FAR AÇIK İKAZ SESİ ARIZASI!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FAR AÇIK İKAZ SESİ ARIZASI!

İleti dursunsahin » 13 Eyl 2007, 17:33

Fabia Sedan 1.4 TDI aracımı  anahtarından uzaktan kumandayla açmada sorun olduğunu servise belirtmiştim. Bir sorun çıkmadı ancak servisten sonra far açık ikaz sesinin çalışmadığını fark ettim. Kapıyı açınca ses gelmiyor. Ancak kapıyı yarım kapatınca ses çıkıyor. Bu nasıl bir problemdir anlamadım.

..::Fabia'mı seviyorum::..
Kullanıcı avatarı
dursunsahin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Dursun ŞAHİN
Nereden: Giresun
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Ambiente 2006

İleti dursunsahin » 10 Ekm 2007, 12:40

Arkadaşlar bu çok can sıkıcı bir durum ama kimsenin başına gelmemiş sanırım. Kapıyı açıyorum ses yok. Farlar açık. Bırakıp gitsem -ki dalgın bir insanım- akü bitecek. Bunu nasıl çözebiliriz. Bir switch varmış ama nerede ve farların açık olduğunu niye anlamıyor. Önceden böyle bir sıkıntı yoktu.
Kullanıcı avatarı
dursunsahin
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 10 Ekm 2007, 12:46

Fabia'da istesen de farların açık kalmaz. Kısa ya da uzun hüzme yanarken arabayı stop edince farlar otomatik olarak park lambalarına geçiyor. Park lambaları yanarken akü kolay kolay bitmez.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti derude » 11 Ekm 2007, 18:12

[quote="dursunsahin"]

Fabia Sedan 1.4 TDI aracımı  anahtarından uzaktan kumandayla açmada sorun olduğunu servise belirtmiştim. Bir sorun çıkmadı ancak servisten sonra far açık ikaz sesinin çalışmadığını fark ettim. Kapıyı açınca ses gelmiyor. Ancak kapıyı yarım kapatınca ses çıkıyor. Bu nasıl bir problemdir anlamadım.

[/QUOTE]

slm arkadaşım, sorunun swich.

anladığım kadarıyla uyarı sesi çalışıyor, ama kapı açık uyarısı çalışmıyor; bu kapı kilidine entegre olan ve kapının açık olduğunu bildiren swichin bozuk olduğu anlamına geliyor. Yalnız bu swich enteresandır kapı kilidi yarım kapatılınca yada yarım açılınca çalışıyor. Ayrıca sadece uyarı sesi değil tavan lambası da buna bağlı çalışır. Benim de sağ kapı swichi bozuk. Usta, basit ve küçük  bir parça olduğu tamirinin zor olduğu bu nedenle de kilidin komple değiştirildiğini sölemişti, ben de garantiden değiştirecem.

Bu arada far açık uyarı sesi;  far düğmesi en az bir kademe açık,  yalnız  şöfor kapısı açıldığında ve kontak çekili olduğunda çalışır. Diğer kapıların açılması sesin çıkmasını sağlamaz.

bu arada Giresunlu olduğunu sölemişsin neresinden? Bende Giresun'dayım daSmile
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti dursunsahin » 22 Ekm 2007, 12:29

Elhamdulillah Keşaplıyım :)
Ben de Giresun'da tek Skoda aracı olan benim zannederdim.

Cevap için teşekkürler. Aslında şahsen elektronikten anlarım. Kendim çözebilir miyim diye soruyu foruma yazmıştım ama beni aşar. Tamamen benim kuruntularım neticesinde servise kilidi kontrol ettirmemden kaynaklanan bir durum. Aynı hataya siz düşmeyin. Aracınızın immobilizer'i çalışmıyorsa ya da anahtarı kilide takmanıza rağmen kilit zor açılıyorsa arıza vs.den kaynaklanmıyor. Etrafta yüksek frekansta bir verici var demektir. Örn. telsiz, tv, radyo vericisi gibi.

Selamlar.
Kullanıcı avatarı
dursunsahin
CLASSIC
CLASSIC

İleti suppiluliuma » 22 Ekm 2007, 13:56

2000-2002 arasında bir Rover 420i arabam vardı. Park ettiğim yere yakın bir baz istasyon varsa eğer anahtarın uzaktan kumandası iptal oluyordu. Ne kapıyı açabiliyordum, ne de arabayı çalıştırabiliyordum. Ne kepazelikler yaşatmıştı bana. Angry 
suppiluliuma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dursunsahin » 26 Ekm 2007, 12:51

Dostum, sen kepazeliginle kalmışsın bizim micro switch devreden çıktı. ar açık uyarısı inerken değil binerken çalıyor LOL
Kullanıcı avatarı
dursunsahin
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir