YAKITTT!!!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YAKITTT!!!!!

İleti erciyes » 17 Arl 2012, 23:50

ARKADSAŞLAR 1,4 101 LİK FABIAMIN YAKIT SORUNUNU ÇÖZEMİYORUM DEGİŞTİRMEDİGİM PARÇA KALMADI BUJİLER, BOBİNLER, HAVA FİLTRESİ,ARACIN YAGI YENI, LAMDA SENSÖRLERİ, TAMAMINI DEGİŞTİRDİM AMA HALEN ORTALAMA YAKIT DEGERİM 17 Yİ GÖSTERİYOR. ARACIMI SERVİSTE CİHAZA BAGLIYORLAR ARIZA VETRMİYOR. DEPOYU FULLEDİN 100 KM YOL YAPTIM SEHİRİÇİ TRAFİKTE VE TEKRAR DEPOYU FULLEDİM 40 TL LİK GAXZ ALDI SANKİ X5 E BİNİYORUM. İLK ÇALIŞTIRDIGIMDA DEGER 24 Ü SONRA EN AZ 17 YE KADAR İNİYOR ARACIMIN DEGERİ AŞIRI YAKIT TÜKETİMİ GÖSTERİYOR AMA ÇÖZEMİYORUM YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM ARKADAŞLAR SAYGILAR.

erciyes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kazım özdemir
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabıa

İleti erciyes » 18 Arl 2012, 00:02

arkadaşlar bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ne yaptımsa yakıt sorununu aşamadım ne arabaymış bu fabıa arkadaşlar hiç bir ararcıma bu kadar masraf etmemiştim lpg yi bile yeniledim yok arkadaş illaki 40 krş yakıcam diyor kurtarın beni..... :mrgreen:
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

İleti erciyes » 18 Arl 2012, 10:00

yok mu arkadaşlar bilgisi olan arkadaş neden düşmez bu yakıt degerleri.
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

İleti ambiantem_06 » 18 Arl 2012, 12:53

fazla yakma olayını hem benzın hemde gazda yapıyormu?fazla yakıcak etkenlerı harfıyen değiştirmişssiniz fazla bırsey dıyemıyecegım fakat aracın beynınede bır baktırın derım.
ambiantem_06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: can
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia ambiante tdi

İleti erciyes » 18 Arl 2012, 13:15

evet gazda da benzindede fazla yakıyor hiçbirşeyi yoktu aracın manifold dan hava aldı bir ara birdaha düzen tutmadı ne yaptımsa boş. beyin arızalı olaup olmadıgını nasıl ögrene bilirim acaba.
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 18 Arl 2012, 13:24

Beyin arızalı olsa bilgisayara bağlattığınızda ortaya çıkar. Debriyaj ve enjektörlerinizi kontrol ettirin bir de.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti erciyes » 18 Arl 2012, 16:10

baskı balata yeni 6 aylık
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

İleti tauncer » 18 Arl 2012, 18:26

Bende de ayni arac var. tupsuzdur. oncelikle neredeyse 50 kurus yakiyordu. yaptiklarim:
Lamda 1 degisti. Emme manifoldunu temizledim (pek bisey yoktu). Egr valfi temizlendi. (cok kirli degildi). Bogaz kelebegi temizlendi (epey kirliydi.) map sensoru manifoldun ordaki temizlendi. (bu parca les gibiydi kafasinda diyota benzer bisey varmis. temizlenince ortaya cikti.) motor yagina fin-25 denen teflon bir katki maddesi konuldu. iki depo benzine 444 enjektor temizleyici koydum. birini yarim depoya bocaladim. hava,polen,benzin,yag ve yag filtresi, bujiler degistirildi. Son depo denememde gayet gayet sakin ve sehir ici kullanimda 33 kurusa indim. ama biraz gaza basmaya gor. hemen ortalama 12 lere cikiyor sehir icinde. ve hala birinci viteste yol bilgisayari 99 larida gosterebiliyor. Bilmiyorum yol aldim ama kaplumbaga hizinda ilerleyeceksek arabanin tadini nasil cikartacagiz. gunluk 7+7 km yol yapiyom. istanbulda motor tam isindi derken istop. kafamda katalizor kaldi baktirmadigim. 1400 tl masraf ettim bende
tauncer
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: fabia 2005 spc. 1.4 bbz

İleti ambiantem_06 » 18 Arl 2012, 18:47

makınaya baglattıgınızda benzın pompası sınyalı zayıf veya sılındır hatası verıyormu?
ambiantem_06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: can
Arabanız: fabia ambiante tdi

İleti erciyes » 18 Arl 2012, 18:56

yok gayet düzgün calışıyor herşeyi tek tek deniyor usta sorunsuz çalısıyor kelebekte düzgün çalısıyor ama sonuç aynı.
Tuncer bey ne yapalım bu fabıa ları. Mahvetti beni harcamanın sonu yok çözümde yok depoya katkı mı atsam acaba enjeksiyonlar için. bu egr valfi nerde ve birde mab sensörü nerede temizleteyim bende.
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

