Vites Körüğünün Altından Gelen Ses?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Vites Körüğünün Altından Gelen Ses?

İleti Fabian » 29 Arl 2012, 12:09

Herkese selam,

Aracımın baskı balatası, şanzıman yağı dün itibariyle yeniden ve orjinalleriyle değiştirildi.

1 ay önce takılan Sachs Marka debriyaj , T4, Passat ve Golflerin bilmem kaç motor araçların debriyajı çıktı. Luk taktırdım vs...

İki baskı balata değişiminden sonra da VİTES TOPUZU, KÖRÜĞÜ ve KÜLLÜĞÜN hemen altından BAZEN, çıt çıt çıt diye ses geliyor. 1.vitese takıyorum, tam kalkacağım mesela çıt çıt çıt... 2. ve 3. viteste de kulağı oraya verince ses duyuluyor ara sıra... ( Ses tarifi : motor titredikçe , 1 cm'lik kırık plastik parçanın ordan oraya çarpması gibi. Çit çittt)

El freni, direksiyon mili, kutusu, havalandırma ızgaraları, ön konsoldan gelen bir ses değil kesinlikle.

Özellikle küçük viteslerde bu sesi duyan, ya da böyle bir sorunu çözen varsa yardımcı olabilir mi?

Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fabian
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti Fabian » 29 Arl 2012, 13:00

Ayrıca,
Özellikle 1.viteste kalkarken TAK diye vurma sesi geliyor alttan. (10 kalkışın 2'si veya 3'ünde yapıyor.)

Ustam, şanzıman kulağı dedi, kendisinden emin... İnternette araştırıyorum, kulak değiştirip düzelmeyen benzer sorunlar mı ararsın, şanzıman alt/üst takozu değiştirip düzelmeyeni mi ararsın...

Bir bakım yaptırdım ki, sormayın gitsin ! Dertsiz başıma dert aldım !
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

İleti taner_octavia » 29 Arl 2012, 16:45

isini bilmiyen usta birileri oldukca.dertsiz basımıza dert alırız :) millet sorun cozmeye gider biz bi sorunu ya tam cozemiyoruz ille kafada bisey kalıyo yada baska biyerinden bisey daha cıkıyo :)
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti INFERNO » 16 Nis 2014, 11:28

AYNI SORUN YAKLAŞIK 6 AYDIR BENİM ARACIM DA MEVCUT. SESİN ÇIKIŞ NOKTASINI BULMAK İÇİN ŞİMDİYE KADAR ÇOK ÇABALADIM AMA NAFİLE..
INFERNO
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: YAVUZ
Arabanız: OCTAVİA AMB. 1.4 TSI

İleti portative » 18 Nis 2014, 10:39

Aynı sorunlar bende de var.

Küllük altında 1.2.3. viteslerde çıtçıt sesler ve kalkarken bağzen gelen "took" sesi. Çözüm bulan olursa paylaşsın lütfen.
portative
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Seat Ibiza 2005 1.4 16V. 75HB

İleti Fabian » 18 Nis 2014, 11:04

Benim araçtaki o ses gitti kendi kendine.. ama muhtemelen ;

Körüğün altında vites sabitleyici bir yay var. O yay kırılmıştı. İlk kırıldığında o zıngırdıyordu orda sanırım.. Hala yaptırmadım yayı.. Parçası da düşmüştür herhalde bir yerlere...
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir