KAR LASTİĞİ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

KAR LASTİĞİ?

İleti vayo » 11 Oca 2013, 10:56

Arkadaşlar 4 adet mevsimlik lastiğim mevcut.Kar lastiği de takdırmadım bütçe nedeniyle.Ancak 1 haftadır sürekli kar yağıyor ve belediye otobüsü ile gidip gelmekteyim.Bu da çok canımı sıkmakta.Sizca kar lastiği almalı mıyım? Gerçekten farkettiriyor mu?Bir de 4 tane mi 2 tane mi?

vayo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali
Nereden: Gaziantep
Arabanız: fabia

İleti fencolic » 11 Oca 2013, 11:04

Ben geçen yıl almamıştım bu yıl 4 tane aldım, bu karda hergün dışarı çıktım, kar lastiği kesinlikle yere tutunuyor. Boş yolda birkaç deneme yaptım hızlanıp ani fren yaptım hiç kaymadı. Normal lastikle o frenin yarısını yapsan araba kayıyor. Ancak durumunuz kısıtlı ise bir süre otobüsle gidip gelin, zaten haftaya kar-buz kalkar yerden. Sıcak memlekettesiniz idare edilebilir bence.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti erciyes » 11 Oca 2013, 11:20

bencede müsait degilseniz almayın bu karda kışda aracınızı kullanmayın otobüsle devamedin.
ama kar lastigi sart, bütcenizin elverdigi zaman alırsınız, karlastigi
alırken kesinlikle 4 adet alın çünkü araç firen anında 4 tekerde tutunması gerekir aksi halde geldiginiz istikamete dönmeniz kaçınılmaz dır. Yani 2 tane mantıksız karde sadece aracın çekişi degil freni daha önemli.
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kazım özdemir
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabıa

İleti Bluedays » 11 Oca 2013, 11:54

Eğer toplu taşıma ile kolaylıkla işinize gidebiliyorsanız, hiç kasmayın derim. Bence toplu taşıma varken, karda, buzda insanın arabayla işe gitmeye çabalaması fazla lüks ve gereksiz.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti eengineer » 11 Oca 2013, 15:28

Düzgün bir kar lastiği takınca kar varmış yokmuş farketmez denilecek şekilde fark ediyor..

Goodyear'ın çivi takılabilen versiyonu Goodyear Extreme aldım, yağmur, kar her hava koşulunda problemsiz.. İstanbul kar yağışında Tem'de asfalt kayboldu, araçlar 20 ile en sağdan giderken solda 100-110'la giitiğimi görüp beni cin zannettiler bu süratle giderken frene bastığımda araç sağa sola kaymadan kızaklamadan kafayı öne ağip duruyordu .. ekli resimde görülen yol gibi kar durumlarında ise keyif yapıyorsun

bütçe kısıtlı ise zaten kış çıkıyor çok da kasmaya gerek yok, ama bütçe müsait olursa mutlaka alın..
eengineer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer aslanbaş
Arabanız: Fabia TDI

İleti dursu » 11 Oca 2013, 16:18

Bencede almayın.buzlu ve karlı havalarda trafiğe çıkmayın 45,50 gün sonra sizin lastiklerinizle de idare edersiniz kış lastiğinede gerek kalmayacak zaten.
İnsan, alışkanlıklarının çocuğudur.
Kullanıcı avatarı
dursu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HARUN YIMAZ
Nereden: Bilecik
Arabanız: OKTAVİA 2013

İleti sleepp » 11 Oca 2013, 16:44

eengineer yazdı:Düzgün bir kar lastiği takınca kar varmış yokmuş farketmez denilecek şekilde fark ediyor..

Goodyear'ın çivi takılabilen versiyonu Goodyear Extreme aldım, yağmur, kar her hava koşulunda problemsiz.. İstanbul kar yağışında Tem'de asfalt kayboldu, araçlar 20 ile en sağdan giderken solda 100-110'la giitiğimi görüp beni cin zannettiler bu süratle giderken frene bastığımda araç sağa sola kaymadan kızaklamadan kafayı öne ağip duruyordu .. ekli resimde görülen yol gibi kar durumlarında ise keyif yapıyorsun

bütçe kısıtlı ise zaten kış çıkıyor çok da kasmaya gerek yok, ama bütçe müsait olursa mutlaka alın..

başlarım goodyear a az önce o lastikler yüzünden kaza yaptım öyle abartıcak kadar hiç bişey değişmiyo
sleepp
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Erzurum

İleti eengineer » 11 Oca 2013, 17:21

sleepp yazdı:
başlarım goodyear a az önce o lastikler yüzünden kaza yaptım öyle abartıcak kadar hiç bişey değişmiyo

geçmiş olsun... kazayı nasıl yaptığınızı bilemeyeceğim için birşey demeyeceğim... goodyear extreme için forumlar övgü kaynarken siz öyle diyorsanız ne diyelim...
eengineer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer aslanbaş
Arabanız: Fabia TDI

İleti Henien » 11 Oca 2013, 17:46

Kış lastiği alın, bütçeniz kısıtlı ise yine de alın. Kış lastiğidir doğrusu zaten kar değil. Kış lastiği için kar buz şart değil, sıcaklık 7 derecenin altına düştü mü yazlıklar sertleşir, yol tutuşu zayıflar.

Kış lastiğiniz olduğu zaman kışın yazlıkları kullanmadığınızdan yazlık lastiklerinizi daha uzun süre kullanırsınız, Ayrıca Allah korusun yapacağınız en küçük kazada zaten 4 lastik parası çıkacaktır.

Sayıya gelince; 4 tene takmazsanız, çekiş derdiniz olmaz ama frenlemede arabanın arkası :oops: başı ayrı yere gider.

Bu arada konu açılmışken, (konuyu açan arkadaşa değil lafım yanlış anlaşılmasın zira kendisi kışlık lastiği olmadığı için arabasını çıkartmadığını belirtmiş zaten) kışlık lastiği olmamasına rağmen karda buzda yolda kalıp rezil olanlara, kendi rezillikleri umurumda değil yolu kapatıp milleti de rezil edenlere hakkımı helal etmiyorum. Hatta sövüyorum, sayıyorum.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti frostbite19 » 11 Oca 2013, 20:30

http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s

Bu test gerçekten güzel anlatıyor aradaki farkı.

Yaz Lastiği, 4mevsim lastik ve Kış Lastiği kıyaslanmış burada...

İki araç aynı hızla aynı anda fren yaptığında, Kış Lastiği takılı aracın durduğu noktadan Yaz Lastiği takılı araç 40km Hızla geçiyor...

Bir de viraj dönüşlerinin görüntüsü var, o daha etkileyici.

Yaz Lastiği takılı araç duvara çarparken, Kış LAstiği takılı araç Dubaları bile yıkmadan ! virajı dönüyor. ..

Yaılan testlerde, Lastik Üreticilerinin bir hilesi varsa onu bilemem tabi! Ben Onların yalancısıyım..

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti vayo » 11 Oca 2013, 21:01

bugün 2 defa evin önünde kaldım.tam yarım saat uğraştım yerinden kımıldatmak için.bu yıl olmasa da gelecek yıl kesin almaya karar verdim.çok yıpratıcı kara gömülmek.
vayo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali
Nereden: Gaziantep

İleti yilmaM » 11 Oca 2013, 23:54

1 defa alınıyor dönüşü yok en iyisini al 4 adet al marka isretsen NOKİAN ,NOKİAN ,NOKİAN
yilmaM
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakangemini » 12 Oca 2013, 12:48