İleti tauncer » 18 Arl 2012, 19:26

Benim arac bbz kodlu olani. map sensoru emme manifoldunun orada. motora bakinca solda kucuk bi sensor. kendim soktum ben balata spreyiyle temizledim. Egr valfi ise egsoz manifolduna bakinca sagda bir parca. onuda kendim sokup temizledim. ancak temizlikten sonra motor ariza isigi yanabilir. Vag cihazi yada servis sondurur. fin-25 katkisindan once motorum isininca cok az ufluyordu. katkidan sonra icine hava emmeye basladi. ve motor ariza isigini yakti yag kapagini calisir vaziyette acinca. enjektor katkisi ise yaradimi bilemiyorum acikcasi. ama cok cok cok dikkatli kullanimla 33 kurusa inebildim benzinde. devirsiz kullaniyorum ki buda zarar verebilir motora. bilemiyorum gercekten. daha once sirketin verdigi getz ve palio sole kullandim tabi sifir araclardi. sirket araci alinca bizde fabiayi sectik. oturakli konforlu kaliteli ama yakiti yorucu. tup taktiracan senede 10.000 km yol yamiyorum ki deysin. iste
tauncer
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: fabia 2005 spc. 1.4 bbz

İleti kispest » 18 Arl 2012, 19:34

Kazım kardeş, arabanı satışa çıkardığında yakıt problemini hallettiğini söylüyordun. Yanlış mı hatırlıyorum?
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti MARTİNN » 18 Arl 2012, 21:29

Enjeksiyon püskürtme sürelerini ölçtürün. Normalde arac bostayken 3 yada 4 ms olması lazım., benzindeki enjeksiyon sureniz, diyelim 8ms olsun. bu durumda lpg de bu bilgileri kullanıp gazı 8ms püskürtüyor. boyle oluncada hem benzinde hemde lpg de cok yakıyor.. Umarım sorunuz cözülür
MARTİNN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: martin martin
Nereden: İzmir
Arabanız: fabia mpi 68

İleti erciyes » 18 Arl 2012, 21:46

benim araçda bbz motor o dediklerine bakıcam hafta sonu.teşekurler bılgilerin için.
kıspest kardeş aracım halen satılık ilanı duruyor. sorunu enson lambda sensörünün ikincisini degiştirdigimde halletim sanıyordum ama ortalama yakıt degerlerim ozaman 9,9 a ladar indi son birkaç haftadır 17 yi gösteriyor servise gittim arıza vermiyor anlaşılır gibi degil. Havaların sogukluguna baglıyorum birazda ama bakalım egr valfiyle map sensörü varmış onlarıda bi temizleteyim sonuç ne olacak.
Martin bey o kadarasını anlamıyorum ama tek tek pistonların yakıt degerlerine bakıyorlar normal diyorlar ama araç zengin karışım yakıyor diyorlar onasıl oluyor anlamadım .
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

İleti gkn666 » 26 Arl 2012, 23:47

bendede aynı sorun var 50kr yakıyor gazda daha çok yakıyor

havaların en soğuk olduğu karlı günlerde bunu yapması ve ikimizinde başına aynı şeyin gelmesi tesadüfmü acaba
yoksa bu araç soğuk havada bu şekildemi çalışıyor

böle olacağını bilsem 3000CC 406 coupe alırdım
Kullanıcı avatarı
gkn666
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökhan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabia 2001 comfort

İleti erciyes » 26 Arl 2012, 23:50

arkadaşım kesinlikle tek kuruş masarf etme sadece buji ve hava filtereni degiştir. eger aracınız elektronık bir arıza vermiyorsa masraftan kaçının degmez.
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman37 » 27 Arl 2012, 00:00

aracın orjınal yol bılgısayarı benzın kullanımı ıcın gecerlıdır sız gazdan bahsedıyorsunuz .? lpg de aracın ne kadar yaktıgını gostermez.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti hetepe » 27 Arl 2012, 08:40

Fazla yakıt tüketimi tespitinde öncelikle arabanın rutin bakımların bi-tamam yapılmalı, eski, yıpranmış hiç birşey kalmadıktan sonra ''bilen'' bir yerde bilgisayarlı arıza sorgusu yaptırın, illa bir sorun çıkacak, hiç birşey yine çıkmazsa, ya deponuzda ya da motora giden yakıt hortumunun bir yerinde ''delik, çatlak, yırtık'' vardır ...Başka açıklaması olamaz bence...
Fabia sadece 1 ve 2. vitesleri kullansan, deviri 3500 den aşağı düşürmesen anca o kadar yakar ...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir