACIM 2003 MODEL 1.4 FABIA  SEDAN.

HERKESE SEVGİLER...........

FABIACI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 10 Eyl 2007, 16:49

Var!  
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti BaTeRRiiSStt » 10 Eyl 2007, 16:51

Var ama zaman zaman sesli ikaz vermıyor ne hıkmetse bir yerlerde temassızlık oluyor ara ara (bende de oyle )
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti engint » 10 Eyl 2007, 16:59

[quote="FABIACI"] Confused
ARKADAŞLAR GEÇENLERDE ARACIMI PARK ETTİĞİMDE FARLARIMI AÇIK UNUTMUŞUM.DAHA SONRA ARKADAŞLARIN UYARISI İLE GİDİP FARLARIMI KAPATTIM.BU BİZİM SEVGİLİ FABIA'LARDA " SESLİ İKAZ " YOKMU? ARACIM 2003 MODEL 1.4 FABIA  SEDAN.

[/QUOTE]

Acaba bu da vag.com ile serviste ayarlanmasi gereken bir sistem mi???

Sevgiler
engint
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 10 Eyl 2007, 17:05

Standart olarak açık olması lazım.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 10 Eyl 2007, 17:05

yoo ötüyo abi. bizim broadwayde bile ötüyordu.

bide bişey soracağım, arabayla gece yolculuk yaptınız, yolculuk bitti, kontağı kapattınız, bende kontak kapandığı gibi farlara hiç dokunmamama rağmen otomatik olarak sönüyor. sadece cılız bi ışık yanıyo zannedersem parklar yanıyo.

sizdede bu durum varmı? yani bütün fabialar için geçerli mi?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 10 Eyl 2007, 17:12

[quote="hakanerdogan"]yoo ötüyo abi. bizim broadwayde bile ötüyordu.

bide bişey soracağım, arabayla gece yolculuk yaptınız, yolculuk bitti, kontağı kapattınız, bende kontak kapandığı gibi farlara hiç dokunmamama rağmen otomatik olarak sönüyor. sadece cılız bi ışık yanıyo zannedersem parklar yanıyo.

sizdede bu durum varmı? yani bütün fabialar için geçerli mi?
[/QUOTE]

Normal (kısa farlar) farlar açıkken motoru stop edersen otomatik olarak söner sadece park lambaları açık kalır. Aküyü yemesin diye bir önlem! Wink

Tüm Fabia'larda olduğu gibi Roomi, Octi... modellerinde de var.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 10 Eyl 2007, 17:16

ne güzel bişey... zira köyde gece tarlayı sulayalım dedik, elektrikler yoktu projektörü yakamadık, bende arabayı getiriyim, onun ışığında sulayalım dedim araba çalışmadan farlar kendi açık kalmadı.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 10 Eyl 2007, 17:24

şimdi gelelim follow me home özelliğine.... kaçtır soracam unutuyorum hazır sizi bulmuşken (kusuruma bakmayınLOL) :

şimdi amcamın audisinde bu özellik var. gece arabaya gittim, öteden kapı açma kumanda düğmesine bastım, araba ön sisleri ve arka stopları yaktı.

neyse işimi hallettim döndüm, indim arabadan kapıları kitledim ama ben apartmana girene kadar yaktı yine sisleri. (beni takip etmedi canım, belli bi süreliğine yaktı)

gündüz gidip kapıları açtığımda hiç bir lambasını yakmıyordu. sade kapıları açıyordu. demekki araba geceyi gündüzü biliyor.

neyse, akşamüstü köye gidiyorum yoldayım, hava kararmaya başlayınca pat diye ışıklar yanıverdi, bütün göstergelar, düğmeler butonlar aydınlandı.

ve dikkatimi çeken far düğmesi hep ''Auto'' konumundaydı.

gelelim sadete, yav bu audinin sensörü filan var belliki gün ışığına göre kendisi ''auto'' konumundayken herşeyi ayarlıyor. sen sadece D ye geçir bas gaza diyo.

E madem benim fabiamın follow me home özelliğini vag-com la active ettirme şansım varda, niye far düğmesinde 'auto' diye bi seçenek yok?

o özellik serviste açılınca araba kısa huzmeli farları mı yakacak? geceyi gündüzü ayırt edemezki benim arabam, sabah akşam yanacak mı bu peki?

çenem düştü kusuruma bakmayın.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 10 Eyl 2007, 17:38

Fabia'da Auto konumu yok, o nedenle ışığa duyarlı değil, ben bu özelliği açtırdığımda gece-gündüz farketmeden kısa hüzmeli yanıyordu, o nedenle tekrar kapattırdım.

Yani bu sistemin Auto konumunun olup olmamasıyla alakası yok. Anahtardaki açma ya da kapama butonuna bastığında nasıl sinyaller yanıp sönebiliyorsa, beyninde bu özelliğe sahip modellerde 30 sn kadar uzun farların yanabilmesi çok komplike bir sistem değildir.

Ama aynı yıl içinde bile aynı modellerde farklı donanımlar var, bazı Fabia'larda Siemens bazılarında Magneti Marelli beyin var, o nedenle aynı yıldaki araçların da hepsinde olacak diye bir özellik yok.  Wink
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 10 Eyl 2007, 17:44

[quote="irfant"]Fabia'da Auto konumu yok, o nedenle ışığa duyarlı değil, ben bu özelliği açtırdığımda gece-gündüz farketmeden kısa hüzmeli yanıyordu, o nedenle tekrar kapattırdım.

Yani bu sistemin Auto konumunun olup olmamasıyla alakası yok. Anahtardaki açma ya da kapama butonuna bastığında nasıl sinyaller yanıp sönebiliyorsa, beyninde bu özelliğe sahip modellerde 30 sn kadar uzun farların yanabilmesi çok komplike bir sistem değildir.

Ama aynı yıl içinde bile aynı modellerde farklı donanımlar var, bazı Fabia'larda Siemens bazılarında Magneti Marelli beyin var, o nedenle aynı yıldaki araçların da hepsinde olacak diye bir özellik yok.  Wink
[/QUOTE]

ilginize çok teşekkür ederim. banada saçma gelen tarafı gece gündüz kısaları yakacak olmasıydı, ki buda akünün canına okur.

yanlış hatırlamıyorsam benim aracımın beyni Siemens. hangi beyinde var bu özellik?

mesela gidip bu özelliği açtırsam, güzdüzleri kapıları kumandadan değilde, kapı kilidine sokup açsam, geceleri de kumandayı kullansam iyi olur gibi.

kapı kilidinden çevirip açınca yakar mı yine follow me home ları? arabanın dibindeyim zaten, niye yaksın dimi? bu kadar aptal değildir Fabia heralde?LOL
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 10 Eyl 2007, 17:50

Yıllardrı 1 kere bile olsun anahtarı kilide sokarak açmadım kapıları, Follow me home zaten kısa bir süre için devrede kalmıştır. Benim araçta Magneti beyin vardı.

Bir de şöyle bir durum var, ben 2004 model aracımı aldığımda Türkiye'ye en son partide gelen en son 2004 1.2 araçlardan biri idi. 2005 modeller çıkmak üzere olduğu için o parti araçlarda ek donanım özellikleri koyuyorlar. Mesela bu yaz 2007 model bazı Fabia Classic (Plus değil) araçlara CD player koymuşlardı.

2004 1.2'lerde aşağı-yukarı yükseklik-derinlik ayarlı direksiyon varken bazı 2005 modellerinde bu özellik yoktu.  Ouch
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 10 Eyl 2007, 17:59

[quote="irfant"]Yıllardrı 1 kere bile olsun anahtarı kilide sokarak açmadım kapılar, Follow me home zaten kısa bir süre için devrede kalmıştır. Benim araçta Magneti beyin vardı.

Bir de şöyle bir durum var, ben 2004 model aracımı aldığımda Türkiye'ye en son partide gelen en son 2004 1.2 araçlardan biri idi. 2005 modeller çıkmak üzere olduğu için o parti araçlarda ek donanım özellikleri koyuyorlar. Mesela bu yaz 2007 model bazı Fabia Classic (Plus değil) araçlara CD player koymuşlardı.
[/QUOTE]

hım...  donanımı classic olmadığı için ek olarak bişeyler koyulup koyulmadığı hakkında bir şey söyleyemeyeceğim... ama umarım koyulmuştur.

mesela dikkat ediyorum bazı fabiaların aynaları siyah plastik, çelik jant olmasına rağmen. benim aynalar gövde rengi.

yine bazen görüyorum çelik jantlı fabiaların torpidoları tek renk, benimkinde alt taraf beyaz, koltukların ve sırtlıkların ortasıda ayrı renk. koltuk çift renk. CD çalar da var.

zaten çelik jant ambiante donanımda var olan bişey, e niye benim aynalar gövde rengi, torpido ve koltuklar çift renkte, başka çelik jantlı fabiaların öyle değil?

umarım follow me home da vardır, hatta bi gün gidip follow me home uda, hızlanınca otomatik kitlenen kapılarıda, hatta varsa kapıları kitleyince ötmeyide açtıracağım.

İrfan Hocam, ilginize çok teşekkür ederim....

saygılarımla.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 10 Eyl 2007, 18:03

Rica ederim.

Arabanda alarm olmadığı için, kumandadan kapatınca ötme işi bu haliyle olmaz.   Wink
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 10 Eyl 2007, 18:07

[quote="irfant"]Rica ederim.

Arabanda alarm olmadığı için, kumandadan kapatınca ötme işi bu haliyle olmaz.   Wink
[/QUOTE]

oda olmayıversin Disapprove
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 10 Eyl 2007, 18:15

hazır konu farlardan açılmışken, gidiş gelişli yolda, kısa huzmeli farların açık olmasına karşın, karşıdan gelen herkes uzun zannediyor ve selektör yapıyor. adamda göz bırakmadılar. ben niye hiç başkasının farını uzun zannetmiyomda karşıdan her gelen istisnasız selektörü dayıyo gözüme?

uzunu bu diye gösterelim derken selektör kolu laçkalaştı. selektör yapıyorum, ordan aldığı sekme ivmesiyle hop ileri atlayıp sürekli uzuna geçiyor.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ErTaN06 » 10 Eyl 2007, 18:34

[quote="FABIACI"]Confused

[/QUOTE]

Sol kapı kilidini değiştirirler muhtemelen
ErTaN06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ertan TEMEL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Skoda Fabia Special

İleti reddragon » 10 Eyl 2007, 20:34

far seviyesini yüke göre değiştirmen lazım bendede oluyo aynı şey
reddragon