Nokian iyidir, ama her yerde bayii yok. Bu sebeple sorun olursa çözüm için bayiinin olduğu şehre gitmek gerekir. Ama lüks markaların kullandığı markadır. Ben Goodyear ultragrip aldım. Bu hafta yoğun kara rağmen aracımla sıkıntı yaşamadım. 30-40 cm'lik karın içinden aracı çıkarabildim. 4 mevsim lastik ile çıkaramazdım. Buzlanma olan yolda bile güvenli şekilde yol aldım (tabi ki emniyetli bir hızda). Asr'nin yardımı da oldu çoğunlukla.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti mustklc » 12 Oca 2013, 17:31

almışken 4 tane almak lazım. babamın aracında önde 2 tane. bu sabah ankara karında arkası savurdu. havaalanı yolunda 8 çizdi.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti gunmetgunduz » 12 Oca 2013, 19:12

kasım 15te marshal diye 4 adet lastik aldım.185/55/15 ebat olunca en ucuz bunu bulabildim.tanesine 160 tl ödedim.kw22 desenli .her gün 100 km yol yapıyorum.balıkesir -yenikavak arasını bilenler bilir.minübüslerin çıkmadığı günlerde kar buz hiç farketmedi 20 cm karda asfalltta gibi gittim.antep soğuk olmaz ama balıkesir de de en fazla 1 ay kar tutuyo yerler.iyi karlastiğine gerek yok bence.en kötü kar lastiği en iyi 4 mevsimden kat kat iyidir.
gunmetgunduz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: fabia 1.2 12 v

İleti fmaka » 12 Oca 2013, 19:28

frostbite19 yazdı:http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s

Bu test gerçekten güzel anlatıyor aradaki farkı.

Yaz Lastiği, 4mevsim lastik ve Kış Lastiği kıyaslanmış burada...

İki araç aynı hızla aynı anda fren yaptığında, Kış Lastiği takılı aracın durduğu noktadan Yaz Lastiği takılı araç 40km Hızla geçiyor...

Bir de viraj dönüşlerinin görüntüsü var, o daha etkileyici.

Yaz Lastiği takılı araç duvara çarparken, Kış LAstiği takılı araç Dubaları bile yıkmadan ! virajı dönüyor. ..

Yaılan testlerde, Lastik Üreticilerinin bir hilesi varsa onu bilemem tabi! Ben Onların yalancısıyım..

gerçekten de güzel bir çalışma yapmışlar.paylaşım için de teşekkürler.
kışın nasıl ayağımıza kışlık ayakkabı giyiyorsak arabayada kışlık lazım.kendimizin ve etrafımızın can ve mal güvenliği için.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti skodaizm » 12 Oca 2013, 20:59

Kar lastiği diye söylenen kış lastikleri alındı mı muhakkak dört lastiğe de takılmalı . Çekiş olan lastiklere kış lastiği takılması aracın sadece kar ve buzda çekişini sağlar ancak yolda durmasını sağlamaz. Diğer kış lastiksiz tekerler tutunma farkı yüzünden hem sürüşte hem de frenlemede yoldan çıkar.

Hatta hepsi aynı kış lastiği olsa da tarihleri 2-3 yıl farklı olanlar bile sorun çıkarır. Aracım geçmiş yıllarda, bu durumdaki önler ve arkaları farklı tarihli ( 2005 ve 2007) michelin Alpin kış lastikleri ile Abant yolunda, yoldan çıkıp tam bir spin attı ve banketteki karların içine saplanıp kaldı. Neyse ki yumuşak kar yüzünden hasarsız belasız kazayı atlattık.

Şimdi aracımda yaklaşık bir aydan beri dört adet Nokian WR D3 takılı . Karda buzda ve soğukta kayıp gezinmeden aracı kullanırken yanımdan hareketsiz patinaj çeken araçların sürücü bakışları ile karşılaşıyorum.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti drscapula » 13 Oca 2013, 00:56

bende gaziantep te ikamet ediyorum ve işim gereği hergün 50 km git gel yapıyorum çogu köy yolu ve 1-2 kayma yaşayınca hepsiburada aracılığı ile 4 adet nokian wrg2 satın aldım ve bugün itibari ile taktırdım , sadece kar diye düşünmemek gerek buzlanma ve yağış esnasında da izlediğim videolar taktırmak gerektiğini gösteriyor.
drscapula
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Onur
Nereden: Kahramanmaraş
Arabanız: Octavia 1.6 TDİ 105 HP DSG ELEGANCE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir